hledat

Otis: V našem věku je pro nás mnohem těžší zaujmout mladé než pro sedmnáctileté rappery

Sdílej

Největší rapový svátek na Slovensku s názvem Hip Hop Žije má letošní ročník už za sebou. Překvapivě jsi byl na vedlejší stagi ve stanu, kde si však rozpoutal pořádné peklo. Byl to záměr nebýt na hlavní stagi a nemrzelo tě to?

Právě, že mě to vůbec nemrzelo. Chtěl jsem si vyzkoušet ten stan. Věděl jsem, že to tam úplně rozje**m. Dva roky jsem hrál na hlavní stagi, mám to vyzkoušené a chtěl jsem zkusit něco nového. Bylo to super.

Teď spolu děláme rozhovor o několik stovek kilometrů dál na Hip Hop Kempu. Zde jsi kryl záda Spiritovi na hlavní stagi. Proč nebyla nasazena celá H16?

Každý rok se to bookuje jinak podle projektů, které jsou venku. Minulý rok jsme měli venku desku H16, proto bylo logické, že tu budeme celá crew. Teď to chtěl Affro asi trochu změnit, tak zavolal jen Spirita. Ono to tak nějak vychází, že se tu střídá H16 a Spirit.

Ty sám se netajíš tím, že podporuješ mladou krev. Důkazem byl fakt, že jsme tu mohli spatřit překvapivě tváře z věci „Zhoreť ten dav“. Stalo se tak poprvé a ojediněle nebo budeš talentované lidi tlačit na vašich koncertech více?

Tohle jsou skutečně první kluci, které sebou bereme na live shows. Doteď jsem už dělal mnoho věcí s mladými, ale byly to spíše takové mailové featy většinou. Tohle jsou chlapci, se kterými fellím i v běžném životě. Pokud budu moci, budu je brát sebou i na koncerty.

Oproti bratislavskému zázemí jste měli na této show menší podporu, možná to bylo dané i odpoledním časem. Přesto jsem si nemohl nevšimnout té energie v předních řadách, která vykazovala něco mezi pogováním a moshpitem. Bylo vidět i na tobě, že si to užíváš. Nabíjí tě více rozparáděný kotel nebo velká masa přihlížejících?

(smích)… ono je pro vystupujícího vždy lepší pocit, když je tam víc lidí, ale když je lidí méně a udělají skvělou atmosféru, jako tomu bylo dnes, tak začínáš cenit toho, že máš ty opravdové fans. Pak vnímáš, že máš asi větší radost, když tam máš tři sta skákajících lidí než tisíc, kteří jen koukají a točí si to na mobily.

Ale způsob paření fanoušků tímto stylem byla doména spíše grimeu v posledních letech. Jak to vnímáš z pohledu tváře, která je spoustu let na scéně? Nebyl bys raději, kdyby generace tvých vrstevníků vyrůstala s tvou tvorbou a stále ji podporovali?

Máš pravdu, že by bylo fajn, jak s tebou fans vyrůstají. Když si ale řekneme pravdu, tak všichni víme, že tuhle hudbu podporují hlavně mladí a já jsem za ně nesmírně vděčný. Podle mě je o hodně těžší v našem věku ty mladé zaujmout než pro sedmnáctileté začínající rappery. Asi by bylo divné, kdyby tu na naší show stálo dvacet našich starých homies, kteří by tam jen stáli a popíjeli pivo a panáky. Mladí mají tu energii, která mě nabíjí.

Při show jste děkovali fans a za to, že je tu máte. Doslova jste řekli, že jsou důkazem, že Hip Hop Kemp není jen polským festivalem. Měli jste tedy předtím názor, že tahle akce patří našim severním sousedům?

Tak tohle řekl Spirit, nikoliv já, takže to úplně z mojí hlavy není. Tohle je názor, který si asi myslí spousta lidí. Ví se, že sem chodí hodně Poláků. Bráško, já s tím vůbec nemám problém, ať jsou tu třeba i Maďaři nebo Finové… Jen je ale jasné, že tihle lidé nebudou znát naše věci jako Češi a Slováci.

V závěru roku jsi s Grimasem vyhodil ven desku, která poměrně rychle vyšuměla v davu a nedočkala se možná adekvátní pozornosti. Nepotvrdila se tedy tvá slova z předešlých desek, kde jsi sám sebe označil za nedoceněného?

On se tento projekt nedá asi vůbec porovnat s mým sólem „Otis“. To bylo plnohodnotné album moje, zatímco „Špina“ byl jen projekt. Celý vznikl během dvou až tří měsíců a bylo to dělané hodně po vzoru, jak se to dnes dělá v Americe. Jeden producent a MC nahrají desku. Bylo to celé o cca patnácti seasons, kdy se udělali beaty, napsali texty a nahráli tracky. Svoje poslední sólo jsem řešil dva roky, tohle dva měsíce…

Tak to by mohlo znamenat, že tvé další sólo je teprve ve výrobě. Nikdo netuší, jak je na tom Cigo, ale Spirit má jasno, že to letos ještě odpálí. Bude pak následovat zase album H16? Třeba už v roce 2019?

No, na rok 2019 se H16 určitě nechystá, protože se dělá na albu Spirita. Připravují se i další projekty, hlavně moje, ale nechtěl bych to zatím prozrazovat a mluvit konkrétně o albu, EP či něčem jiném. Říkejme tomu zatím projekty, protože zatím nevím, jak to ve finále bude.  Jisté je, že hudbu dělám dál, baví mě to. Asi nejsem v albumovém režimu, ale rozhodně v tvořivém režimu.

Jsou tu interpreti, kteří si striktně odjedou svou show a zamíří domů, ale i ti, kteří si to tu užijí celé od začátku do nedělních ranních hodin. Jakým interpretem jsi letos ty?

Letos bohužel nezůstáváme, neboť musíme jet domů. Určitě si ale nenecháme dnes ujít Suicideboys, chtěli bychom i Chief Keefa, kdyby tu ku**a byl. Tyhle jména bychom určitě dali. Podle mě, co se týče tohoto festivalu, je dnešní den nejlepší line up.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *