hledat

Tags:

Daniel Vardan: Chtěl jsem vyvolat emoci. Tu bolest, se kterou jsem to psal

Sdílej

Zatímco si Michajlov užívá nucené volno, ze studia se za Brno ozývá Daniel Vardan pod nově vzniklou značkou 1312 Records. Po spolupráci s DJ Fattem nahrál rovnou další EP. To posílá do éteru pod názvem „Memento Mori“ symbolicky s odbitím půlnoci. Procítěný čtyřstopý opus ale není žádný prvoplánový materiál. K této příležitosti jsme si tedy pohovořili v silně osobní rovině, abychom vám více přiblížili osobnost a myšlenky autora tak emotivního díla.

Ahoj Dane, kdy už přestaneš kopírovat Michajlova? (smích)

Čau, dobrá otázka…(smích) Mně ani nikomu z mýho okolí to stejný nepřijde. Je to asi tou brněnskou mluvou. Děláme spolu, myslím, od roku 2012, od té doby jsme spolu hodně často, tak to má vliv i na to, jak se bavíme, vyjadřujeme atd. Tím, že ho poznávali dřív, budu prostě ten, co kopíruje. Jediná pozitivní věc na tom je, že zním jak Michal (jeden z nejlepších MC´s tady). Horší by bylo, kdybych zněl jak Zayo.

Jak jsi zareagoval, když ti Michal řekl, že mu proměnili podmínku?

Někoho znám, takže jsem to věděl dřív jak on. On měl doma ten dopis několik týdnů a nechtěl ho otvírat, mysleli jsme, že má tak měsíc ještě třeba, ale neměl. Posledních pár dnů se psalo, rapovalo a chlastalo.

Jaký dopad na tebe vůbec má to, že je už skoro rok za katrem?

To, že sedí, je pro něj nejlepší reklama, jakou mohl mít. Od té doby, co tam je, i já na sobě makám víc, jak kdy jindy. Hudebně nám to pomohlo, zní to blbě, ale je to tak. Ale na světě jsou důležitější věci než hudba…  Doufám, že už bude brzo zpátky.

Taky žiješ jednou nohou v krimu? Kdy jsi měl nejblíže k tomu si posedět?

Mám podmínku za stejnou věc jak Michal. Teď 1. června 2019 mi po 3 letech končí. Víc bych se k tomu už nevyjadřoval…

Jsi teď hodně aktivní, letos už máš za sebou jedno EP. Jaké bylo tvoje období, při kterém vznikalo právě vydávané EP Memento Mori?

Memento Mori je v překladu Pamatuj na smrt. Období, ve kterým toto EP vznikalo, nebylo nejveselejší. Lidi, co mám rád, zavírají do kriminálu nebo do blázince. Vidím moje blízký, jak je pomalu ničí alkohol a prášky. Vstávám v 5 ráno, abych dělal něco, co mě nebaví a dostávám za to peníze, který mi sotva stačí na nájem a jídlo. Tímhle si nechci stěžovat, každej má svoje problémy, jen jsem měl prostě období, kdy mě to už fakt nebavilo a potřeboval jsem to ze sebe ventilovat. Díky hudbě to ze sebe dostávám ven.

Celé EP vyjde jako jednotný klip, což je docela vzácný způsob zpracování. Chtěl jsi tím podtrhnout celistvost příběhu?

Chtěl jsem udělat něco, co se tu běžně nedělá. V dnešní době ti dokáže natočit klip každá kunda na iphone. Každej den vychází x věcí a člověk už to ani nestíhá sledovat. Rapper dnes může být každej, stačí mikrofon a stažená hudba z youtube a je to. Já nechtěl vytvořit klip, já chtěl vyvolat emoci. Tu bolest, se kterou jsem to psal, aby tam byla cítit. Od prvního samplu, přes první melodie houslí ve studiu, až po ten finální výsledek. Je v tom 100% mé práce, víc už do toho v tuhle dobu nedokážu dát.

Tentokrát jsi tedy vsadil i na živé nástroje. Vystihly podle tebe líp emoci díla?

Udělat track se živýma nástrojema je pro mě sen od začátků mé tvorby. Bez nich by tohle EP nevzniklo. Sice je to složitější proces, ale výsledek pak za to stojí.

Celková kompozice EP je očividně hluboce promyšlená. Kladl jsi na toto dílo takový důraz kvůli váze osobního odkazu?

První track z EP byl Jackpot, byl to jen singl, ješte ani nebyla myšlenka, že by EP vůbec bylo. Řekl jsem si, že nebudu spěchat, že budu točit třeba půl roku, sbírat záběry a až toho bude dost, tak to udělám. Nakonec vznikl tady takovej příběh od narození po smrt. Chtěl jsem zkusit něco složitějšího, než normální klip. Často jsem toho litoval, že co jsem si to zas vymyslel za kokotinu, ale když se teď na to dívám, tak jsem rád, že jsem to udělal. Celý jsem to vymýšlel za pochodu… Před pár týdnama jsem ani nevěděl, jak ta poslední část klipu (4. track) bude vizuálně vypadat. (smích)

Tvoje tvorba se často dotýká rozpadlých rodin a komplikovaného dětství. Kdo tobě nahrazoval otcovský vzor? Respektive kdo byl tvým vzorem?

Moje tvorba opisuje život můj a věci, který vidím okolo. Rozpadlý rodiny vidím všude, tak o tom píšu. Můj táta (ne biologickej, ale ten co mě vychoval) se dal dohromady s mamkou, když mi byly 2 měsíce. Já do 18ti let nic nevěděl. Na moje 18. narozeniny jsem chlastal s babičkou a ta mi to řekla. Ale pro mě se nic nezměnilo. Moje rodina je pořád stejná, akorát jsem se dozvěděl jméno, který mám teď v hlavě, ale nespojím si to s žádným obličejem. To jméno pro mě představuje něco, čím se nechci stát. Naopak, kdo byl pro mě vzorem, byli děda a babička. Děda tvrdě maká a babička by se pro nás všechny rozdala.

Chtěl bys už založit vlastní rodinu?

Rodina je pro mě nejdůležitější. Chci založit svoji vlastní, to je jasný, ale zatím jsem nenašel žádnou, s kterou bych ji založil. Myslím, že to se mnou není úplně jednoduchý…

Člověk často v mládí udělá chyby, které mu ovlivní celý život. Máš jako interpret nějakou výzvu pro mládež?

Uvědomuju si, že rap je hudba pro děti. Dnešní „hvězdy“ neví, jakou mají sílu slova. Nechci děcka navádět do ničeho špatnýho, ale zároveň píšu o svých špatných věcech, co jsem zažil, takže můžu jen doufat, že nás vemou jako odstrašující příklad a budou lepší jak my.

Z čeho máš v rámci budoucnosti největší strach?

Ze smrti. Poslední měsíce jsem nad tím často přemýšlel. Uvědomuju si, jak je život rychlej. Díky tomu to EP vzniklo. Právě tady z těch myšlenek, co jsem měl.

K čemu vlastně životem i hudbou směřuješ?

Doufám, že můj život i hudba směřují k lepším dnům. Chci si jen užít chvíle, co mi zbývají, s lidma, který miluju.

Chystáš se i na sólovou desku?

Sólo deska bude, až uvidím, že ji lidi chtějí. Nikam se netlačím na sílu. Nemám rád, když má někdo 20 mixtapů, 15 EPček, 8 alb, ale přitom nemají koncerty a prodej. Pokud si to koupí jen tvá stará a 5 kamošů, tak se na to radši vyser a dělej si to doma pro sebe. Pokud někdy to sólo udělám, (a já doufám, že jo) tak to bude vrchol mé tvorby.

Kariéra v poznámkovém bloku telefonu,“ rapuješ v novince. Udělal sis na ni aspoň zálohy?

Teď nevím, jestli během předchozího projektu s Fattem nebo teď během tohoto novýho, jsem ztratil telefon. Všechny texty v prdeli, kariéra v hajzlu. (smích) Naštěstí bylo vše už nahraný… Nezálohuju, pokud se to ztratí nebo smaže, napíšu text novej, lepší.

Text: AG

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz