hledat

Tags:

Jaká byla berlínská zastávka turné Gods of Rap s Djem Premierem, Public Enemy, De La Soul a Wu-Tang Clanem?

Sdílej

V úvodu tohoto týdne skončila ve finských Helsinkách velká evropská tour s názvem Gods of Rap, která byla plná hvězd East-Coast rapu devadesátých let. V závěru víkendu Suomi vybojovali na Slovensku zlatou medaili na mistrovství světa v hokeji, takže jsem se rozhodl udělat report hokejovou formou.

Já jsem navštívil Německou zastávku Gods Of Rap, která se tématicky konala ve velkém amfiteátru v jednom z berlínských parků. Tento “stadion” o kapacitě 17 tisíc lidí nebyl zcela zaplněn, ale každý měl alespoň dost prostoru kolem sebe. Kupříkladu já jsem přišel na koncert jako poslední, protože jsem se pokoušel propašovat na stadion kameru, abych pro vás pořídil foto/video report. Bohužel se s organizátory nešlo vůbec domluvit a tak jsem musel odnést vybavení zpátky do auta. Přepadla mě frustrace, že nepřivezu materiál, jaký jsem chtěl, ale mělo to i své výhody. Nemusel jsem čekat kilometrové fronty jako ostatní a rovnou jsem si do skoro plného amfiteátru nakráčel bez zdlouhavého čekání. Pohled to byl opravdu božský, protože celou show zahájil rapový rozhodčí Dj Premiér, který pouštěl ty největší klasiky hiphopové historie doplněné o jeho výborné scratche.

Jako první na led nastoupil tým z New Yorku a to De La Soul, kteří začínali ještě za světla a bylo tak pro tyto veterány těžší rozhýbat fanoušky, kteří přišli hlavně fandit “Stejt Ajlendským netopírům”. Obecenstvo si totiž spíše užívalo na sluníčku s dlouhým ubaleným, což bylo k této pohodové hudbě naprosto v pořádku.

Po skončení prvního zápasu Dj Premier vzpomenul na všechny zesnulé kolegy jako byl Guru, Big L, ODB, Biggie či Tupac. Při vzpomínání se pomalu chystal Dj Lord z týmu Public Enemy. Na pódium přišla ochranka v neprůstřelných vestách a žlutých maskáčích jako nosil Ali-G. Flavor Flav – známý hodinář, co nosí na krku celý orloj, tu však bohužel nebyl a tak vystoupil Chuck D společně s chraplavým Mc Jahim, který byl pouze jako náramkové hodinky. Zazněly klasiky jako “Fight The Power” nebo “Bring The Noise”, ale mladším divákům tyhle hity nic moc neříkaly.

Na závěr Dj Lord předvedl svůj parádní show case. Vůbec všichni Dj´s předvedli skvělou show a ukázali, že jsou v lepší formě jako stejně staří Mc´s kolegové. Největší energii ukázal Dj Premiér, který připravil půdu pro Dje Wu-Tang Clanu – Allaha Mathematicse.

Na řadu přišel hlavní zápas večera. Wu-Tang Clan už klasicky uvedl RZA s “Bring Da Ruckus”. Další hráči jako Ghostface Killah, Raekwon, Inspectah Deck, GZA přicházeli postupně ze zázemí jak unavení hráči ze střídačky na své sloky. Není divu, jedou třetí utkání v řadě za sebou a každému už táhne na padesát. Po prvním tracku se Rzarector zeptal, kdo z přítomných má doma jejich debutové album “Enter The Wu-Tang”. Protože se pojede hezky track po tracku jako když si pustíte album. Není to jen tak – tato zásadní deska hipHopové historie právě slaví 25 let od svého vydání.

Za skvělého scratchování do tracku “Shame on the nigga” vyběhl Young Dirty Bastard, který nejenže má stejný hlas a pohyby, ale i jakoby z oka vypadl svému tátovi Ol Dirty Bastardovi. Navíc je plný mladé energie a hned rozhýbe všechny na stadionu. Bohužel né na dlouho. Příjdou na řadu “uspávající” tracky jako “Clan in da front” a “7th Chamber” a lidé byli zase ukolébáni. Ještě živě si pamatuji na Wu-Tang koncerty v Praze v letech 2007 a 2008. kde nás málem ušlapali, jaký tam byl kotel, takže nakonec bylo super, že měl každý kolem sebe 2 metry místa i v první řadě. Ani se nedivím, že si mě všimli členové Wu-Tangu, protože jsem skoro jako jediný skákal a užíval si naplno mých oblíbených klasik.

Po první třetině nebyl celý tým Wu-Tangu na scéně a lidé začínali mít obavy, jestli vůbec přijeli všichni. Naštěstí se objevil Cappadonna se svým solo trackem “Slang Editorial”. Následovala další pohodička “Can It Be All So Simple” se světelnou show, která bohužel neudělala takovou atmosféru, protože stále ještě nebyla úplná tma. Naštěstí jsem se dočkal mého oblíbeného opening partu od U-Goda k “Mystery Of Chessboxin” a Masta Killa ho zase skvěle zakončil. Bohužel se šachová partie odehrála bez Mefova refrénu, který se jako jediný, nedostavil vůbec. Method Man je můj nejoblíbenější Mc, ale svou častou absencí na evropských koncertech mě začíná unavovat. Ať už s Wu-Tangem v Praze nebo Redmanem na předminulém Hip Hop Kempu. Naštěstí hned moje srdce zaplesalo nad skladbou “C.R.E.A.M.”, která je jednou z mých nejoblíbenějších.

Ve 2 třetině RZA prohlásil “Wu-Tang is for children” a rozhodl se vytáhnout 3 mladé kluky z první řady, kteří měli zarapovat “Proteck Ya Neck”, bohužel však ani jeden z hochů text neznali, takže tam jen stáli a vše si točili na mobil. Poté přišla pocta i pro ostatní umělce v podobě legendární písničky “Come Together” od Beatles a přešlo se na novější album “Wu-Tang Forever”. “Reunited”, “For Heaven’s Sake” a “Ice Cream” s Ghostfacem a Raekwonem a společně zpívaného Methodova refrénu refrénu.

Poslední třetinu rozjel Dj Mathematics který dokonce při beatjugglingu sundal boty a xfader posouval nohou. To bylo zase něco, co konečně pořádně rozhýbalo dav. Mladý ODB ještě vyhypoval věci jako “Got your money”, “Shimmy Shimmy Ya” a “Brooklyn Zoo”. Nakonec nesměli chybět skákací klasiky “Gravel Pit” a “Triumph”. Jako poslední track zazněl rok starý “Lesson Learn’d” s Redmanemem, kde už na začátku refrénu byli všichni pryč a nepřivolalo je zpátky ani konečně probuzené publikum, které skandovalo Wu-Tang.

Závěrem bych chtěl říct, že to byl skvěle nazvučený koncert uprostřed krásné přírody v historickém amfiteátru pro Bohy. Diváci byli stydliví nebo vyčilovaní z horkého počasí. Nedokázali se ůplně odvázat, jak jsme u nás na “východě” zvyklí. Taky se musí počítat s tím, že všichni vystupující mají okolo 50 let a každý druhý den hrají v jiné zemi a berlínský koncert nebyl zdaleka největší nebo nejakčnější. Já jsem osobně rád, že jsem navštívíl Berlín. Jel jsem tam jako Čech plný předsudků o Německu a všemu zlému, co má tahle země v historii na svědomí, ale odjížděl jsem uplně nadšený z toho, jak je tamní metropole krásné a pokrokové město. Spousta pěkných památek, zeleně a příjemných lidí různého rasového původu ochotní pomoci. Dokonce jsem viděl demostraci Iráčanů proti terorismu u Braniborské brány.

I když jsem nedovezl foto/video report, jaký jsem měl v plánu, tak na YouTube najdete záznam celého koncertu Wu-Tang Clanu od jednoho z Čechů, jichž bylo na akci poměrně dost. Kdo z vás tyhle legendy nestihl, může se přijít podívat 13. listopadu do velké Lucerny na De La Soul.

Text: Ondřej Kolář (Trooper7@email.cz)

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz