hledat

Soul Train – pořad, který navždy proměnil zábavu afro-americké komunity

Sdílej

O televizní společnosti VH1 byla již na těchto stránkách zmínka. Hlavně proto, že pravidelně pořádá výroční předávání cen hiphopovým umělcům, jehož součástí je připomenutí si řady legendárních osobností, o nichž se v současnosti již tolik nemluví. A čas od času vysílala zajímavé pořady, zaměřené čistě na hip hop. Bohužel, na jiných kanálech než jsou ty VH1, které si v naší republice můžeme pustit.


Teď si manažeři této společnosti opět mohou samým štěstím mnout ruce. Podařilo se jim totiž přemluvit ke spolupráci tým legendárního pořadu Soul Train. Ten v průběhu sedmdesátých let navždy změnil tvář „černého šoubyznysu“ a americké zábavy vůbec. Je to Rolls Royce mezi veškerými hiphopovými, R&B nebo soulovými pořady, záruka toho nejlepšího z afro-americké hudby. VH1 bude moci přenášet předávání cen „The 10th Annual Lady of Soul Awards“, „The 8th Annual Soul Train Christmas Starfest“ a „The 20th Annual Soul Train Music Awards“. Tuto čerstvou novinku ale beru jen jako úvod k tomu, abych trochu blíže představil tento výrazný fenomén afro-americké a potažmo hiphopové kultury.


Soul Train totiž představuje nejdéle vysílanou hudební show v historii amerického televizního vysílaní. Je součástí síně slávy Broadcasting and Cable Hall of Fame a má vlastní hvězdu na sproslulém holywoodském chodníku. Jeho tvůrcem je Don Cornelius, který na konci šedesátých let dostal nápad vytvořit hudebně taneční show určenou orientovanou především na černošskou komunitu. Po přislíbení, že bude pilotní pořad produkovat na vlastní náklady, se mu podařilo přemluvit chicagskou televizní společnost, aby mu propůjčila malé studio. Vysílaní původního, lokálně omezeného pořadu, začalo 17. srpna roku 1970 a pravidelná show se okamžitě stala hitem. Díky tomu se Corneliovi podařilo získat sponzora, který byl schopen finančně zajistit vysílání pořadu i v dalších velkých městech USA. Od 2. října roku 1971 se už vysílá i v Atlantě, Los Angeles, San Francisku, Philadelphii, Detroitu a Houstonu. Těch měst mělo být tou dobou původně 25, ale vyskytly se určité problémy s organizací a časovým harmonogramem místních stanic. I přesto popularita pořadu neustále rostla.


Formát Soul Train byl na svoji dobu skutečně jedinečný. Byl stvořen pro černé publikum a vystupovali v něm zase jen černí umělci. V celé jeho historii v něm vystoupilo pouze několik málo výjimek jako David Bowie, Elton John, Beastie Boys, Christina Aquilera nebo Michael Bolton. Byl a je zaměřen především na soul, R&B, hip hop, ale také na jazz a gospel. Od jeho vzniku po dobu dalších 22 let jej moderoval přímo jeho tvůrce, Don Cornelius.


Soul Train získal obrovskou oblibu i proto, že dal nemalý prostor tanečníkům, kteří se stali nedílnou součástí vysílání. Jeho prostřednictvím se například proslavil Don Campbell, zakladatel lockingu. On a jeho taneční skupina The Lockers vyvolali šílenství, které trvá dodnes. Locking je mnohými považován za první styl street dance, první druh skutečně pouličního tance. Díky oblibě pořadu se Campbellovo umění dostalo do tisíců černých domácností a ovlivnil vznik většiny pozdějších pouličních druhů tance. Výrazný vliv tohoto stylu je vidět ve vystoupeních zpěváků jako Michael Jackson a Usher. Nemalou inspiraci tím, co viděl právě v této show přiznává i Sam Solomon, zakladatel stylu popping (electric boogaloo). Jak locking, tak electric boogaloo jsou dnes považovány za zcela zásadní hiphopové taneční styly.


Úspěch Soul Train spočíval v tom, že afro-americké komunitě nabízel nejen nejnovější písně jejích oblíbenců, ale prezentoval i poslední trendy v oblékání a jak už bylo řečeno i tanci. A pro bělochy, kteří nežili v oblastech s větší černošskou komunitou zase představoval jedinečný vhled do umění těchto lidí. Před třiceti lety to byl nesmírně oblíbený pořad, který umožňoval lidem na jednom konci USA vidět a pochytit aktuální trendy na konci druhém. Propojoval afro-americkou kulturu napříč unií. Účinkování v Soul Train je považováno za poctu, o tom, že v tomto pořadu začínali se rádi zmiňují pozdější mega hvězdy. Seznam alespoň některých z nich, si můžete přečíst zde.


Zdroj: SOHH, Soul Train, Wikipedia

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?