hledat

Tags:

Zodpovědnost za slova? Mladý jsou divoký a tak je to v pořádku, hladinu morálky musí držet OGs, tvrdí James Cole

Sdílej

Letos je to přesně dvacet let od debutové sólo desky ostříleného harcovníka slyšícího na jméno James Cole. Za tu dobu přinesl české scéně slušnou hromádku alb a projektů. Nejčerstvější přírůstek do diskografie se jmenuje „Alien“. Jak hodnotí Daniel Ďurech zpětně svojí rapovou působnost a co vše prozradí o zbrusu nové nahrávce?

Tao: Proč Alien? Cítíš se jako vetřelec na české scéně?

James: Nechci to album vysvětlovat, mám pocit, že se hudba má hlavně poslouchat a všechno, co jsem chtěl na desce říct, je na desce řečeno. Řeknu toto: Je to album, které složil cestovatel časem, který se na zemi octnul náhodou a zamiloval si rapovou hudbu. Šel ze stroje času rovnou na stage.

Tao: Co tě momentálně zaměstnává mimo rap?

James: Mimo rap v podstatě už jen rodina. Trávím čas ve studiu a doma a to je, až na občasný přerušení, celý můj režim.

Tao: V poslední době vyšlo hned několik vinylových remasterů tvých desek. Překvapila tě míra poptávky po LPčkách?

James: Mě to překvapilo a potěšilo. Pokud je vinyl dobře udělanej, je to nádherná věc, perfektní fetiš a velmi kvalitní zvuk. Nikdy jsem nečekal, že se budou zase prodávat vinyly. Je to nejlepší změna v chodu showbyznysu za posledních deset let.

Tao: Chystáš nějaké další po Halucinacích?

James: Rozhodně, udělám celou diskografii s potěšením.

Tao: Máš ještě nějaké rapové sny nebo výzvy?

James: Dostat se tam, kde nikdo nebyl a přinést odtamtud kus něčeho zajímavýho a obohacujícího. Neláká mě soutěžit v žádný disciplíně. Zajímá mě zkoušet, co rap snese, bez toho, aby to přestal bejt rap. Třeba skladba Kila, přijde mi, že to je doom jazz trap šanzon.

Tao: Jelikož jsi stejnou měrou producent, začínáš u instra nebo textu? Čím startuješ beat, bicíma, melodií?

James: Vždycky začínám muzikou. Na poslední desce jsem většinou začínal u nějakejch nosnejch akordů a odtamtud budoval všechno ostatní.

Tao: Když se zpětně ohlídneš na svoji kariéru, byly nějaký mistakes in the game? Změnil bys něco, kdybys měl možnost?

James: Nasekal jsem spoustu polovičatých a nedodělanejch věcí, kterejm vládla hlavně touha mít to hotový. Polovičatost je pro umělce smrtelný hřích.

Tao: Takže pořád trávíš čtyři dny nad trackem, co má čtyři minuty, nebo to sypeš spíše z hlavy?

James: Důležitý je mít formu. Pak to muže být otázka vteřin, minut. Forma se muže budovat roky.

Tao: Máš očkování?

James: Očkovaný nejsem. COVID jsem prodělal před rokem, nechávám si měřit protilátky, konzultoval jsem s lékařem kontraindikace. Zatím jsem ne-o. Nejsem proti vakcínám obecně, uvědomuju si jejich důležitost.

Tao: Legalizoval bys nějaký drogy?

James: Cannabis, protože to není droga. Pojem “droga” je pojem establishmentu. A pro terapeutický účely všechny psychoaktivní látky.

Tao: Vždy jsi patřil k nejkontroverznějším rapperům u nás. Tyhle kulturní šoky postupem času, jak scéna dospívala (mimo jiné i tvým vlivem) vymizely, ale je něco, na co se např. připravuješ, že budeš muset vysvětlovat dětem?

James: Doufám v to, že až budou starší, tak to bude kontroverzní asi jako dědovy posraný spodky. Ale už teď vysvětluju všechny sprostý slova a proč tam jsou. Řeknu, co to slovo označuje, proč se považuje za sprostý, proč ho lidi říkají jen někdy, a že do písničky muže patřit. Nějak freestajluju. Hlavně nechci lhát a nebejt upřímnej a dělat ze sebe něco svatýho.

Tao: Jaký místo má podle tebe obecně morálka v rapu? Je někde hranice mezi svobodným uměleckým projevem a zodpovědností rappera za to, co říká širokému obecenstvu?

James: Je potřeba, aby měl všechny barvy a polohy. Nelze nikoho do ničeho nutit. Mladý jsou divoký a tak je to v pořádku. Pak jsou OGs a ty musí držet hladinu morálky.

 

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit

  • 1