hledat

Tags:

Jak to pokřtili Gey s Ideou? Na místě byli i Rest, Václav Rouček, Inphy, Gruzo, 7krát 3 a spousta dalších

Sdílej

V pátek Prahu čekal rapový nálet. Fanoušci žánru si mohli vybrat jestli vyrazí na grime, trap nebo g-funk. Ve Forum karlín řádil Skepta, v Radosti FX Dollar Prync, ale já jsem nakonec vyrazil za Ideou a Mc Geyem do Paláce akropolis.

Těšil jsem se na Ideovu show, protože jsem z jeho release party věděl, že má k desce připravenou propracovanou vizuální podívanou. Zajímalo mě, jak tohle bude vypadat v klubu jako Akropolis, který má k dispozici velké projekční plátno. Párty rozjížděl Inphy a už v osm na stage naběhl Idea. Bez zbytečných pauz a ohraných frází střídal jeden track za druhým. Rap, beaty, vizualizace všechno krásně šlapalo, idea dělal čistou práci. Při pohledu do publika jsem však necítil tu energii, která z desky Tempo jde. Myslím, že je to způsobené hlavně tím, že publikum, které chodí na podobné akce, tak není zvyklé tančit do podobných rytmů. Je jednoduché pohybovat se do beatu „Kick Hitka Snare“, který má 90 BPM. Do beatů, které dělá FVLCRVM, Jimmy Pé nebo Gruzo, to už je spíše pro zkušené tanečníky a lidi co cítí rytmus. Idea se s výběrem beatů pustil do neprobádaných vod a já mu v tom fandím. Čemu jinému se má říkat progres, když ne tomuhle odvážnému kroku? V době kdy většina MCs sází na jistotu, on tu jistotu s jistotou pochcal.

Je kolem deváté a na podium nabíhá Opičí král, co se neopičí aka „urážim tvou tlustou holku, ale v první řadě tebe“. První citoslovce éééooo, eo, eo ukazují, kdo je tady Freddie Mercury, který špatným MCs rozdává HIV, aby byli pozitivní. Lidi se dostávají do varu, i když je deska venku jen chvíli, tak dávají doříkávky a někdy i celé sloky. Co mám na koncertech Geye rád je to, jak je každý něčím jiný, i když dává stejné tracky. Jeho umění průpovídek mezi tracky je hodné stand up komiků. Lidi v prvních řadách to schytali nejvíc. Svoje by mohl vyprávět Vorlos (nevíš, kdo to je? You Must Learn), kterého si vytáhl z davu, aby ho vyfotil s Krudanzem a zbytkem sálu. Ve chvíli, kdy se stěhoval zpátky na své místo do publika, mu Gey říká něco ve stylu „tohle byl vrchol tvé kariéry, měl by si mi děkovat, zmrde“. Tohle jsou přesně ty věci, za které ho máme rádi. Je to jediný MC v Čechách, který může vykopnout Smackovi jeho vodku z ruky, házet smetí po Lukasovi Doupovi, dělat si prdel z tvojí tlustý holky, ale ty mu to promineš, protože Gey.

Obě alba pokřtil Affro, který ve svém projevu vzpomínal na začátky v Akropoli, kdy se tam tvořily základy českého rapu v podobě večírků Hip Hop Foundation. Oba interpreti ocenili pomoc tohoto stínového muže českého hip hopu v rámci jejich kariéry. On byl jeden z prvních promotérů, který věděl na koho vsadit a pozval je na významnější akce. Toto byl jejich dík.

Říkal jsme si, že křesty desek jsou vlastně super události. Na těchto akcích můžeš potkat lidi, kteří se motají kolem celé desky. V davu byl například zvukový mistr Gaex, který se svěřil, jak díky svému perfekcionismu je pořád nesvůj. Nemůže si svou věc užít na 100% protože v hlavě pořád řeší, jak by se dala posunout o 0,00001% dál :). Viděli jsme Resta, Václava Roučka, 7krát3, Jana Klosse aka Zerwoxe, který řešil celý vizuál desky zakladatele Ty Nikdy, Gruza, rodiče Krudanze (posílám BIG up, umíte dělat dobré beatmakery), Ondru Žatkuliaka, který má do února plno a spoustu dalších.

Text: JPQ

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1