hledat

Tags:

Redzed ‎- Junkie Sex Appeal (2021)

Sdílej

Dlouho chyběla tuzemskému rapu vlajková loď, která by důstojně reprezentovala veršotepectví a smysl pro flow za hranicemi. Mládežnická akademie u nás často plodí zajímavé syny a občas i dcery, ale většina z nich se smíří s lokálním písečkem a ambice vyrazit i do vzdálenějších koutů jsou prakticky nulové. Sem tam někdo vytáhne pár dolarů ze šrajtofle, aby si pozval cizojazyčné zvíře na svou desku, ale v drtivé většině případů to vlastně nakonec zcení jen samotný autor disku. Mnohdy je také na první poslech patrný ten proces výroby, kdy splněný sen na jedné straně dehonestuje úplatek, aby oslovený vůbec ohnul hřbet ve studiu a dodal narychlo sesmolenou sloku. Svou roli hraje samozřejmě v tomhle celém i jazyková bariéra, stejně jako nechuť zacílit na složitější trh a přijmout větších výzev. Záleží na tvém nastavení hlavy a také hladu po boření pomyslných hranic. Ono ne všude jsou zvědaví na ty naše Pepíky z „Horní – Dolní“, kteří si omotali pár adolescentů díky své image, nikoliv hudbě. Pár výjimek ale registrovat můžeme, své by o tom mohl vyprávět jeden Zdenda původem z Hustopečí.

Jeho zjev je sice extravagantní, ale nestrhá na sebe pozornost na úkor hudby. Na scéně se objevil před pár lety, ale aktuálně je již pseudonym Redzed zaběhlým pojmem. Vzniku tohoto brandu napomohly i oči otevřené všemi žánrovými směry, což postupem času vykrystalizovalo v úkaz, který neurazí i posluchače mimo striktní rap, naopak jiné může nasměrovat k návyku na něj. Důležitým faktorem je také schopnost proplouvat mezi generacemi, Redzed necílí na náctileté ani se nesnaží být přemoudřelý stařík rozdávající své bohaté zkušenosti.

Velkou devizou i na nové desce „Junkie Sex Appeal“ je energie a nasazení, které skrze zvukové stopy srší do éteru. Asi není nutné dodávat, že si autor tohoto disku osvojil univerzální světovou řeč, díky které má šanci zacílit na mnohem větší trh. Ve svém okolí jsem se setkal s názory, že tenhle týpek nezní ani jako Čech a mohu jim dát za pravdu, neboť výslovnost nezadrhává jak u Aničky Dajdou, navíc osvojení vypadá přirozeně a není to jen o tom, že by si Redzed jednoho rána u kávy na balkóně řekl, že teď prostě bude rapovat anglicky, i když vlastně zatím neví proč. Charismatická barva hlasu dodává celku nezaměnitelný rukopis.

„Junkie Sex Appeal“ je slušnou porcí hudby, která zaručeně zafunguje jako koncertní materiál. I když nejsem zrovna milovníkem strun z kytarové země, občas jsem sám sebe přichytil u uznalého pokyvování nad kusy, které byly možná už na hraně, ale v tomto podání mi uši zase až tak nedrásaly. Největší slabinou výsledku jsou podle mě přizvaní hosté z východu, zatímco ti ze západu jsou vítaným zpestřením. V případě Karla jde ještě o smírný příspěvek, ale Fobia Kid i přes zajímavé punchlines nudí svou ležérní flow, která po boku energického Redzeda bez okolků zaostává a strádá. RNZ vsadil více na projev jak obsah, což se podepsalo pod výsledným dojmem. Vnímám nutné zlo vklínit se přes tyto přizvané více do podvědomí tuzemského publika, ale jako „brilantní“ tah to nevnímám. Velký díl viny na tom má právě i zmíněná jazyková různorodost. Navíc se asi autorovi nepodaří nikterak zásadně prorazit na slovenském trhu, kde si dlouhé roky tamní hráči hrabou píseček a konzumenti z něj zobou. Byli jsme svědky celé řady momentů, kdy tamním festivalovým návštěvníkům ani velká zaoceánská jména neříkala pane. 

Opačný efekt  v tracklistu ale přináší hosté ze západu, kteří podtrhávají dobré kontakty z backstagí po společných koncertech. Tyto jména napomáhají Redzedovi získávat kredit, zároveň ale vytváří i hudební rovnováhu a nepůsobí sterilně. Můžeme se jen domnívat, zda byl výčet těchto jmen přilákán i lehkou investicí, ale výsledek funguje. Fungoval i na předešlých nosičích, což umocňuje můj názor, že by se Redzed měl soustředit tímto směrem. Bez nadsázky se dá říct, že český rybník již přerostl a něco navíc může získat už jen tam, kam se jiní neodvážili anebo tam hráli druhé housle.

8,5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1