hledat

Tags:

Plexo: Při show to možná vypadá, že potím krev a Mugis stojí jen za gramci. Bez něj by to ale nešlo

Sdílej

Zaběhlá dvojice Plexo a Mugis nemohla na sedmém ročníku festivalu Hip Hop Žije chybět. V podvečerním čase, kdy slunce stále ještě pralo do zad návštěvníků, ocenili zázemí vedlejšího pódia ukrytého ve stanu. Jejich energii, kterou vložili do show, horko nikterak neovlivnilo a početné publikum jim vzdávalo hold. S čerstvou deskou „Au“ v rukávu by pak bylo trestuhodné nepoložit několik otázek, na které se nám dostalo zajímavých odpovědí.

Hned na úvod bych se tě zeptal, jak vnímáš fakt, že jste hráli letos ve stejný čas jako Majself na hlavním pódiu? Nebyl to takový lehký bratrovražedný boj, při kterém jste si vzájemně kradli fanoušky?

Asi na to nedokážu říct nějaký normální názor, proto mi nejprve Osťo řekl, že budeme hrát o osmé. Pak mi došel mail, že hrajeme v 19:30. Koukal jsem na line up, na kterém ještě nebyly vyplněné časy, ale podle výpočtů mi tak nějak docházelo, že budeme hrát stejně jako Majself. Tehdy jsem si řekl: Ku**a, však máme hodně společných fanoušků, i když teď v poslední době trochu pozměnil styl. Lehce jsem se toho bál, ale lidi nakonec došli a zdálo se mi, že jsme jich měli víc jak další tři jména, která tu po nás hrála.

To publikum bylo ale převážně staršího data narození oproti jiným rapovým kapelám v Čechách a na Slovenku. Těší tě ten fakt, že s tebou fans možná i rostou a držíš si svou základnu? Je to i tvá cílová skupina, na kterou se zaměřuješ?

Něco takového mě trklo také. Mezi fanoušky jsem tu viděl některé známé tváře, kteří na nás jezdí již delší dobu. Některé jsem tu viděl možná už před pěti lety. Oni s námi vyrostli. Těžké říct, zda je to moje cílovka, protože skrze statistiky vidím, kdo mou tvorbu vyhledává. Řekněme si upřímně, že je to 17 až 25 let. Ale taky mi už kamarád ukazoval video, jak při koncertě paní okolo padesátky tancuje na naši hudbu.

Před rokem to bylo hlavní pódium, nyní jen to vedlejší. Je to pro tebe výzva nebo to sráží tvé ambice?

Nejprve jsem byl trochu zklamaný, ale pak jsem si řekl, že ten stan má úplně jinačí atmosféru než hlavní stage. Je tam jiná akustika a také ti nesvítí do očí sluníčko. Jsi ve stínu, a když to lidi podpoří, tak ti to přijde, jako když dáváš večer nebo pro celý klub.

Máš venku další desku, na které má opět instrumentální monopol Mugis. Proč je právě on producentem, se kterým chceš dělat? Hraje v tom roli i fakt, že se znáte dlouhou dobu?

Jednak to je tím, že jsme kamarádi už od první věci, kterou jsme spolu nahráli. Mugis se také odstěhoval nedaleko od Bratislavy, takže to k sobě máme už blíž. A po hudební stránce to tak nějak vyplynulo. On mi posílá beaty nonstop. Já pak něco vyberu, nahraju to, a pak najednou zjistíme, že už máme spolu třeba sedm tracků. Tak si pak říkáme, že můžeme udělat rovnou album. Já jsem za to rád, protože co jsem svým posledním sólem rozběhl, tak jsem získal zase nějaké nové fanoušky. Musím říct, že už jsou v té hudbě nějaké peníze a chci mu to nějakým způsobem vrátit. O všechno se dělíme na půl.

Znamená to tedy, že hlavní finanční tok do toho dáváš nyní ty a čekáš, že se to nějakým způsobem vrátí?

Oba máme normální zaměstnání. Ono to tak vypadá, že do toho dávám víc. Já tam předvádím tu show a vypotím to tam, zatímco on stojí jen za těmi gramofony, ale ta jeho hudba je těžko vyčíslitelná a bez ní by ta deska nevyšla. Bez dobrých beatů by to ale nešlo.

Mugis byl po vzniku labelu Není Problem tváří, která byla vidět více. Ať už to bylo způsobeno honovačkami, ale třeba i jeho producentskou deskou „Závet“. Dnes už jej ale registrujeme spíše ve spojitosti s tebou. Není třeba jeho tvorba nedoceněná?

Ta hudba se hlavně za poslední roky neuvěřitelně změnila. I někteří rappeři, kteří s ním kdysi spolupracovali v těch letech 2013 až 2015, si dnes vybírají jinou hudbu. Preferují většinou modernější věci a neoslovují ho…

Ale vždyť i ty sám si někdy lehce ulítneš a některé tvoje singly koketují s newschoolem. Tvá hudba se prezentuje uvědomělým obsahem, ale sem tam vydáš něco, u čeho registruju u fanoušků negativní reakce. Nesráží to pak ten celkový zájem o tvou hudbu?

Samozřejmě vnímám, že někteří umělci se vydávají trochu kontroverzní cestou a osloví to i mladé fanoušky. Občas tedy říkám Mugisovi, že bychom mohli udělat i něco takového. Poslal jsem mu pár věcí, které aktuálně frčí a zaujali mě a říkám mu, ať udělá něco v podobném duchu. Něco na ten způsob. A on to umí udělat a pošle to. Jen lidi ho mají tak trochu zaškatulkovaného, že je to boombapový producent.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz