hledat

Tags:

Tenki – Arzenál (2023; Pornosound Records)

Sdílej

O podobách dobrých desek se mezi posluchači diskutuje již od samotného vzniku hudebního řemesla, což se odráží i u recenzí na nich, neboť subjektivní disciplína dovoluje přidávat body tam, kde by je jiní pro změnu ubírali. Základem je ale upoutat pozornost, protože hlas, který není vyslyšen, nemůže být ten vůdčí. Dále musí autor přinést něco, s čím se koncový zákazník ztotožní a nesmí chybět ani kapka věrohodnosti a autentičnosti. Věk hraje také svou roli, neboť u výše uvedených faktorů je vždy jednodušší cílit na své vrstevníky. A v neposlední řadě to chce nějakého mozkožrouta, banger nebo chceš-li hit, díky kterému disk zlidoví a nevytratí se z mysli po jedné sezóně. Nenech se zas ale mýlit, že dobrá deska je o jedné věci, která v éteru vystřelí. Nejlepším vzorcem je schéma, kdy jde obsah ruku v ruce s formou a výsledek dokáže zafungovat jako celek. Smíchat všechny tyto ingredience a udělat z nich chutný a vyvážený koktejl je celkem alchymie, ale kdo se bojí, nesmí do studia…

Tenki je jméno na mapě tuzemského rapu, které na jedné adrese nemusíme dlouho představovat a na té další nebudou mít páru, o koho se jedná. Součástka kultovní ostravské partičky Safari se nemalou měrou podílela na formování slezského rapového podhoubí, disponuje bohatými zkušenostmi, přesto se dá říct, že s diskem „Arzenál“ začíná opět od startovní čáry. Jeho diskografie již několik pozdravů čítá, ale je to spíš o tvůrčím rozpoložení autora, kdy sám usoudí, že přišel ten zlom, který by mohl zamíchat kartami.

Druhé sólo čerpá v nabytých zkušenostech i žánrových zvyklostech, avšak s volnomyšlenkářským přístupem, že hudba nemá hranic. První signál již zvěstoval projekt Cotije, který možná v jistém směru nastolil směr, jakým by se to mohlo ubírat. Tři je vždy víc než singl, ale Tenki je vcelku zručný obojživelník, který si umí produkce ušít na míru pro svůj rap. Sekunduje mu u toho stájový kolega Raklo Rukono, taktéž ostravská tvář ostřílená léty praxe. Hosty pak doplňuje Lazy-O a JL Popitszi.

„Arzenál“ je deskou vyspělého muže, kterého si podle intonace hlasu dokážeš geograficky lehce zařadit. Není to ale vadou, spíše čitelným rukopisem. I v samotných textech pak nalezneš odkazy na svou rodnou hroudu, zapomenuto není ani na tamní fotbalový Baník. Tenki se zaobírá nejen rapovými tématy, kdy by už rád nalezl finanční zodpovědnost svých fans, aby mu v realizaci jeho hudby pomohli. Deska je hlavně o životě, pohledu otce, kamaráda a člověka jako takového.

Tahle placka je pestrá po hudební stránce a nabízí i rapovou zručnost. Není šitá horkou jehlou, má posluchači něco sdělit i jej pobavit. Nabízí silné momenty nejen na beatech, ale i v rapu a obsahu. Já osobně jsem si oblíbil věci „87“, „Vztahy“ nebo „Táta“. Rozhodně se jedná o krok dobrým směrem. „Arzenál“ si pozornost zaslouží, i když čísla možná nevyrostou strmě vzhůru. Starších vlků u přehrávačů je v naší zemi i tak poměrně dost, a když se najde i pár posluchačů z nižších ročníků, lze to brát jako bonus navíc. Tenki jé k nim fér a odráží se to na výsledném tracklistu.

7/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1