hledat

ZmetokDrama – Špinavá Perla 2 (2016; Balkon Recordzzz)

Sdílej

Po oznámení, že se pracuje na Špinavé Perle 2, jsem se zamýšlel, jestli kombinace stylů, kterými vládnou oba emcees, jde zkloubit do fungujícího celku. Rychlé, avšak intonačně nevýrazné flows Zmetka v kombinaci s kotoučovou pilou v krku Dramakára? A co s výběrem beatů? Dokáže Dramakár odflowovat elektronické beaty, které sedí více Zmetkovi a naopak, dokáže Zmetok ustát kadenci a tlak, který Dramakár vytváří u klasických samplovaček? První sólo singly Z ulice a Vakcína tyto pochyby jen prohloubili, jen aby je Širák během svých necelých tří minut kompletně zamáznul.

Kombinace beatů, které si Zmetok s Dramou zvolili, a jejich různorodost flows, kterou používají k vlastnímu prospěchu, zaděláva na kvalitní album. 16 plných, kvalitních stop, ani jeden skit. Minimum hostů. Ale k těm se ještě dostanem. Hlavní je textová a technická kvalita, kterou oboum nejde upřít. Zmetok na svém projevu zamakal natolik, že místy zastiňuje Dramakára, i když úvodní předpoklad byl přesně opačný.

Neskutečná variabilita ve stylu rapu člověka drží v pozoru od prvního do posledního tracku. I když se album jako takové nedrží žádné koncepční roviny, jako celek funguje dobře. Realné a sociální témata střídá lehký egotrip, a to vše je opepřeno několika skvělými party trackmi. Torula odvádí na featu skvělou práci a Tento to nebude má potenciál barové hymny. Opět je nutno vyzdvihnout punchlines a vtip, kterým vládne celá trojice. Skladba Krk skutečně procvičuje krční páteř a přítomná nadsázka nutí k usměvu i mrtvého. Další dva hostující emcees jsou Zverina a DeSade. Kde se Zverina spokojil jen s refrénem, který zvládnul brilantně a připomenul nám svůj rap z dob Sveta v tme. Bohužel, rapu DeSada na chuť přijít těžko. O to líp však zní Zmetok s Dramou v porovnaní s tímhle etablovaným hráčem českého horrorcoru. Je nutno ocenit fakt, že na každém albu, kde se objeví Dramakár, nechybí ani zbytek labelu. Smaha ukazuje skills a variabilitu, kterou malý slovenský label dobře střeží. Možná je čas pustit ke slovu i další hráče jako Hektor nebo Juso, kteří evidentně maji nabito ostrýma.

Skladby jako Guláš, Z ulice nebo Krk mají dobrou pamatovatelnost i po pár poslechnutích a na koncertech určitě davem pohnou. Několik hlášek má potenciál zlidovět. Druhá strana mince nabízí skladby jako Ď, O čom to je, Listy nebo Studený panel II., kde se ukazují realné životní zkušenosti a prožitky. Kluci z Prievidze rozhodně lehký život nemají ani neměli a nebojí se jít s kůži na trh. Bodíky za úpřimnost přičteny.

Když jsem slyšel o ukončení kariéry producenta Damiana Customa, mé srdce zalila bolest. Po letech konvenčních beatů na Slovensku se objevil producent, který měl specifický zvuk, rozeznatelný líp než Tuzemák od Diplomática. Naštěstí se na desku dostalo dostatečné množství jeho beatů, které tvoří jakousi kostru, kolem které se vystavěli další pecky. Produkce od košického B-Eye stoupá jako horkovzdušný balon oblakama a věřím, že již brzo si jej uloví nějaké větší jméno ze slovenského rybníka a doufejme, že dojde na kompletní dlouhohrajku. Zmínit je nutno i producenta jménem Oxygen, který dodal další balíček beatů ve vysoké kvalitě.

Sečteno, podrženo, Zmetok a Drama je dvojice, kterou nelze dále ignorovat. Technikou, textem i podáním nastavili laťku pro letošní alba hodně vysoko. Albu chybí jasný koncept, avšak otevírá úpřimný pohled do hlav obou emcees. I když samotné album vyšlo již koncem roku 2016, bylo by nefér jej řadit z loňským. Etablované jména slovenské i české scény by se měli mít na pozoru a neusínat na vavřínech. Mladší generace je zde a jde si za svým jistým krokem. Loňský rok patřil jménům jako Majself, Vec nebo Rytmus. Zamíchá letošní karty právě ZmetokDrama? Na to vemte jed. Nebo si raději vemte Špinavou Perlu Dvě a užívejte si kvalitního rapu.

8/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz