hledat

Tags:

Blabbermouf: V evropském hip-hopu vnímám tu jednotu, která už podle mě v USA neexistuje

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Ten kluk je malej, ale abnormálně šikovnej… a skromnej… a má kulomet, kterým ještě nikoho opravdicky nezabil, jen pošramotil nějaké to ego. Nebudu tu ale ukazovat prstem, protože tady mluví činy. Na svém kontě má několik materiálů, které nezamrzly jen v jeho rodné zemi. Rychlost slabik v jedné skladbě převyšuje počet tulipánů a větrných mlýnů, kolem kterých musel projet, když mířil na letošní ročník Hip Hop Kempu. A že je na cestách poměrně často. Blabbermouf je úkaz, že jde i v roce 2019 fungovat na devadesátkovém zvuku s technikou, kterou ti mohou závidět i newschoolový hráči.

Po Evropě jsi znám nejen jako výborný freestyer. Několikrát jsi jel po mapě starého kontinentu turné. Dostal ses skrze něj ke studiové tvorbě?

Ne tak docela… Samozřejmě jsem freestyloval, protože to je součástí. Pořád dokola jsme freestylovali v parku, davali jsme cyphery nebo jsme prostě jen tak sázeli verše. Když jsem ale začínal, tak jsem si rýmy psal. A pak až když jsem byl dost dobrý v psaní textů, tak jsem začal dělat také freestyle. Moje první turné ale nebyla freestylová show…

Dnes už tě ale vnímám také jako autora kvalitních desek. Upřednostňuješ tedy už dlouhohrající materiály před bezmyšlenkovým tokem slov z hlavy?

To záleží asi… freestyle je o tom, že v tom seš ponořený, vymýšlíš na místě věci nebo je kombinuješ s nějakými rýmy, co už máš napsaný. Přesně to je pro mne také freestyle. Pokud improvizuješ v tom daném momentu… například, když se účastníš cypheru, tak ať už to je kompletně freestyle nebo kombinace nějakých dřívějších textů…

Před lety mě zaujal i projekt Het Verzet. Bude mít deska „Greatest (S)Hits“ nějaké pokračování?

Máme spoustu materiálu, ale zatím je to v trezoru. (smích) Potencionálně to je ale na celé album. Momentálně se všichni členové soustřeďují na své kariéry, ať už je to hudba anebo jeden další kamarád teď dělá videa. Studuje filmařinu, takže všichni tvoříme individuálně, ale možná se někdy opět sejdeme a bude i druhé album.

Pamatuju si na tvou poslední show tady na Hip Hop Kempu, kdy jsi hrál v odpolední čas, přesto pro plný hangár. Následně vyšel videoklip, kde si záběry z tohoto koncertu použil. Znamená to, že máš k tomuto místu speciální vztah?

Na Kempu jsem byl poprvé v roce 2016. Tehdy jsme tu byli celá crew a natočili tady to video. Měl jsem pak možnost vystoupit ještě i o rok později a máš pravdu. Mám tady k tomu takový speciální vztah, protože vždy, když sem přijedu, tak tu potkám všechny ty známé. Má to tu takový rodinný vibe, což je rozhodně ojedinělé, protože to na každém festivalu nenajdeš.

Letos ses dočkal lepšího večerního času. Bereš to jako určitý postup a fakt, že tvá hudba již promlouvá k většímu počtu lidí?

Určitě to vnímám jako určitý pokrok, ale má to také dvě strany. Minule jsme hráli kolem osmé a měli jsme plno lidí a tento rok vystupujeme až o půlnoci, což je super a já to cením, ale na druhou stranu musíme celý den čekat na vystoupení a hned zítra ráno odjíždíme na další festival. Rozhodně si na to nestěžujeme, protože máme štěstí, že můžeme vůbec někde hrát, takže to ochotně vydržíme. Díky lidem, kteří jsou kolem mě. Pomáhají mi s tím vším a mohu se na ně spolehnout.

Evropu jsi už procestoval křížem krážem. Jak se ti líbí v Čechách oproti jiným zastávkám? V minulosti už jsi tu hrál i v Praze například…

Jasně, že se mi tu líbí. V porovnání s jinými místy ve východní Evropě jsou Čechy liberálnější, země jako taková. Zdá se mi, že tu jsou lidi asi víc „free“. V porovnání se zbytkem Evropy to asi hodnotit moc nemohu, protože všude, kam jezdíme, tak se nedívám na hip-hopovou scénu odděleně. V hip-hopu je prostě jednota, která podle mě v USA už neexistuje. Nebo možná jo, ale v mnohem menší míře. Když cestuješ po Evropě, tak se za jednu hodinu můžeš ocitnout v úplně jiné kultuře, ale ten hip-hopový vibe je vždy podobný.

Nejen na tento festival jsi byl promovaný jako verbální kulomet. Jak těžké je takovou flow natrénovat?

Rapuju už asi 15 let a rozhodně jsem jako rapper, co dělá triple time, nezačínal. Je skvělé, že mě lidi vnímají jako rappera s dobrou technikou. To je samo o sobě úspěch, ale pravdou je, že jsem se do toho dostával postupně. Hodně mě inspirovala hudba. Říkal jsem si, že tento styl už dnes skoro vůbec neexistuje, takže jsme skoro cítil až povinnost to udržet na živu a hlavně to mám strašně rád. Samozřejmě se hudba vyvíjí, přestože některé věci, které jsem poslouchal za mlada, poslouchám i teď, ale je o ten vývoj hudby, a ta jde pořád dopředu. Ale jinak moc cením, že mě lidi vnímají jako technického rappera.

Má tvá rychlost nějaké hranice?

Myslím, že to záleží od toho, jak dlouho umím vydržet bez nadechnutí. (smích)

Rýsuje se nový materiál. Co nám o něm můžeš prozradit?

Máš pravdu. Nový singl vychází zrovna dnes (v den jeho vystoupení na letošním ročníku Hip Hop Kempu) o půlnoci, zrovna když začíná moje vystoupení. Album pak vyjde 27. září, ale ještě předtím plánujeme vydat čtyři singly, nějaká videa a další různé materiály. V tuto chvíli jedeme ještě nějaké festivaly, a pak v listopadu a prosinci se chystáme na další turné.

Pocházíš z Holandska, ale rapuješ v angličtině. Jak to vnímá domácí publikum? Není to pro tamní trh nevýhoda, která se mění za hranicemi ve výhodu?

Rap v holandštině může být fakt skvělý. Pro mě to byla spíš přirozená volba rapovat anglicky, protože anglicky mluvím od svých pěti let. Mně se to líbilo, jak zním, když rapuju holandsky. Je to ten samý hlas, ale nelíbilo se mi, jak z ní ta slova. Je to prostě úplně jiná liga. Pocházím z crew, kde všichni MC´s rapují holandsky a ti byli daleko přede mnou. Já se cítím dobře spíše v té angličtině, ty texty mi jdou psát lépe, takže je to pro mě lepší. Víc v tom cítím, že to jsem já. Na druhou stranu, jak jsi říkal, mohu pak oslovit daleko větší publikum, ale nebylo to nějaké plánované rozhodnutí, spíše o tom, kde se lépe cítím.

No jestli se nepletu, tak ve své zemi rapuješ anglicky jen ty, Dope D.O.D, MC Melody  a dříve Pete Philly….

Máš pravdu. Není u nás moc rapperů, kteří by rapovali anglicky. Pete Philly? Ty jej znáš?  To je legenda, ale popravdě nevím, jestli teď ještě něco dělá. Jednu dobu byl aktivní jako producent, ale už jsem o něm delší dobu neslyšel.  Pak máme třeba Sugar King nebo Red Light Boogie… Máme ještě spoustu legend, které nejsou úplně aktivní, ale občas jedou turné. Myslím ale, že až přijde nějaké důležité výročí, třeba 25 let od vydání alba, tak vydají i nějaký nový materiál…

Překlad: Anička Oravcová

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1