Na dobrý rap si je třeba počkat

hledat

DJ Fatte – Fade In (2018; TyNikdy)

Sdílej

Jak začíná BoyBand svou účast „Fatte je kretén číslo jedna“, ale v tomto případě se nejedná o urážku, ale spíše o svébytné vyjádření respektu k jeho ztřeštěnosti a řemeslu. Za ty roky na hudebním poli spolupracoval David s kde kým, má na svém kontě nemalý počet podmazů, které časem jeho přičiněním zlidověly. Tohle jméno honosí pracovitost, jasně vytyčená ctižádostivost a láska k hudbě. Tu ventiluje i na svém dalším produkčním dítku, které ocení především milovníci boombapu a syrového rapu.

DJ Fatte nemá v plánu měnit kabáty a získávat hlavy, které necení. Statečně se pere za svůj záměr a díky svým ortodoxním samplům a prací se zvukem servíruje novou desku, která kope. Svou nejtučnější flákotu syrovosti si sice vybral na posledních dvou albech IF, ale není na škodu občas zvolnit. V týmu ho možná Idea více směroval, ale sám má volné ruce. Jako škodu vidím ale fakt, že volnomyšlenkářství vykázal i v tom, že nijak nekočíroval své pozvané MC´s.

Než se dostaneme k hostům, kteří desku lemují, zaměřme se na práci, kterou DJ Fatte do svého díla vložil. Na samotném začátku nesmí chybět satirický komentář o své velkoleposti, na konci také fakt, že už stačilo. Možná by mě zajímala preventivní prohlídka u jeho praktického lékaře, neboť se mi zdá, že mu v těle rytmika tluče úderněji než samotné srdce. To vykazuje už jen lásku a přidává ke kopákům tu lásku. Po hudební stránce je Fade In brilantní dílo, které si zaslouží stát po boku nejen svých starších bratříčků, ale i dalších kvalitních tuzemských producentských dílech.

Hlavním problémem produkčních desek je výběr hostů. Tato disciplína je možná i nejtěžší. Na jedné straně si můžete pozvat nejlepší tváře scény a získat tím nejlepší pozornost. Druhou variantou je obklopit se těmi, kterým věříte bez vidiny profitu. DJ Fatte má výhodu, že ho moc lidí v československém rapovém průmyslu neodmítne a on si může vybírat podle libosti, aniž by ztratil pozornost. Asi by bylo divné, kdyby se na jeho nové desce objevil Hugo Toxxx, Smack, PSH nebo KF, ale chybí mi tu PIO. Oceňuji výkony parťáků ze své stáje, pozvání některých překvapivých jmen a především poskládání i některých netradičních spojení.

Vrátil bych se k tomu, že vybraným MC´s nechal volnou ruku, což celkovému dojmu možná až příliš uškodilo. Nesvázaný rapper není nucen být ve své práci efektivní jako na svém nosiči, někdy podá i podprůměrné bary. I když v tomto případě se to stalo asi jen u Delika, který po vydařeném MVP svou práci odflákl. Fosco Alma se snažil, ale jeho bars jsou na této cestě také nepříliš uvěřitelné. Celkově mi chybí na Fade In více témat, je tu až moc prostoru pro raprezent a ego. Jelikož se jedná o album ze stáje TyNikdy, chybí mi více nadhledu a humoru.

Poukažme ale také na hosty, kteří se svých rolí zhostili dobře. Asi nejsilnější věcí je zmiňovaný BoyBand, který by měl svůj projekt oprášit, a to rychle. Idea i ve zbylých slokách vykazuje svůj rukopis na peru a nezaměnitelný projev. Michajlov a Matys si spolu rozumí, to už víme z alba Mezi řádky. Rest se Separem vytvořili velice silnou záležitost, která je skvělou tečkou za celou deskou. Dobře se mimo svou stáj uvedl také Renne Dang, který zavzpomínal na svá fanouškovská léta. Refew dokazuje, že jeho technika zpěvu a rapu má sílu. Pil C a Karlo se vymanili ze spárů moderních produkcí a vykázali, že jim nevadí ani starší postupy.

Fade In by mohl v další cestě pomoci i novým tvářím, které se teprve rozkoukávají. Dymer má velký potenciál, stejně jako Tomba Bomba, který svým nekonvenčním přednesem přerůstá jako další Liberec. Dobrá volba padla také v případě pozvání Maniaka, Daniela nebo Yogy Spanka. Čistý průměr zde odvedli GR Team či MC Gey. Jejich přítomnost neoslní, ale také neurazí.

Je nesnadné hodnotit dílo, které je tak osobité beaty, a rozmanité hosty. Byl to možná i záměr. DJ Fatte svou práci odvedl brilantně a potvrdil fakt, proč patří léta k nejlepším beatmakerům v Čechách. Dobrým designem se prezentuje i cover, který vykazuje složitost vyobrazenou v jednoduchý odkaz. Mohu mu vyčíst ale lehkovážnost a přístup k slokám, které mu pozvaní posílali. Kdyby cukr vyměnil za bič, mohl být výsledek ještě o stupeň či dva lepší.

7/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Už jsi četl?