hledat

Tags:

Matheus: Udělat sólo desku není jen o tom vzít texty z šuplíku a nechat někoho udělat hudbu. Musí to u sebe držet

Sdílej

Bulvární plátky by možná uspořádaly soutěž o největšího českého rapového jedlíka a do rolí favoritů pasovali Kapitána Dema a Matheuse, ale jednalo by se jen o otřepaný humor, který by ve finále ztratil na srandě ještě před svým startem. Jeden z freestylových velikánů a hrdý patriot města Sokolova vám totiž prozradí, že po večerech nepokutuje svou lednici za nějaký ten prázdný regál v ní. Jedlíkem je i dnes, ale mnohem více metaforickým, aby lidem, kterým není kultura u „biskupa“, vyčaroval úsměv ve tváři a velebil jazyk český. Venku má čerstvě novou placku s Adamem Urbanem a přezdívka „Lil Kato“ by pro něj byla velkou poctou. A co dál? Dál by si měl zvýšit pozornost u rozhovoru níže a nasát obsah zmíněného disku.

Zapadlý vlastenec pohřbené disciplíny známé jako freestyle, až do letošního února majitel jediného sóla z roku 2013 a dvou disků projektů Led’n’ice. Proč za tu dlouhou dobu není ten výčet materiálů bohatší? S rukou přiloženou na srdce, nemohla být značka Matheus mnohem zaběhlejším artiklem v povědomí fanoušků?

S rukou přiloženou na mé poinfarktové srdce – rozhodně mohla. Po první sólovce jsem chtěl udělat něco mnohem dřív, než za sedm let. Ale jelikož pro mě nikdy hudba nebyla priorita číslo jedna ani zdroj obživy… Mám firmu, zaměstnance, dost volnočasových aktivit a zdraví mi řeklo na nějakej čas: „Zatím se měj Máťo“. Myslím že dvě sólovky a dvě dlouhohrajky s Led´n´icí za deset let není zas tak špatný skóre. Texty píšu pořád, teď hodně i na slam poetry, který mě dost baví, šuplíkovek přibývá, ale udělat sólovou desku není jen o tom, něco vzít a nechat někoho udělat hudbu. Musí to u sebe držet a musím mít pocit, že až si to pustím třeba za pět let, tak to bude nějak reflektovat to období, ve kterým to vzniklo. Jasně, doba je teď úplně jetá v mnoha směrech, aniž bych mluvil o koronakrizi. I třeba v tom, že když vydáš desku, tak se klidně lidi ten samej tejden zeptaj, kdy bude další. Jen tak dál a hodně štěstí. Jak kdyby si dojel závod, ale příští tejden už měl zas startovat na jiným klání v rámci nějakýho poháru. Pamatuju si doby, kdy tu moc desek nebylo. Popravdě v pětatřiceti pamatuju doby, kdy tu nebyly žádný. Když něco vyšlo, byl to svátek. Teď hold musíš jet bomby, nevypadnout z povědomí, pořád se připomínat a toho se moc neúčastním. Taky proto nerad slibuju, že se něco děje, chystá, bude. Ono se to prostě stane. Třeba pozdě, když už to nikoho nebude zajímat, ale stane. Asi to je hanba, ale moje.

Jestli si dobře vzpomínám, zmíněné pokračování projektu Led’n’ice provázely lehké komplikace. Co za tím bylo? Ta placka možná až trestuhodně vyšuměla do větru. A co vůbec dnes dělají eLKa a DJ Kalim?

Do teď jsem mluvil samozřejmě o mý sólový tvorbě a ne o projektu Led´n´ice. Led´n´ice je totiž úplně jiná punková disciplína. Sebe asi ani tady nezapřu, ale je to jinde. Sešli jsme se po letech a vymysleli zase klasický veselosti. Stejně jako u první desky. Vzali jsme balík Kalimových věcí a s Elkou jsme během pár minut při poslechu těch inster měli téma ke každýmu podmazu. S Lukášem (Elka) jsme to napsali za pár týdnů, nanejvýš měsíců. V tý době byl ale Tomáš (Kalim) dost vytíženej a tak se to táhlo. Kalim byl i ve Forbesu, jeho únikový hry byly vyhlášený snad nejlepší volnočasovou aktivitou v Praze, tudíž tý práce měl fakt hodně. Bylo strašně složitý ho dostat do studia. Popravdě bylo dost složitý z něj dostat i samotný stopy. Nějakou dobu jsme se snažili mu to ulehčit. Najít lidi co mu s tím pomůžou. Co to třeba smíchnou za něj. Až už prostě byla ta doba tak dlouhá, až jsme se domluvili, že na to pustíme Daldu. Co se týče kluků, tak s Tomášem jsme se potkali před rokem na hodně plodnej pokec u Ondry Žatkuliaka a od tý doby jsem ho neviděl. Takže vůbec nevím, jak teď bojuje. V jeho odvětví to musí být asi taky slušný peklo. Elka teď vaří ve svým rodinným penzionu a dost ho to baví. Bojuje s koronakrizí, jako každej v gastru, píše nesnášenlivý statusy na vládu, a to jim patří prevítům.

Elka měl často ambice vrátit freestyle do podvědomí tuzemského publika. V Plzni třeba před rokem Krouzmen oživil projekt Mad Cirkus. Není ti ze stavu této disciplíny smutno?  Může se ten stav do budoucna nějak zásadně změnit?

Stát se může cokoli. Mě freestyle bavil neskutečně. I lidi to hltali, viď. Vymejšlet něco z fleku a reagovat na něco hned má prostě svoje kouzlo. Já nikdy nebyl moc battler, hodně mě bavil ten obsah a témata. Myslím si, že většina MC´s to měla jinak než já, takže já jsem takovej netradiční zjev českýho freestylu. Vyšumělo to… Ale můžou přijít čtyři dobrý maníci či manky a zase se to nakopne. Freestyle lidi baví. To nezmizelo. Loni v létě chtěl Elka dělat druhý mistrovství rapubliky. Na první ročník přijelo 60 borců. A i v Klášterci, malým 15 000 městě, přišlo přes 400 lidí na mejdan. Potenciál tady je. Škoda, že ten druhej ročník překazila korona. Možná bychom měli nový hrdiny. Stačí dva tři mejdany a je to klidně zpátky. Já tomu věřím… Vidím to i na slamech, na kterých teď často vystupuju. Oni jsou totiž poslední mistři republiky samý Sokolováci. Zdravím Tukana a Dr.Filipitche. Tak jsem se k tomu nachomejtl a je to strašná sranda. Lidi mají o verše zájem. Jak je tam humor, troška rozumu, originality nebo něčeho zvláštního, tak můžeš říkat cokoli a lidi jsou šťastný a jejich kulturní dušičky si pochrochtaj.

Máš novou desku, kterou produkoval celou Renk. Proč je ale na coveru asfaltu podepsán pod civilním jménem Adam Urban?

Ani možná neví. Je to jeho jméno. To bude asi největší důvod. Jednou si řekl, že Renka bylo dost, a že zas bude Adam Urban. Já to cejtím tak, že věci, který začal dělat víc muzikantky, parafuje takhle. A na týhle desce bylo muzikantů fůra. Ještě jednou bych jim všem rád poděkoval za skvěle odvedenou práci. Každopádně nick Renk už Adam nepoužívá. 

A těch dvanáct palců je plněním vlastních snů? Gramec přeci jen stále nemá doma každý, anebo věříš, že se to vykompenzuje dostupností na digitálních platformách?

Popravdě já už doma nemám na čem pustit CD. Myslím si, že digitální distribuce spolu s eLPíčkem je docela dobrej prodejní model. LP vypadá líp i vystavený. Sen jsem si určitě splnil, ale přeci jen mi jde hlavně o výpovědní hodnotu naší muziky a forma je druhotná záležitost. Kdyby to nešlo na vinyl, asi by byl i nějakej host na majku, track navíc…  Když jsme o tom ale s Adamem dumali, vyšlo nám to takhle rozumný. Proto jsme i od rapujících hostů nakonec upustili.

Takže nakonec bez hostů, bez přítomnosti jmen, která by mohla zvýšit rozruch kolem výsledku. Je výsledek osobní záležitostí, na které pro cizí nebyl prostor?

Možná mám radši vanilkovou zmrzlinu, než třeba tu složitou Ben and Jerry´s s preclíkama, karamelovýma kostkama a kouskama kakaový buchty. Určitě by pro mě, jako pro interpreta, kterej už nějakej pátek nic nevydal, bylo fajn, kdyby mi tam zahostoval, někdo, kdo pořád aktivně valí. Pro promo by to bezesporu bylo lepší. O hostech jsem přemýšlel. Ne teda úplně kvůli tomu, aby deska měla dobrej prodej. Ale taky pro to, že mám pár interpretů moc rád a rád bych si s nima společnou věc udělal. Nakonec, ale deska vznikla bez nich a je prostě jen vanilková. Chtěli jsme desku udělat s Adamem hodně nekomplikovaně, jít hudebně cestou bez větších kudrlinek, přímočařejším stylem míň může být víc. I k tomu záměru se jeden interpret může hodit. Nebo taky ne. To je na posouzení posluchače. Přeci jen je to něco jinýho, než co dělá většina interpretů v rapu, kde je běžný mít na každý druhý stopě hosta. Proč nejít sám za sebe. Když si jdu poslechnout Kata, taky neočekávám, že by tam měl být někdo jinej.

Při poslechu jsem koketoval s myšlenkou tě přejmenovat na „Lil Kato“. Byla by tato přezdívka pro tebe poctou či vidíš mezi vámi nějaké zásadní rozdíly, když pominu počet zubů? A choutky udělat něco právě s Adamem z Prago nejsou?

Kata mám rád. Jsem šťastnej, když ho můžu potkat, užít si jeho koncert, zasmát se s nim. Mám rád jeho humor, hraní se slovy, nesnesitelnou lehkost bytí. Všichni furt někam něco nějak musíme a on v tom tak poletuje. Lil Kato by určitě byla pocta. Moc si Adama vážím. Jestli je pro mě v Česku v rapu někdo textově vzorem, je to on. Jednou si nás vzal s Adamem dokonce jako předskokany do Lucerny na každoroční koncert Praga. Taky třeba už jen to, když jsme mluvili o spolupráci na Domečku z karet a nebyl proti, byla pocta. Mluvil jsem s ním a s Restem. Žádný jiný hosti mě ze známých jmen ani nenapadli. Kromě ještě teda Kuby Rafaela (MC Gey). Kluci byli ochotný přispět troškou vody do mlýna. Měli ode mě už i nějaký dema na poslech. Už jsem měl i vymyšlený, do kterých tracků, by kterej z nich šel. Adam Urban muzika a pak ještě dva Adamové na majku. Určitě víš, že teď dokonce kluci chystaj společněj projekt. Mohla to být fajn spolupráce. Ale s Adamem Urbanem jsme se nakonec shodli, že to dáme ven sami. Prostě se to tak stalo. Najednou to bylo, drželo to u sebe a nám to přišlo rozumný. A tak to v životě občas je.

Dle verbálního obsahu nejsi jen lyrický labužník, ale otevřeně navazuješ na své první sólo a lásku k jídlu. Jsi stejně jako v rapu i ve stravě vybíravý a dopřáváš si lahůdky první jakosti? Anebo je to celé jen taková pózička s ohledem na postavu?

No ona to je taková škatulka. Lidi na battlech rádi rejpali do mýho tuku. Což mi nikdy moc odzbrojující nepřišlo. Já z toho rozhodně nemám velkej mindrák a tak, když už si mám z někoho udělat srandu, tak nejlépe sám ze sebe. Postava může bejt jedna z těch věcí, ale je toho nebetyčněkrát víc v čem jsem nedokonalej. Jídlo mám samozřejmě rád. Libuju si hlavně, ale ve zdravějších věcech. Pár let jsem byl i vegan, což jsem postupně hlavně kvůli cestování krapet zredukoval. Maso doma nemáme, ale když si ve francouzský mischelinský restauraci, tak tam nepošleš nesmysl, co není na lístku, ale ten výlet si prostě vychutnáš se vším všudy. A takovej výlet může být i doma pod komínem v tvý oblíbený vietnamský restauraci.

Deska čítá celou řadu hrátek se slovy, které by bez hlubší analýzy mohly přivodit újmu v počtu stížností. Nevydáváš se na tenký led, když třeba heparinového vraha označíš za malou rybu? V celém kontextu textu je patrné, jaká má být pointa, ale občas se přeci jen stává, že člověk hledí krátkozrace…

Tak nehleďte lidé, prosím, krátkozrace. Heparinovej vrah Zelenka je pěkně zbabělej proradnej lotr, kterej zabíjel bezbranný lidi na tajňáka za zády. To rozhodně nemá koule. Ne, že by zabíjení s koulema bylo v něčem lepší, ale konkrétně tyhle verše jsou v kontrastu mnoha lidí, co umírají  v důsledku zhuntovanýho životního prostředí, jedů kolem nás, nesmyslný stravě a polojedů v ní, který jsou součástí potravinovýho průmyslu ve snaze zvýšit zisk a snížit náklady. To srovnání mi přišlo adekvátní a asi i je. Doporučuji desku hluboce analyzovat.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1