hledat

Tags:

Hocus Pocus: Nikdy jsme se nesnažili držet krok s novými směry. Chtěli jsme vytvářet nadčasovou hudbu

Sdílej

Hudba tu po nás zůstane na vždy. Záleží jen, jaká vrstva prachu na ni bude ležet. Nálady a trendy se mění, ale kvalita se dá ocenit i s odstupem času. Hocus Pocus jsou francouzský pojem, který je skloňován i mimo zemi galského kohouta. Láska, která nerezaví a libozvuk, který dokáže pohladit i v době, které vládne násilí. Hocus Pocus je legendou, která se vrátila na pár zastávek do aktivního stavu. Novou desku čekat nemáme, ale i tak jsme si jejich show na letošním festivalu Hip Hop Kemp užili dosyta. Tenhle zážitek se totiž už dost možná opakovat nebude…

Někdo by si pomyslel, že francouzský rap by mohl mít ve světě jazykovou bariéru, ale vy jste si otevřeli dveře po celém světě. V čem tkví to tajemství úspěchu?

20syl: K tomu, aby sis užil náš live set úplně nepotřebuješ rozumět tomu, co říkáme, protože je to spíš o té hudbě, funky styl, trumpety a všechno ostatní. Je to o hudbě, o tom pocitu, prostě vibe. A to funguje všude. Vzpomínám si na turné po Japonsku, tam nám lidé nerozuměli ani slovo, ale ta energie byla úžasná, takže funguje to všude a vždy.

Francie je ale přístavem nových trendů a postupů. Klasický rap, boombap a oldschool na této adrese už nejsou v popředí zájmu. Dá se vůbec přežít na tomto náročném trhu v moři konkurence?

20syl: My máme svůj vlastní styl a ani se nesnažíme držet krok s novými směry. Už deset let jsme nic nevydali, protože každý z nás má vlastní projekty. Zároveň se snažíme experimentovat s novými styly právě v těchto nových projektech, ale Hocus Pocus zůstane takový jaký je. Nemyslím si, že ještě někdy vydáme další album, ale lidé, kteří nás znají a znají naši hudbu, tak ji milují právě pro její hudební stránku, a proto také na tu show vždy dorazí. Nesnažíme se ani tak držet krok s novými styly jako spíš vytvářet nadčasovou hudbu.

Sám zmiňuješ, že Hocus Pocus již deset let nic nevydali, proto jsou všechny desky uleželé a vyzkoušené. Které skladby hrajete nejraději a fungují i po takové době?

20syl: Myslím, že Vocab vždy funguje na koncertech, protože je tam skvělá možnost interakce s publikem a na podiu je tu s námi i Mr. J. Medeiros z mého dalšího projektu AllttA, takže bylo fajn s ním vystupovat. Takže asi Vocab a Hip Hop, protože ty dvě skladby hrajeme dohromady.

Jaké je to spolupracovat s americkými umělci? Nabízí ti to větší rozhled než jen tvořit s lidmi z rodné Francie?

20syl: Upřímně, to vždy spíš záleží na konkrétní osobě. Pokud si s někým sedneš, tak je úplně jedno, odkud pocházejí. Amerika, Japonsko, Rusko… Mr. J. Medeiros je americký MC, se kterým spolupracuji, je v první řadě můj přítel, takže si rozumíme, víme přesně, co chceme dělat, takže to je spíše otázka vztahů a pocitů vůči té osobě.

A dočkáme se i producentské desky, kdy se obklopíš zajímavými hosty? Zatím máš venku jen dvě EP Motifs..

20syl: Právě teď pracuji na sólo projektu jakožto producent, takže to bude instrumentální deska a spolupracuji také s jinými muzikanty, se zpěváky, s MCs, takže na příští rok určitě něco takového plánuji.

Překlad: Anička Oravcová

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1