Uplynulý rok 2023 nabídl nejen významné jubileum našeho oblíbeného žánru. Tuzemské publikum povětšinou soustřeďovalo své sluchovody na české a slovenské releasy, kterých opět nebylo zrovna málo. Některé však vynikaly nad ostatními, ať již kreativitou, zkušenostmi či prostě jen tím studiovým tahem na branku. V závěru roku se ale objevilo album, které již podle svého názvu vzbuzovalo velké očekávání. Když se jedna třetina Kontrafaktu rozhodne oprášit kultovní značku „Bengoro“, musí to být veliké a netěžit jen ze slávy prvního dílu. A slovenský „king of rap“ trefil hřebíček na hlavičku, terč na šipky do středu, neboť se vytasil s deskou, která staré vlky neurazí a mladé udrží v pozornosti.
Oba disky spojuje špinavý zvuk, storytelling a silná flow, přesto dělí pěkná řádka let. I proto se nedalo čekat, že by Rytmus zněl znovu jako v roce 2006. Nechybí tu celá řada odkazů, ale „Bengoro 2“ je aktuální, fresh a dává jasný signál, že za každou cenu není třeba chytat trend na hladině, aby se umělec udržel nad vodou.
Kariéru Patrika lemují momenty, které ne každý fanoušek ocenil, ale nelze mu upřít jeho chuť prorazit a jít si za svým snem. A při hlubší analýze musí každý doznat, že klady na té pomyslné misce vah převažují. Rytmus spolu s Kontrafakt položil základy pro nejednu nastupující generaci, ovlivnil ji zásadním vlivem. Zatímco by se ale mohlo na oko zdát, že vždy kopal jen sám za sebe, tak skladba „S5 ku dňom 2“ má parametry otevřít posluchačům více oči.
Kde jsou ty doby, kdy KF vydávalo svůj singl „Dáva mi“ pod Bbarakem. Od té doby šel v týmu i sám svou vlastní cestou. Zatímco další mohli následovat některé postupy a směry, on byl krok před nimi a inspirovat se mohl jedině za hranicemi. Ono to také nesčetněkrát proběhlo, ale podobně bychom mohli lehce pohlavkovat nemalé množství jeho profesních kolegů. Během své kariéry se nebránil podpořit umělce a projekty, které měly smysl. Rozdal nespočet slok a refrénů, pomohl rozběhnout portál Refresher, vydavatelství a obchod s merchem RukaHore a prsty má namočené také v ringu v rámci Fight Night Challenge. Ta kronika se začala psát od prvních dní, neboť Rytmus kromě rapu vystrkoval růžky i dalšími směry a pamětníci zcela jistě vzpomínají na jeho koketování s breakdance či beatboxem.
Vraťme se ale k disku „Bengoro 2“, které je vlastně vyvrcholením dílčích úspěchů a sbírkou posbíraných zkušeností. Obklopen početnou smečkou hostů přináší Rytmus do hry nosič, který se hlásí o korunku pro album roku, ze kterého je možné další roky čerpat inspiraci. Sebevědomým dosaženým za ty roky je nám prezentováno dílo autora, který se nestydí za svůj původ a dělá z něj místo berličky silnou zbraň. Zároveň mu nechybí koule bodnout do vosího hnízda a plivnout i do obličeje mladším posluchačům, kteří mají již poněkud odlišný žebříček hodnost a staví na jiných základech. „Za Mojej éry“ je skvělou sondou do dvou období a porovnáním, jak se s dobou mění i hodnoty a priority.
Zatímco při tvorbě alba „Bengoro“ v roce 2006 byl Patrik nasraným, ukřivděným a nevybouřeným „Cigánem“, dnes je otcem od rodiny, který se může spokojeně ohlížet zpět. Není to ale konec, ta cesta stále pokračuje a objevují se nové výzvy, ať již v hudebním či soukromém životě. „Bengoro 2“ je ale pestrým opisem vůdčí osobnosti československé rapové scény, která má i po tolika letech ve hře stále hlad, i když už trochu jiný. Ve spojení s početnou enklávou hostů tu máme výsledek, který šlape. Od beatů, slok, tak i výpovědní hodnoty. Studená sprcha pro některé, kteří kážou v roce 2024 něco jiného. A když k tomu Paťo přidá i pár těch balad ze života o tom, jak je tvrdý a nespravedlivý, výsledek je na cestě. „Bengoro 2“ nemá hluché či slabé místo, i když některé pasáže nefungují tak jako některé další. I tak se jedná o jasný manuál, jak by to mohlo a mělo vypadat. Možná, že někteří čtenáři, kteří neodpouští jisté tahy, puknou vzteky, stejně jako kolegové, kteří neumí doznat kvalitu na úkor svého ega, ale ano, „Bengoro 2“ je sakra dobrá deska.
10/10
Originál alba „Bengoro 2“ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk.