hledat

Tags:

Hledáme nejlepší album… Tim Doga

Sdílej

Tim Dog je rapper, který svým dissem „Fuck Comtpon“ odstartoval nepřátelství mezi east coast a west coast scénami. Narozdíl od pozdějích aktérů 2Paca a Biggieho, to ale řežil bez újmy a zemřel až v roce 2013 na cukrovku. Podívejme se na jeho zajímavou diskografii a porovnejme jednotlivá alba.

Tim Dog – Penicil On Wax (1991)

Tímto albem naběhl Tim Dog na tehdejší hip-hopovou scénu jako vzteklý čokl. Již dříve se pohyboval coby nepsaný člen u Ultramagnetic MCs a i jeho debut je prošpikován jejich účastmi. Ať už je to Kool Keith na featech, nebo třeba Ced Gee, TR Love a Moe Love na produkcích. Především se album zapsalo do historie svými dissy na west coast scénu v čele s N.W.A. a DJ Quickem. „Fuck Compton“ patří k jedním z nejpamátnějších dissů v vůbec a kromě další salvy urážek a punchlines ve skladbách a skitech, je to poměrně kvalitní album. Tim Dog sice nepatří k těm nejvybroušenějším lyrikům, jeho projev je ale energický a je mnohem víc smart než se může na první pohled (poslech) zdát! Zkrátka album zaujme v první řadě beefem, následně vás ale vtáhne a nepustí, protože šlape těžce na plyn.

Oblíbené skladby: „Fuck Compton“, „Step To Me“, „Secret Fantasies (feat. Kool Keith and Ced Gee“

Verdikt: Klasika (naprosto zásadní album pro hip-hop)

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Tim Dog – Do Or Die (1993)

Tim spustil po své ostré prvotině válku, po které i on sám uštědřil několik ran. S tím jak rostla popularita west coast rapu, tak se jeho šance na vítězství proti N.W.A. (z kterých se stali Ruthless a Death Row) zmenšovali. Nicméně ti měli i problémy sami se sebou. Naštěstí se nedá říct, že by prohrál, důležité ale je, že celý beef neskončil fiaskem jako následující Death Row / Bad Boy rivalita, která vyústila smrtí Biggieho a 2Paca. Zrovna Pac mu pomohl při konfilktu v San Franciscu, což Tim nezapomíná zmínit na nové desce „Do Or Die“. Na té trochu pustil pedál z plynu, ale i tak pokračoval ve svém hardcore soundu. Tentokrát si osvojil i umění produkce a beaty si připsal na konto sám. Na albu je i KRS-One, který nandal perfektní hostovačku, protože oba pánové spolu tehdy jeli tour. Tim chtěl dokázat, že má i jiná témata a jiné pojetí, než jen beefing a to se mu celkem povedlo. Ovšem i v tomhle ohledu stihl být jeho debut napřed. Do Or Die je super deska, ale nepovedl se mu takový masterpiece jako na Penicil On Wax. Těžko říct, co tomu chybělo, možná to chtělo ubrat pár skladeb jako „If I Was a Cop“ a přidat pár dalších jako „I Don´t Give a Fuck“.

Oblíbené skladby: „I Get Wrecked (feat. KRS One)“, „Hardcore“, „I Don´t Give a Fuck“

Verdikt: Výborné (Skvělá deska, ale k dokonalosti něco chybí)

Tim Dog – Bitch With a Perm EP (1994)

Tim Dog se ani v roce 1994 nevyhrabal z beefu se západní stranou USA. Tentokrát jmenovitě s Dr. Drem a Snoopem, kteří mu uštědřili pár pohlavků na klasice „Fuck With Dre Day“. Tim se vytáhl s celým diss EP „Bitch With a Perm“, které je primárně zaměřené na Snoopa. Na EP najdeme 3 skladby, které jsou celé v g-funk soundu. Ten je zvládnut na výbornou, nicméně tím si v podstatě Tim podepsal verdikt. Ne, že by battle vyloženě prohrál, ale postavit se Snoopovi v roce 1994 na g-funk poli, to chtělo koule, které Tim Dog rozhodně měl, ale také to bylo trochu pošetilé, zpětně vzato. EP je plné výborných punchlines, ale historie si pamatuje spíše Snoopovy pochcávky, kterých bylo méně, ale zkrátka převýšili Tima, který se už tou dobou odebral více do undergroundu.

Oblíbené skladby: „Dog Baby“, „Bitch With a Perm“

Verdikt: Dobré (Deska neurazí, ale ani nenadchne. V katalogu umělce se dá přehlédnout.)

Kool Keith & Tim Dog – Ultra – Big Time, Pimp Fiction (1996)

Tim Dog se vrátil v roce 1996 ve velkém stylu, odtud i název desky „Big Time“. Na té se spojil se svým dlouholetým parťákem z Ultramagnetic Mcs – Kool Keithem. Spolu vytvořili duo zkráceně pojmenované „Ultra“ a vytvořili kultovní desku, která nešetří naprosto nikoho. Je svérázná, hardcore, vtipná, dissící, napěchovaná skills a s bombastickou produkcí od Kutmasta Kurta. Beaty jsou ovlivněné west coast zvukem, zároveň obsahují těžkotonážní samply a boombapové drum breaks, což je činí nadčasovými. Těžko říct, jestli za úspěchem nestojí spíše Keith, jehož genialita se začala na plno projevovat právě v roce 1996 s deskami jako Dr. Octagon a právě Big Time. Ovšem Tim Dog tady nehraje druhé housle, naopak v některých momentech na desce dominuje právě on (jako na „Who Rocks“ nebo na „No Face“). Songy jako „Private Eyes“, „Bizzare“ nebo „Fat Lady“ patří ale jenom a jenom Keithovi.

Oblíbené skladby: „Super Luv“, „Big Time“, „Gett Off the Dick“,“ Private Eyes“

Verdikt: Klasika (naprosto zásadní album pro hip-hop)

Tim Dog – Immortal (2003)

Po sedmi letech se Tim Dog vrátil.. s tímhle. Tohle album je špatné. Těžko říct, co se stalo, ale celé to vypadá tak, že Tim dostal nabídku nahrát album s floutkama, kteří se chtěli díky němu zviditelnit. Jenže týpci jsou dost wack a Tim to nemá jak, ani čím utáhnout. Tam, kde rapuje o tom, že je hardcore undeground a dissí pop, je na pozadí fádní, nudný beat vykrádající veškeré pop rapové trendy tehdejších let. Tam, kde jeho hosti trapně rapují o zbraních a kokainu, Tim jakoby pomrkává a nahrává uvědomelé „Can I Live“ a „Get Out Da Life“. Na jedné skladbě „Makin´ Love“ ani není a jde o zpívaný RnB doják! Na další („We Can Grow“) pro velký úspěch taky není. Celé to tak působí levně a zbytečně. Dog zde neštěká, ani nekouše, jen se „tváří“ drsně a hraje na to, že má status, ale ve skutečnosti nic nepředvádí. Ani nemá jak. Hrozná deska.

Oblíbené skladby: „Can I Live“, „Get Out Da Life“, „Pop Life“

Verdikt: Špatné (Jednoduše zklamání. Je lepší album přeskočit)

Tim Dog – BX Warrior (2006)

Po nezdaru s „Immortal“ přišel Tim Blair s veskrze patriotickou a konečně dobrou deskou. Zdá se, že pochopil, co se minule stalo špatně a tak je „BX Warrior“ s těmi správnými produkcemi, hosty, ale i vervou. Většinu alba produkoval sám Tim, ale také jakýsi Dr. Zygotte a Jazz Z, ovšem nejlepší beaty dodal Moe Luv na skladby s Ultramagnetic Mcs. To je možná slabina alba, že nejsilnější dvě věci jsou právě s kapelou, ke které ale Tim patří. Nicméně album je tvrdý, Tim se s tím opět nepáře, dissí průmysl (hlavně The Source), otírá se sem tam i lehce o své staré nepřátelé (hlavně o Snoopa) a tak nějak dělá to, co od něj rádi slyšíme. I v rámci undegroundu je to pořád ale nedostatečně pro status klasické, nebo výborné desky. Ovšem můžeme být rádi i za takle řekněme „lehce nadprůměrnou“ desku!

Oblíbené skladby: „Love 4 Us“, „Mind Games“, „Original Dog“

Verdikt: Dobré (Deska neurazí, ale ani nenadchne. V katalogu umělce se dá přehlédnout.)

Kool Keith & Tim Dog presents Project X – Iconic (2008)

Keith a Tim se vrátili po dvanácti letech se společným albem, ke kterému přibrali Keithova bratrance Marc Livea, který je také členem již nefunkční skupiny Raw Breed. Album zaštítil nezávislý label Rap Legends, takže si ho v podstatě vydali svépomocí. Obsahuje 12 skladeb a kdo čekal podobný nášup jako Ultra, tak se zklamal. Ovšem to není špatné album. Ale ani výborné. Marc Live jede jako vždy a beaty se k němu hodí, vypadá to, že je dokonce sám zařídil, protože jsou podobné jako na jeho sólovkách. I když těžko říct, kdo to produkoval, ovšem Kutmasta Kurt to bohužel nebyl. Beaty bývají dost edgy a cheesy, používají se profláklé samply, bouncové beaty a syntetické nástroje jako se používali na začátku milénia. Marc jede svůj standard, Timovi trvá, než se dostane do formy a někdy používá opravdu jednoduché rýmy, až to hraničí se slabikářem a Keith je zase přepracovanej. Ovšem sse zdá, že se všichni tři baví a taky jde o poslední Timovo studiové album, před jeho skonem. Takže ve finále jde opravdu o projekt pro fandy a všichni ostatní by byli zmatení, nebo zklamaní. No, možná i někteří ti fandové.

Oblíbené skladby: Quietriot, Entertainer Complainer

Verdikt: Dobré (Deska neurazí, ale ani nenadchne. V katalogu umělce se dá přehlédnout.)

Project X – The Mixtape (2008)

Během vydání alba Iconic se album propagovalo dvěma mixtapy, které jsou oba dost raritní, ale jedno se nedá sehnat vůbec. Nicméně dle tracklistů, jde víceméně o stejné skladby, jen jinak prezentované. „The Mixtape“ je paradoxně zábavnější než samotné album. DJ nejdřív nakopne pár old school hitů od Tima a Keitha (Marcovy old school věci chybí) a následně přichází smršť klasických „mixtapových“ skladeb, kde si berou na paškál tehdejší slavné beaty typu „Flashlight“, nebo „A Millie“ a výsledek je super! Keith je v ráži, Tim se probral z letargie, kterou měl místy na albu Iconic a k Marcovi se přidávají i Jacky Jasper a Ill Flow, kteří celý tape vyvažují. Takhle mělo znít album herdek filek!

Oblíbené skladby: „Project X is a Go“, „A Trilli“, „Freestyle 2“

Verdikt: Výborné (Skvělá deska, ale k dokonalosti něco chybí)

Tim Dog – The Takeover Mixtape (2006)

Tak toto je velmi podivný projekt. Vydaný na labelu „Big City Records“ (ten název zazní na tapu alespoň 100x), což by měl být label Tim Doga, na kterém vydal „BX Warrior“. Nicméně koncept tapu je takový, že je složen z několika německých mužů a žen (!), co tady rapují, zpívají a Tim Dog jim hypuje každý track a sem tam přihodí sloku, aby se neřeklo. Asi nahrál svoje části za den na nějakém koncertu v Německu, jinak si to vysvětlit nedokážu. Velmi bizarní mixtape, těžko říct, jak k tomu došlo, ale faktem je, že to není tak špatné jako „Immortal“. Němci mají drive a energii a někdy je to prdel poslouchat. 

Nejlepší skladby: „Dismissed“, „Mary Jane“

Verdikt: Dobré (Deska neurazí, ale ani nenadchne. V katalogu umělce se dá přehlédnout.)

Ill Flow, Tim Dog, Lace Stonze – The Extraditables American Gangstaz – The Indictment (Mixtape) (2010)

Poslední, na čem bylo možné Tima slyšet před jeho smrtí. Jedná se o mixtape na labelu Rap Legacy (nebo také Rap Legends) a podíleli se na něm Ill Flow a rapperka Lace Stonze. Ti nejsou špatní a Tim dog zde má energii a drive, jaký roky neměl. Projíždějí se vesměs po známých instrech a nechybí ani klasické beaty od 2Paca jako „Ambitionz Az A Ridah“ nebo „2 Amerikaz Most Wanted“. Je to celkem důstojné zakončení Tim Dogovy diskografie. Škoda, že nevznikla avizovaná deska.

Nejlepší skladby: „Gangsta Seed“, „American Gangstaz“

Verdikt: Dobré (Deska neurazí, ale ani nenadchne. V katalogu umělce se dá přehlédnout.)

Tim Dog zemřel 14. února roku 2013 na cukrovku. Ještě předtím byl v roce 2011 obviněn z krádeže 32 tisíc dolarů od jedné ženy přes online seznamku. Kvůli tomu se podezřívalo, že Tim Dog svojí smrt nafingoval, aby unikl trestu. To se následně vyšetřilo a Tim jednoznačně zemřel. Nicméně v hiphopové historii zůstane zapsán navždy jako první „Dog“ v rapu. Woof!

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit BBarak Obbama

  • 1