hledat

Konfidenti, potrefení áčkaři a tučné hovězí? Slováci zažívají válečnou renesanci

Sdílej

Underground už dlouhá léta pláče, že mu je upírána pozornost. Na jedné straně tu možná máme zkreslené představy o tom, že při vymazání trendu z povrchu zemského by vyznavači klasické rapové metodiky zažili renesanci. Na druhé straně je tu ale faktický boj proti nulové výpovědní hodnotě a interpretech, kteří jen díky své vyzývavosti namotávají masy.

Vše začalo již před pár lety, kdy to začalo jiskřit mezi Molochem a Rytmusem. Bylo to již v dobách, kdy v paměti publika zakotvena byla známá skladba „Škola rapu“. Vztahy mezi bývalým členem legendární formace Druhá strana a Momem vyústili v online zneškodnění mobilního telefonu a výhružkami. Rytmus to vzal z druhého konce a ze všeho udělal satiru. Vše se uklidňovalo a zdálo se, že roztržka mezi letitými tvářemi byla jen pouhým promem, aby se desky lépe prodávaly.

Moloch byl ticho, mlčel, i když to v něm asi bublalo. Další ventilace jeho emocí byla vykonána na pokračování série „Mikrofón je ručná zbraň“, kde v kresleném klipu zřetelně atakoval celou partičku H16. Abychom zachovali tak nějak časovou posloupnost, přesuňme se z Petržalky pár kilometrů na sever, do městečka Trnava. Zde již nějaký pátek vystupuje úderník Torula, který se netají láskou k undergroundu a zakládá LPDR. Liga proti diskofilním rapperům přilévá několika skladbami do ohně, ale nejedná se o nic zásadního, přestože nezaměnitelný rukopis Toruly baví především starší publikum.

Víc hlav – víc ví. To pochopili i na této trase, a tak Torula a Moloch Vlavo vydávají skladbu „BUM péler“, kde v beatu Fendense satiricky, ale striktně míří na solar „áčkových rapperů“. To samozřejmě nemohlo zůstat bez odezvy. Vzniká téměř dvacetiminutové video z područí dua P.A.T. a Mega M, kteří zvou autory dissu na randíčko u Kauflandu. Torula se výhružkám vtipně vysmívá ve videu, ve kterém s hubou plnou mužského semene dokresluje svou vizáž vesnického vidláka. Na jedné straně kroutí hlavou, co se to děje, na druhé se trnavský patriot směje všem, kteří jej nedokázali pochopit.

Pouličný Autor Tónov a Mega M se sice ve svém videu dušují, že se druhá strana dissu nedočká, ale již o pár dní později je všemu jinak. Na jejich odpovědi se překvapivě objevuje i Otis, který hájí čest H16. V přiloženém vizuálu se mihá i Cigo, který se však na mikrofonu neprojevuje. Zajímavé spojení, které si ještě před pár lety nemohlo přijít na jméno. Zainteresovaní pamatují výstup na festivalu Hip Hop Žije, kdy P.A.T neměl být vpuštěn na hlavní stage. Zdá se, že beef na slovenské scéně spojuje i dřívější nevraživce a potvrzuje se, že nepřítel mého přítele je můj přítel. Která strana je v právu? Jisté je, že špinavé prádlo se začíná prát veřejně a dozvíme se i to, co mělo zůstat pod rouškou tajemna.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Už jsi četl?