Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

Konec Moji Reči byl vlastně impulzem k práci na mém druhém sólu, říká v otevřené zpovědi Supa

Sdílej

Odchytil jsem tě chvíli po koncertě, kde jsi stál na podiu sám a lidi dokázal strhnout na svou stranu. Jaké máš bezprostředně potom pocity?

Pocity mám dobré, možná škoda, že jsme nehráli trochu později. Bohužel jsme nemohli přijít s živou kapelou, ale myslím, že ještě chvíli, a dorazilo by víc lidí. Ono je to tak na festivalech dané, že se to plní z pozdnějším časem. Bylo to ale výborné, feedback byl skvělý, lidi byli velmi příjemní.

Jaké to pro tebe bylo stát jako MC sám na stagi? Je to velká změna oproti časům minulým, kdy ses mohl doplňovat s Delikem?

Víš jak, tak je to jiné. Byl jsem celý život zvyklý na to, že jsme byli na stagi dva, ale za poslední dobu byli mezi námi všelijaké tlaky. Určitě je to změna, ale zároveň se naučím hodně nových věcí. Jsem tam teď sám, což mi svým způsobem pomáhá.

Vím, že to je stále horké a ožehavé téma, ale proč Moja Reč ohlásila konec?

Už to delší dobu nefungovalo, skřípalo to mezi námi. Je to smutné, že jsme ten vztah nějak nezvládli, ale už to nedělalo dobrotu. Zůstali jsme všichni po kupě, Jožo i Komplot, jen Delik už s námi není. Musím říct, že nyní je atmosféra mnohem uvolněnější a hádám, že to pomohlo oběma stranám.

Ta špatná atmosféra vykrystalizovala až po vydání vaší poslední desky „Offline“, nebo to bylo již dříve?

Už před tím. Už to trvalo delší dobu a minimálně z mojí strany byla snaha ty vztahy stále nějak udržet. Beru to jako lidskou prohru, když se s někým, koho tak dlouho znáš, společné cesty rozejdou. Už to ale byla neřešitelná věc a tohle byla jediná možnost. Uvidíme časem. V současné chvíli si neumím představit, že bychom se dali znovu do kupy. Nevím, co by se muselo stát, ale čas občas nějaké rány zahojí. Já jsem člověkem, který dává i dvacátou šanci…

Jak jsi již naznačil, tvé vztahy s Jožem jsou stále dobré. Ohlásil jsi práci na nové desce, znamená to tedy, že bude na některých produkcích opět přítomen?

Bez debat. Točím ji spolu s Jožem a to album není svým způsobem moje sólo, ale naše společná deska. Drtivá většina hudeb tam bude jeho. Hlavně Jožiš je člověk, který vždy sám definoval hudební stránku Moji Reči, tudíž po této stránce to bude opět Moja Reč, jen bez Delika.

A můžeš nám o tvém druhém sólu něco prozradit? V jaké fázi je práce, hosté a tak?

Zatím mám jen zpěváky, nechci to zatím moc prozrazovat. Prozradím ti ale, že chci dělat s lidmi, se kterými dělám rád, a také s někým, s kým jsem ještě nic neudělal. Dneska jsem se o tom bavil třeba s Čistychovem a Mišo Bielym. Už dlouho s nimi chci něco nahrát. Ve finále to musí být ale udělané tak, aby to celé sedělo po kupě. Nechci nahrát něco jen kvůli tomu, že se mi tvorba toho druhého líbí, ale ve finále to zní uměle. Nejdříve chci nahrát všechno já, a pak až budu přemýšlet, koho si kam můžu pozvat.

Každý rapper vždy prohlašuje, že jeho další deska bude průlomová a jeho doposud nejlepší. Budeš volit tyto slova i ty?

Nevím, jestli lidi zaskočím, ale myslím si, že se stále zlepšuju. Jožo dělá teď ty nejlepší beaty a ten rozpad byl svým způsobem impulz pro mé druhé sólo. Ve studiu se hodně uvolnila atmosféra a často chodíme jen tak jamovat s kapelou a baví nás to. Věřím, že z toho alba bude minimálně cítit ta láska k hudbě.

Dnes jsem si tu prohodil pár slov s Moem z bývalé formace A.M.O. a ptal jsem se ho na jeho nový projekt Solid Move. Sám přiznal, že je těžké prosadit na trhu novou značku, neboť lidi tu slyší na zaběhlá jména a nový název se musí nejdříve dostat do podvědomí. Supa je u veřejnosti známé jméno, ale nebojíš se, že přeci jen značka Moja Reč byla pro lidi větším lákadlem a ty je teď budeš muset přesvědčit o tom, že i jako sólo umělec dokážeš fungovat?

Lidi nemusí zapomínat na Moju Reč. My budeme mít stále stejný sound a už na další desce to bude poznat. Sám se o tom přesvědčíš. Už jsem vydal jedno sólo předtím a fungovalo to velmi dobře jak na koncertech, tak co se týče čísel prodaných desek. To album bylo přijato veřejností skvěle a po koncertech za mnou chodili lidi a ptali se, kdy vydám další. Ta deska rostla sama o sobě až s nimi. Lidi budou mít vždy tu nostalgii k Moji Reči, ale na konci je to přeci jen ta hudba, která je buď bude bavit nebo ne.

Hip Hop Žije je festival, který dává rozpadlá tělesa do kupy. Včera při show GR Teamu zahrálo A.M.O společnou skladbu, před lety bylo možné spatřit na jedné stagi Názov Stavby a dnes večer vystoupí česká legenda Super Crooo. Sám jsi zmiňoval, že nevíš, co by se muselo stát, ale dokážeš si za pět let představit MR na tomhle podiu?

To ukáže čas. Nyní je těžké nad tím filozofovat. Nevím, co by musel Delik udělat, aby přesvědčil například Joža, aby s ním opět začal spolupracovat. To byl vlastně první impulz rozpadu. Josef tehdy řekl, že už Delik překročil vymezenou hranici a dál to už nejde. Pro mě to bylo tak trochu osvobozením, protože jsem se to dlouho snažil udržet, ale jednoduše řečeno na to musí být dva.

Dnes jsem se tu s několika interprety bavil na téma, proč Slováci moc neposlouchají český rap. Opačně to funguje mnohonásobně efektivněji. Proč je tomu tak?

(smích) Bude to asi tím, že máme češtinu až moc naposlouchanou z televize a hodně filmů u nás běží ve vašem dabingu, protože ten náš je špatný. Pro nás je váš jazyk často takový vtipný a zábavný, často až herecký. Tohle za to asi může. Slovenský dabing prostě stojí za p**u, a proto jsme asi překrmení tou řečí z televize. Ale přitom si poslechni třeba ty Super Crooo, jsou extrémně tvrdý a jejich show je skvělá. Možná je to ode mě odvážná teorie…

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *