hledat

Track po tracku s Emeresem

Sdílej

Výrazných desek, které se dostanou na světlo světa u nás v našich končinách, není zase až tak moc. Není to tak dávno, co jsem recenzoval album Mount Emerest od Emerese a dnes se k němu naposledy vrátím formou rubriky „track po tracku“. Stejně jako u Ideafatte, posílám holubí poštou tentokrát směr Moravská Třebová pár poznámek k jednotlivým skladbám a očekávám odpovědi od samotného tvůrce. Ten nám prozradí, kdo měl kde rapovat a proč a třeba na kterou skladbu by si dokázal představit videoklip.

Intro (feat. DTonate)

Mikro: Klasické instrumentální intro. Měl jsi od začátku v plánu, aby se na něm podílel i DTonate nebo to tak nějak vyplynulo ze situace? Emeres: Od začátku jsem věděl, jaké chci intro na album. Něco tvrdého, úderného, co vystihne podstatu alba. A přesně tyhle všechny aspekty intro má. Proč Dtonate? Původně tam měl být DJ Wich, ale vzhledem k tomu, že by to trvalo déle, pro pestrost jsem zvolil právě Kubu. Má dobrej cit pro „DETROIT“.

Neznamená (feat. Momo)

Podle mě asi nejlepší track z desky. Momo je technicky přesnej a beat úplně přesně vystihuje tuhle pouliční atmosféru alá Mobb Deep. Tento beat byla „druhá“ varianta pro intro. Jakmile se ale rozhodlo o první variantě, bylo jasné, že druhý track na albu musí být tento. Skvěle na sebe navazují, svojí dynamikou, energií a přísností. Proč padla volba na Moma? Na tento beat jsem chtěl někoho, kdo ho ukočíruje a neuměl jsem si tam představit například Indyho apod. Když jsem se dohodnul s Momem, nebylo o čem přemýšlet. Momo obstál.

Mount Emerest (feat. Majk Spirit, Radikal, Kaidžas, Opak, Stopercent, DNA)

Jediná tematická pecka, kterou bych čekal hned po intru. Chtěl jsi přesně tyhle rappery anebo to bylo tak, že si řekl dvou třem a oni pak ještě někoho sami dohodili? Tahle skladba se dodělávala 4 dny před odevzdáním mastru. Nahradila skladbu s EGEM, který nestihl dodat nahrávku. Beat jsem měl připravený na svůj další projekt, pro Dramatikz, ale na natáčeni klipu slovo dalo slovo a během jednoho odpoledne jsem domluvil Kaidžase, Majk Spirita, DNA, Opaka o den později a bylo. Počkal jsem na acapelu, udělal aranže a jsem s tím spokojenej. Na portálu youtube to je nejpřehrávanější skladba. Takže je to super.

Až budeš sama (feat. Pio Squad)

Jeden ze tří tracků, které bych od tebe nečekal. I když mi to není náladou a stylem úplně blízké, přesto jsem byl za to rád, protože ta skladba ukazuje, že jsi schopen i něčeho jiného než party hitů. Původně měli mít Pio úplně jiný beat, takový banger, ale pořád se „ nějak neměli k nahrátí“. Tak jsem si řekl, že s tím beatem nebude něco v pořádku. Udělal jsem jiný beatpack a odezva přišla ještě ten den. Tak to je úplně jiné kafe. Ze dvou beatů, které jsem tam dal, se jim líbily oba dva. Jeden MARŠ- pochod, tvrdý, úderný a druhý soulový offbeat. Rád bych tuto věc klipoval, uvidíme na financích.

Pej mej (feat. Michadelik)

Tohle je naopak skladba, o které jsem byl přesvědčen, že tu bude. Slovensko, energie, mistrovská flow, hit. K tomu není co říct. Kdo víc než MR BOYS by naložili víc do club bangeru jako je tento. Volba byla jasná.

Koule One (feat. James Cole)

Druhá z atypických pecek a znovu jsem za ní rád. Vypadá to, jako by si ji díky funky nádechu konzultoval s Romanem Holým. Věděl si, že Cole bude zpívat a ne rapovat? James si řekl o funky beat a funky beat dostal. Je to šílenec.

Nechci být tvůj idol (feat. Tafrob)

Pokud se nepletu, tak tohle je jediný track, který se objevil už dříve a to na Tafrobově sólovce. Chtěl si ho mít za každou cenu i u sebe? Tohle není žádný REMIX, tenhle track nahrál původně Tafrob na moje album, ale protože moje album mělo menší zpoždění, chtěl ten track i pro svoje. Nahrál znova stejný text do beatu od Billyho. Idol šlape.

Nebuď hlupák (feat. H16)

Beat opět jako ušitý na míru pro slovenský rappaz. H16 zajíždí svůj standart. Přijde mi zajímavé, jak se role v kapele mění. Jak byl ze začátku Korec jasný leader, teď jeho soukmenovci nakládají víc. Je track o lidech a pro lidi. Je to starší beat, ale i tady platí, ze vyzráté víno chutná dobře.

Vidím (feat. Ektor)

Pro mě asi nejlepší pecka, kde rapuje Čech. Přesně se hodí k Ektorovi a nevím proč, jako bych tam i cítil vliv Enemyho. Nemyslím to tak, že bys ho kopíroval, jen mi přijde, jako bys věděl, že tenhle beat bude pro Ektora. Jeden z prvních traků nahraných na Mount Emerest, kde Ektor potvrzuje, že si místo na takovém albu víc než zasloužil.

Johnny Honkong (feat. Strapo)

Upřímně řečeno, tahle skladba mě možná baví z celé desky nejmíň. Nuda. Má to takový nádech freestylové tracku na rychlo. Taky jeden ze starších beatů, kde jsem vsadil na harmonie a těžkopádnost bicích, Strapo se zde vyřádil jak nikdy a myslím si, že Jim Carry, Hally Barry, Tom a Jerry, Nelly, ale i Kelly Osbourne jsou rádi, že jsou zvěčněni v tomto diktátu.

Hicmaker (feat. Indy)

Indyho osobitý humor. Prosluněná skladba, navíc jižanská atmosféra umocněná jižanským stylem. Tohle mě baví. S Indym jsme měnili beat asi 7 krát, z pompézních, přes samplovačky, bangery až po popovky jako hicmaker. Indy je dost náročný, ale to je dobře. Hodně z těch věcí, které si vybral putuje na jeho album. No a hicmaker je beat ze šuplíku. Oprášený, vyleštěný a jede.

Pod kontrolou (feat. La4)

Nervózní beat, trošku temnější, opět jako by buben tušil, že do něj bude rapovat LA4. Toho jsem si ze začátku neuměl představit rapovat do tvého instrumentu, teď už to vím. Tenhle beat je jak šitej pro Guiltyho nebo Lavora. V ČR není asi jiný MC, který by ho osedlal líp než Láva.

Antiparty (feat. Dramatikz)

Tohle je opět klasika, věděl jsem, že jestli bude něco na tomhle albu, tak určitě slovenská sídlisková party. Dramatikz měli na výběr ze dvou beatů. Každý úplně jiný, jeden syrový ulicový a druhý banger. Když mi napsali, který beat si vybrali, překvapilo mě to. Čekal jsem spíš ten druhý, ale když mi přišla demo nahrávka, všechny pochyby šly stranou. Naložili.

Chtěl jsem říct (feat. Jay Diesel a David Steel)

Opět tak trochu k tématu. Podpora, makání na sobě, jít si za svým cílem. Úryvek textu máš dokonce napsaný v bookletu. Jeden z posledních traků nahraných na album. Téma, které zvolili, jsme předem spolu diskutovali a myslím si, že to je téma, které přesně sedí do typu takového beatu.

Ľadová princezna (feat. Supa, Greg Delcore a DTonate)

Pro mě druhá nejlepší skladba desky. Beat promakaný na dřeň, Supa tradičně zabíjí. Trošku mě ruší anglicky zahalekaný refrén, ale budiž. První singl z alba. Když jsem dokončil tento track, poslal jsem ukázku do BD. DTonate mi napsal, že by z toho tracku šlo vymáčknout ještě víc, respektive z jeho „GROOVU“, takže dodělal bicí a …. volaj ju Ladova princezna, frigida, Ice Cube…

Welcome to the club (feat. Nironic)

Třetí beat, který bych nečekal. Mocné instro, filmová nálada, hodně mi to připomíná styl Dipset. Škoda, že se s tím Nironic víc nepopral. Další z těch starších beatů. Původně ho měl mít Rytmus, ale díky práci na Královi z toho sešlo. Potom Andre, který ale později usoudil, ze beat je na něj moc „POMPÉZNÍ“. Když jsem to s ním probíral, uvědomil jsem si, že na albu nemám Nironica. Původně jsem tam angličtinu ani nechtěl, ale Nironic patří na CZ scénu a umí se skvěle vcítit do tracku. Moje původní představa o tom, jak nahraje tento track, byla úplně jiná. Když jsem si track ale naposlouchal, tak jsem zjistil, že se Ni vydal správnou cestou.

Neni ste na to stavaní (feat. Kaidžas a Svetový Hlas)

Kajo a Svetový Hlas uzavírají desku a přiznám se, že mi skladba v hlavě nějak neuvízla. Působí to na mě opět jako skladba dělaná na rychlo, hlavně po textové stránce. Track už jste mohli slyšet na albu Kaidžase. Protože i tady to bylo původně nahrané pro moje album, nechtěl jsem o track přijít. Takže jsem ho dal i na svoji desku. Na albu chybí track s Čistychovem a Sixin, který byl nahraný už téměř před rokem, ale nějak se koncepčně na to album nehodil. Před pár dny jsem udělal nový track s Čistychovem, který vám dáme co nevidět k poslechu. Taky na lidi čeká zbrusu nová věc s klukama z 2h Pozitiv, Nironicem, Dramatikz, a spoustu dalšího.

Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz