hledat

Tags:

Yoga Spank: Nesoudím lidi, že žijí ve strachu. Bohužel věří médiím a nechají se kompletně zmačkat

Sdílej

Při cestě na koncert asi nestojí u krajnice s napřaženou rukou a žádostí o svezení. Yoga Spank kráčí v tichosti lesními pěšinkami a míří k bodům, které si vytyčil. Nehledá největší tuzemské klubové svatostánky, na kterých by během show pořizoval tuny selfieček, ale užívá si hlav, které věří jeho poctivým bars. Stopař je dalším odrazem v kariéře člověka, jež nepotřebuje být na výsluní. Stopař je náhled do mysli starého vlka, kterému není lhostejné, co se děje okolo něj.

Proč dáváš přednost v rapu „cikánům z Karviné“ před prvoligovými hráči? Co ti tamní komunita nabízí, co se ti u našich největších jmen nedostává?

Nic mi u největších jmen nechybí, ba naopak jako by mi něco přebývalo. Asi je to sterilita křišťálového zvuku a úbytek života. Všichni jsou tak top, že když to slyším v dalším a dalším treku… proto Karviná a cokoli nového neznámého.

Zmiňuješ, že raději vydáš jednu desku za tři roky, ale kvalitní. Co je pro tebe těžší nasbírat? Byly to bubny, jak zmiňuješ hned ve druhé skladbě desky, nebo pak samotné texty?

Texty tečou jedna báseň. Bubny taky jsou, ale hledám tu kompatibilitu, a dokud tu souhru nečuchám, tak to nevznikne. Bubny jsem tentokrát vybíral dlouho.

Z pohledů bubnů je to mnohem pestřejší než na debutovém sólu. To už tě produkce od DJe Fattea tolik netankují?

Tesař je magor, to se ví, ale chtěl jsem tuhle placku kapku rozmanitějši.  Nebylo vůbec v plánu dělat jen s jedním producentem, a kdyby ano, byl by to Esha.

Tvůj další počin vychází opět poměrně v tichosti. Není to na škodu? Nenahrává slabé promo opět do karet těm, kdo se chtějí víc ukázat? Nevyklízíš tak až příliš snadno pozice mainstreamu?

Já vlastně ani nevím jak se velké promo dělá. Platit za blikající banery na všech hudebních serverech.  Asi bych tomu mohl dát víc energie, ale já jsem byl vždycky více na rap než na tu agendu kolem.  Nechceš mi dělat promo agenta? (smích)

Opět si bereš na paškál slabé ženské pohlaví ve svém okolí. Na první desce to byla sestra, nyní Veronika S. Proč se věnuješ v kritice jen něžnému pohlaví? Je to třeba vyjádření způsobu bolesti, kterou to v tobě zanechalo?

Kdyby se mi tohle přihodilo s chlapem tak píšu o chlapovi. (smích) Nejde vůbec o nějaký gender postoj. Jsou to prostě silné věci, co se ti v životě dějou, a musí ven.  Do poslední chvíle jsem ani nevěděl, jestli čínská zeď půjde na album. A bacha není to trek o ženských, ale o svobodné vůli. 

Vysvětli čtenářům více ten pojem stopař. Turista asi moc nejsi, když jsi většinu času zalezlej v ostravské baště. Netíží tě spíše to, kam se ubírá doba a pocit, že ses ocitl v čase, který ti nepřeje?

Možná to tak z FB a Instáče nevypadá, protože to neživím denně jak magor a nesypu fotky kdejakého burgru za hranicema ČR, ale cestuju celkem dost a celý můj život je jedna velká cesta.  Já se rozhodně necítím, že by mi doba nepřála, ba naopak žijem v tak úžasné a svobodné době, že si nic víc nejde přát. Asi proto se kapku opírám do lidí, co na to zapomněli.

Jak složité bylo ulovit na sloku Efka, který moc hostovačky nerozdává? Navíc se proslýchá, že sám maká na svém sólu… A Tomba Bomba? Urval tě na svůj grill nebo lahváče?

Efko je pro mě velikán českého rapu a s každým albem už od Safari se snažím splnit si fičuringem malej sen.  Tentokrát to byl Filip. Trek ostrov má výbornou stopařskou energii a Efko je cestovatelská duše. Poslal jsem to, líbilo se, tak jsme to dali. Vděčnost! Tomba je úchylak a baví mě moc. Propojil nás Fatte právě s trekem Gril styl.  Pak jsme rozdělili Posedlost a nakonec to stihl i Oliver Lowe. Taky super pecka. Dejte si ji.

Zajímavě pojatá věc „koleje“ poukazuje na to typické Čecháčství. Opravdu ti tak vadí ten konzumní život? A co to máslo? Kupuješ ho také ve slevě, stejně jako maso z Polska, když to máš kousek přes hranice?

Ano vadí mi to dost.  Nesoudím lidi za to, že v tom strachu žijou. Soudím všechny, kteří ten strach dost aktivně šíří a přikládají do ohně. Lidi opravdu médiím věří a nechají se kompletně zmačkat, i když se jim samotným nic neděje. Proto u nás ve volbách vítězí strany, co podněcují strach v lidech.       Nepapat tolik koblih!

Ona tě celkově pálí žáha asi z toho buranství, hlouposti lidí a jednouchého rapu, který si získává popularitu. Co když je na to ale populace takhle nastavena a má to zakódované v genech? Ne každý přemýšlí nad každým krokem a hledá něco navíc…

Je to kapku paradox, ale mně se vlastně celá ta nová vlna rapu líbí. Ne všechno, ale sleduju to a i když mi je hrubě nad 30, tak si to celkem jedu. Sem tam si něco do huby vemu, to je jasný, ale hejtuju to mnohem méně, než mnoho mladších ortodoxních hlav. Jsem otevřený… Formujte svoji věc lidi.

Jeden z nejlepších produkčních momentů je skladba „Jaký je“. Není škoda, že se jí nedostalo tvé textové podpory? Bál ses, že by pak ztratila na lesku?

Od počátku to byl skit.  A tak to i zůstalo a proto je tak super.

Po tvém prvním sólu jsem čekal, že se objeví Safari. Bylo to na spadnutí nebo to bylo jen takové plácnutí do větru? Formuje se v Ostravě nová parta ve složení Yoga Spank, Tenki a Raklo Rukono? Čichám, že letos to jen tvou deskou neskončí…

S dalším albem Safari jsme koketovali, ale chce to hodně práce a hecu, a ten se zatím nedostavil.  Každopádně to bublá a věřím, že tu pokličku zase zvednem. Yoga Spank, Tenki, Raklo Rukono –  to je rozdělaná a jasná věc. A bude to super úlet. Neznáme název. Necháme se unášet repem. Tematicky nic těžkého. Uděláme to jinak.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *