hledat

Tags:

BlabberMouf: Dobrá hudba má vždy něco do sebe bez ohledu na styl. Kvalitu prostě poznáte

Sdílej

BlabberMouf je naše oblíbená nizozemská spojka, jak jste si mohli již za ty roky zcela jistě všimnout. O jeho studiové tvorbě informujeme pravidelně, protože vykazuje parametry, které si to bez debat zaslouží. Před dvěma lety jsme realizovali rozhovor na Hip Hop Kempu, ale to už je dlouhá doba, proto nás zajímalo, co dělá v poslední době a co pro své fanoušky chystá. Na dálku díky virtuálnímu světu jsme pokecali o mnohém a výsledek rozhodně stojí za to. Prozrazovat vám vše v úvodním odstavečku by od nás bylo nevhodné, proto udrž pozornost a rozšiř si své znalosti o BlabberMoufovi o další pár poznatků.

Austy: Vnímám tě jako člověka, který rád cestuje a při svých toulkách navazuje hudební kontakty. Jak moc tě ovlivnil poslední rok, kdy jen tak sbalit kufry a vyrazit po světě není až tak snadné?

BlabberMouf: Uplynulý rok mě velmi ovlivnil stejně jako všechny ostatní. Můj cestovní život zemřel, během března nastala náhlá cestovní smrt. V té době jsme byli v Chile a bylo to kurva stresující se vrátit domů, když začínala ta krize. Když jsme se konečně dostali domů, trochu to vyléčilo moje nutkání cestovat, ale brzy mi to začalo chybět. Trochu jsem se s tím ale smířil, cestování mě už nějakou dobu unavovalo a možná je dobře, že mám teď pauzu… Také ten shon kolem koncertů, to mi opravdu vůbec nechybí. V určitém okamžiku se z toho stala pracovní odpovědnost. Každopádně jsem ten čas využil na to, abych přehodnotil svůj vztah s mojí tvorbou a v podstatě tvořím teď mnohem víc, než jsem tvořil dřív. Jen udržet inspiraci je nyní výzvou pro většinu umělců, takže to je to, co jsem dělal…zůstat kreativní a pracovat tvrději.

Pocházíš ze země, která je oproti jiným evropským zemím benevolentní k marihuaně. Nevolají ti kamarádi ze světa, abys jim posílal balíčky se zakázaným tajemstvím? (smích)

(smích) Upřímně, tohle se nikdy nestalo. Někdy se mě lidi ptají, jestli se za mohou zastavit a zahulit si jointa, ale to je, když jsou v Nizozemsku. Tráva by ale měla být legální všude!

V roce 2019 jsme spolu dělali rozhovor na Hip Hop Kempu, tehdy jsi měl čerstvě venku album „Ain’t Backin‘ Down“. V závěru minulého roku vyšlo EP „Blast Masta Blap“ a fanoušky jsi udržel v napětí, že nové album na sebe nenechá dlouho čekat. Využil si ten volnější čas tedy k většímu nasazení ve studiu? Co mi o té desce můžeš prozradit, co za tím není třeba známo?

Je to tak, jak říkáš. Počet skladeb se za uplynulý rok rozhodně zdvojnásobil. A co ti mohu o nové desce říct? Proces její výroby byl jiný. U většiny mých předchozích alb jsem vždy přišel do studia a měl jsem všechno připravené na každou skladbu, kterou jsem chtěl nahrát. U tohoto alba byly všechny texty napsány a nahrány ve studiu ve stejný den, a tak ty skladby vznikaly. Některé dny jsem jich nahrál dokonce několik za sebou. Opravdu to více připomínalo to, jak jsem s hudbou začínal, ale s větší úrovní schopností a lepším porozuměním řemesla. Na té desce pracuji s relativně neznámým producentem, ale myslím, že po vydání už bude známější. (smích)

Zdálo se mi to, anebo jsi na novém EP zkoušel rapovat i ve španělštině? Ovládáš tenhle jazyk, anebo to byl SQB, který psal ty bars?

Ve skladbách jsem použil veškerou Španělštinu, kterou znám. SQB mě učil, napsal I pár řádků, ale většina toho je moje…

Před pár dny jsi vyhodil ven singl „Put In Work“, který produkoval opět chilský beatmaker SQB. Znamená to tedy, že ta synergie mezi vámi funguje i nadále a i další projekty budou opět v jeho režii?

Moje nové sólo bude produkovat jiný člověk, jak jsem již zmiňoval, ale s SQB jsme za poslední dva roky vytvořili pár alb a některé ještě teprve vyjdou. Jedno z nich je právě s ním a EllMaticem, je to už téměř hotové.

Čím si tě právě SQB získal, když vás dělí fyzicky půl zeměkoule? Logicky by člověk sáhl po domácích bubnech a využil pomoci z Holandska, ty jsi spojil síly s tváří z Jižní Ameriky, tedy scéně, která je Evropě poměrně neznámým zdrojem. Je to třeba i kvůli tomu?

Vzhledem k tomu, že nyní celý svět používá virtuální video schůzky, tak my to tak s SQB děláme už od roku 2017, takže daleko dříve, než se to stalo trendem. (smích) Setkali jsme se, když jsem byl na turné v Jižní Americe v roce 2016. Organizátoři akce nás vzali do jeho domu a sympatie byly okamžité. Bylo tedy přirozeným rozhodnutím začít naši spolupráci.

Před pár týdny jsem se dostal k EP od jména z Amsterdamu, který si říká Da Analyst. V tracklistu se objevilo i jméno Fredro Star z americké legendární skupiny Onyx. Když to přesunu k tobě, každý fanoušek by si mohl říct, proč jsi doposud žádnou velkou rybu za velkou louží neulovil… Nemáš ty ambice, anebo je to pro tebe finančně náročné?

Jasně, tohle může být finančně náročné. Abych byl upřímný, opravdu o takové věci zájem nemám, a proto se slavnými nespolupracuji. Mě záleží hlavně na tom, jestli mám s tou danou osobou shodu v tvorbě. Pokud ano, pak můžeme tvořit hudbu. Pokud ne, jdeme každý dál svou cestou. Je možné to rozpoznat docela rychle. Proto nedělám hudbu s lidmi, kterým bych musel platit. Raději to nechávám zábavné a organické, tak se tvoří ten nejlepší materiál. Jak bych to řekl, pokud se naskytne příležitost a sednete si se správnými umělci, tak bych do toho šel, i když by si ten člověk o nějaké prachy řekl, ale pro mě to všechno začíná atmosférou. Pokud tam není, pak to nemá smysl.

Tvá tvorba vykazuje lásku ke klasickému hip-hop hopu, do kterého sypeš rýmy jak kulomet. Nová škola, zvuky a postupy tě nikdy neoslovily? Anebo se bojíš vystoupit ze své komfortní zóny?

Možná se budeš divit, ale ve skutečnosti se mi dnes líbí všechny druhy hip hopu, jen to prostě musí mít určitou kvalitu. Já sám obecně vím, že některé z těch stylů prostě dělat nemám. (smích) Kromě toho, dobrá tvorba má vždy něco do sebe a vy tu kvalitu prostě poznáte, když ji slyšíte, bez ohledu na to, v jakém stylu je. Opravdu nejsem fanouškem toho, dělat vše podle toho, co teď frčí a ovlivňuje nové generace. Většinou ty lidi chtějí všechno hned a zadarmo, aniž by si mákli. Na druhou stranu je to náročné pro mladší nastupující generaci naskočit do rozjetého vlaku a dostat se do hry. Pokud jde o moji komfortní zónu, tak rád experimentuju s různými hovadinami, ale také se mi líbí být pohodlný, takže když nedělám boombap, tak rapuji na reggae beaty, většina lidí pravděpodobně ani netuší, že umím kromě rapu taky zpívat.

Několikrát jsi hrál v Čechách, minimálně dvakrát na Hip Hop Kempu. Co bys vzkázal na startu roku 2021 českým fanouškům? Mohou počítat s tím, že až se situace ve světě umoudří, přijedeš opět zahrát?

Jasně chlape, pokud se to všechno zlepší, určitě tam budu znovu. A kdyby se tak nestalo, budu dělat dál hudbu, dokud po tom budu hladovej. Sledujte mé webové stránky blabbermouf.com, je tam vše o novinkách týkajících se mé tvorby. Nejnovější vinylové EP „Blast Masta Blab“ je už téměř vyprodané, ale ještě tam stále pár kusů leží. Přeju vám hodně lásky a pohody.

Original version:

I perceive you as a person who likes to travel and while wandering you make musical contacts. How much has your last year affected you, when you just pack suitcases and go around the world and it isn’t that easy?

The passed year has effected me greatly just like everyone else, my travel life has died a sudden death passed march. We were in Chile at that time and it was stressful as fuck to get back home when the crisis was starting. When we made it home it also cured my urge to travel for a bit but I started to miss it pretty soon. But I kinda came to terms with the fact that I had been tired of the travel shit for a while already and maybe its good that I have a break…also the hustle of getting shows I really don’t miss that at all …its became a job responsibility at some point  Anyhow I used the time to re evaluate my relationship with my creativity and basically do way more then I was already doing creatively. Just to keep inspired is a challenge to most artists actually so thats what Ive been doing ..staying inspired and work harder

You come from a country that is benevolent to marijuana compared to other European countries. Aren’t your friends from around the world calling you to send them some packages with a forbidden content? (laugh)

Haha honestly that never happened ..sometimes people use to ask if they can drop by when they in the Netherlands to smoke a J.  But weed should be legal everywhere!

In 2019 we did an interview at Hip Hop Camp you had shortly came out with the album „Ain’t Backin ‚Down“. At the end of last year was the EP „Blast Masta Blap“ released and you kept the fans excited that the new album would not be coming long. Did you use your free time to work harder in your studio? What can you tell me about the record, what is not known yet?

Yeah the number of tracks being made has definitely doubled in the passed year. What I can tell you about the new record is that the process of making it was different. For most of my previous albums I always came to the studio super prepared for every joint I wanted to record. For this album all the lyrics were written en recorded in the studio on the same day per track…some days we even made more …it really resembles more how I used to make music in the beginning days but with a higher skill level and better understanding of the craft. I’m working with a relatively unknown producer on this album but I think this release will put him on the map more.

It seemed  that you tried to rap in Spanish in the new EP? Do you speak this language, or was it the SQB that you wrote the bars?

I used all the Spanish that I know into those tracks ..and SQB was teaching me ..he did write a couple of lines in the songs but most of it is all me

A few days ago, you threw out the single „Put In Work“, which was again produced by the Chilean beatmaker SQB. Does this mean that the synergy between you works out and the new album will be directed by him again?

My new solo effort is actually with a different producer ..but in the passed 2 years I have made a couple albums which are still suppose to come out ,one of those albums is with SQB and EllMatic its almost finished as well

How did SQB got your attention when you are in fact separated by half  of the globe?  Logically one would reach for home drums and would use help from Holland, you have joined the forces with a face from South America, a scene that is relatively unknown source in Europe. Is it because of that?

Since the whole world is in zoom meetings now we are doing the same funny thing tho that me and SQB have been having zoom meetings since 2017 way before it was cool lol. But me and SQB met when I was on tour in south america in 2016 the show promoters took us to his house and the click was just instant, so it was only a natural decision to start to work together.

A few weeks ago, I got to the EP from Amsterdam, which is called Da Analyst. There appeared also the name Fredro Star in the tracklist from the American legendary band Onyx. Considering this in your situation, every fan could tell himself why you haven’t caught any big fish behind a big puddle so far…  you don´t have the ambitions, or is it financially demanding for you?

It can be financially demanding yes ..but to be honest im really not that interested in working with famous people….what I care about is :do I have a creative click with this person ..if so then yes we can do music ..if not then we keep it moving. That stuff can be determined pretty fast 2. Im really not into doing music with people I have to pay. I rather keep it fun and organic ..thats how the best material is made. That being said if the opportunity arrives and it feels right with the right artist ..I would def do it ..even if that person is asking for some dough …but for me it all starts with the vibe ..if thats not there ..then there no point.

Your work shows love of classic hip-hop hop, into which you pour rhymes like a machine gun. Has the new school, sounds and principles ever attracted you? Or are you afraid to get out of your comfort zone?

Im actually into all kinds of hip hop nowadays …it just has to have a certain quality to it.  ..but I know that some of those styles are not ment for me to do…  besides…. good creativity has something about it …and you just know quality when hear it no matter what style it is in..that being said there is so much garbage ..and im really not a fan of the do everything for clout generation….they want it all without doing the work ..and that sets bad examples for young people who also want to get in the game. as far as my comfort zone….I like to experiment with different shit but I also like being comfortable ..so when im not doing boombap im rapping on reggae beats most likely most people also have no idea that I can sing 2 besides the rap shit.

You played in the Czech Republic several times, at least twice at the Hip Hop Camp. What would you say to Czech fans at the start of 2021? Can they count with that you will come again to play when the situation in the world gets better?

You played in the Czech Republic several times, at least twice at the Hip Hop Camp. What would you say to Czech fans at the start of 2021? Can they count with that you will come again to play when the situation in the world gets better? Hey man if all of this improves I will be there once again. But even if it doesn’t I will be making and dropping music until I no longer feel like doing it. Keep an eye on my website blabbermouf.com about all the news surrounding my music releases the latest vinyl EP BLAST MASTA BLAB is nearly sold out but still few copies available. Much love, PEACE.

Překlad: Ota Janecký

 

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1