hledat

DropKid: Občas s Indym řešíme tunu konspiračních teorií, ale je to člověk s nadhledem

Sdílej

Mladých jmen na scéně se urodí každoročně jako hub po dešti, ale jen některá z nich mají šanci upoutat širší pozornost veřejnosti. Samozřejmě náš těší, když se někdo takový objeví, neboť se obáváme dnů, kdy český rap s výpovědní hodnotou vymře po meči. Možná, že doba ještě není zase až tak špatná, jak se na první signální jeví. Důkazem by mohl být východočeský DropKid, který za pár týdnů vydává nové album. Proč nad jeho vývinem dohlížel zrovna zkušený veterán Indy?

Mladá krev původem z Hradce Králové. Co dělal DropKid v dobách, kdy se po východočeských pódiích proháněli D.Real.C s Kunnym, Špatnej Wliw s Cabou, Weřejná Nebezpečnost s Fosco Almou nebo 5 MC´z?

Hele, tyhle záležitosti já už pamatuju dost matně. Bylo mi 6, když skákali na stagi. Potom jsem se k tomu dostal blíž a už tam nestál Kunny, ale JayD… Pamatuju, že přes něj jsem našel Fosca a jednu dobu jel MAAT. Bylo to dobrý, každopádně v Hradci mi to tenkrát přišlo nedoceněný. Někdo to přestal dělat, někdo šel z Hradce pryč. Stane se…

Hradec Králové je poměrně mrtvý v posledních letech na kluby a akce, pokud přehlédneme aktivitu Denoche z posledních měsíců. Pamatuješ ještě mejdany v Edenu nebo Eventu? Jak moc jsi byl rád, že na této adrese funguje alespoň Hip Hop Kemp?

No, právě. Denoche je velkej tahák a pro další kluby moc místa v Hradci ani nezbejvá. Navíc technicky je ten klub ve všem asi nejdál. Event pamatuju a znám dobře. Nějakej čas jsem tam i pomáhal dávat dokupy zvuk a světla.

Co se Kempu týče, tak to je moje srdcovka, mám to téměř “za barákem” a chodíme pravidelně. Letos to tušim bude symbolicky po desátý. Plno lidí poslední roky nadává, že to není co bejvalo. Ty policejní manévry tomu taky nepřidaj, ale to atmo tam prostě je a pro člověka, co jede tenhle styl, je to nutnost. Festival park je celkově super místo a rád tam chodim i na jiný akce než na Kemp. Většina festivalů v Česku může na ty dispozice, co tam jsou, jen koukat.

Hned několik jmen uteklo za lepším do Prahy, týká se to i tebe? Vnímáš tam lepší možnosti?

Nemůžu říct, že bych utekl za lepším. Do Prahy jsem nešel uplně kvůli hudbě, tu jsem dělal už v Hradci. Na druhou stranu jsem rychle pochopil, že to dává uplně jiný možnosti. Je tady víc lidí, co se motá kolem hudby a momentálně tu mám takovej lepší vibe a klid na psaní. Teď tu pracuju, dostavěl jsem svoje studio a sem tam jedu na víkend do Hradce. Rád se tam vracim.

Pod tvými klipy na Youtube určitě zaujme autor finálního zvuku skladeb. Jak ses napojil na Indyho?

Popravdě to byla náhoda (i když já na tyhle náhody moc nevěřim…). Nechci to moc rozebírat, třeba to někdy potopim do nějakýho tracku. (smích) Ve zkratce jsme se úplně poprvý potkali na jednom z mojich prvních kempů a vlastně jsem tenkrát zjistil, že tohle by mě bavilo. Někdy dva roky zpátky hráli s Máňou v Hradci a já se tam s Indym dal do řeči. Pak jsem u něj začal nahrávat. Myslim, že si to celkem sedlo a funguje to. Občas se spolu zakecáme nad tunou konspiračních teorií, nebo řešíme letadla. Našli jsme dost společnejch zájmů. Každopádně Andre je super sound inža, kterej ví co dělá a hlavně člověk s nadhledem, co nemele hovna jako plno ostatních.

iFrame

Za pár týdnů plánuješ vydat album. Co mi o něm prozradíš? Objeví se mezi hosty i André a byla skrze něj třeba i cesta k beatům od tuzemského krále Wiche?

Pfff, konečně se všechno blíží do finále a bude to moct ven. V podstatě se dolaďujou poslední tracky a máká se na bookletu. Nechci prozrazovat detaily, protože co dneska řekneš, zejtra může bejt úplně jinak. Můžu říct, že původně jsem chtěl celou první desku udělat sám a jen na zahraniční produkce. Ani jedno se nakonec konat nebude. Tracklist, jména na produkcích i hosty pošlu ven najednou, až budu mít v ruce finální master.

Nebyla by pro tebe jednodušší cestou stát se členem nějakého tuzemského rapového labelu a přijmout pomocnou ruku?

Moc jsem po tom netoužil, rád dělám sám. Je na to dost času a nevylučuju to, třeba to někdy přijde. Tak, jak to jede teď, je to pro mě zatím ideální cesta. Myslim, že některý labely ani nefungujou jak by měly. Ani v hudbě, není všechno jen o hudbě. Spíš jsem přemýšlel, že bych začal nahrávat ostatním a časem třeba rozjel něco od nuly. Studio stejně sám neobsadím 24/7.

V čem spočívá tvá spolupráce s Warner Music?

Warners jsou moje pomocká ruka a v nečem mi asi částečně nahrazujou i ten label. Budou to vydávat, zařizovat lis cedéček, streamovací služby a pár dalších věcí okolo. Super lidi co vídí dálší směr, kterej je potřeba vidět. Vlastně shout-out Gumimu i díky němu to tady probíráme.

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz