hledat

Tags:

Westside Gunn – And Then You Pray For Me [2023; Griselda]

Sdílej

Westside Gunn řekl ve svém čtyřdílném dokumentu natočeném k tomuto albu, že přesně ví, jaké reakce jeho novinka vzbudí. Jeho staří fans, kteří k němu vzhlížejí jako k boombapovému mesiáši, prý budou prskat, protože je jeho novinka z velké části trapová, ale taky že se prý objeví noví fans, kteří ho docení. Nebudu to zapírat, patřím ke druhé skupině.

Gunn mě zaujal už na EP s Doomem a od té doby jsem ho měl na radaru. Každé album jsem si zběžně poslechl a cenil ho. Myslel jsem si, že on a jeho bratři jsou takoví typičtí představitelé east coast moderního zvuku, ale až „And Then You Pray For Me“ mi otevřelo oči a ukázalo jaký brilantní W. G. ve skutečnosti je. Jeho novinka navazuje na „Pray For Paris“, které je určitě moderní klasikou a má právem svoje věrné obdivovatele, ale to, co se mnou provedlo jeho pokračování, to je zcela jiný level.

Toto album řadím do takové osobní škatulky „album roku“, byť tahle moje specifická škatulka má letitá období, kdy do ní několik let žádné další nepřidám. Neřadím tam klasická díla, která vznikla dříve, než jsem se začal hip-hopu věnovat. Řadím tam alba, u jejichž vydání jsem byl přítomen, řekněme cca od „Eminem Show“, „The Speakerboxxx/The Love Bellow“, „Get Rich Or Die Tryin’“ až přes „Tha Carter III“ a potom přes Kendricka Lamara a jeho „Pimp To Butterfly“, Gucciho „Everybody Looking“, Jay-Zho „4:44“ atd. Jsou to alba, která při vydání vyčnívala nad vším ostatním, co vycházelo a specificky mě zaujala. Donutila mě si je pouštět neustále dokola a vždy si je každých pár let pustím znovu a znovu. Není na nich jediný „skip track“ a to včetně skitů, kterých je třeba na tomto albu zrovna požehnaně.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Prvním, co je třeba na desce vyzdvihnout je beat-picking. Tady by se Nas mohl přiučit. Každý beat je pečlivě vybrán a je naprosto skvostný. Gunn zde dává do jeho notoricky známého boombapového zvuku od lidí jako Daringer, Conductor nebo RZA, ale také z větší části sází do trapu. Nejde ale o takový ten současný přetemnělý, přesyntetizovaný trap, do kterého se mumlá v autotunu, ale poctivý až „old school trap“ což povzbuzuje i nasazení hostů jako DJ Drama a Trap-A-Holics připomínajících dvacet let starou mixtape éru. A do toho všeho se ještě prolínají experimentálnější a umělečtější záležitosti.

Westisde zde zkrátka perfektně balancuje mezi trapem a boombapem a dle mě je to přesně cesta, jakou má rap do budoucna jít. Brát si z obou (a dalších) světů to nejlepší a posouvat to dál. V tomto je Alvin Lamar Worthy vizionář. Balanc se mu ale daří i lyricky. Přesto, že gunn rapuje o materialismu, hadrech (o těch obzvlášť), drogách a děvkách jako každý druhý gangsta rapper, pod povrchem má hlubší sdělení. A sice, že mnohem důležitější je rodina, užít si život, být spirituálně v pořádku a takové ty věci, které posluchačům nenásilně dávkuje a snaží se o jejich zešlechtění, což se mu daří na výbornou. 

To vše jsou důvody, proč je za mě „And Then You Pray For Me“ album roku. Hraje mi tu právě asi po desáté a nepřestává mě bavit. Mimo to, jeho hudební, lyrický a hlavně symbolický přesah pro hudební scénu jako takovou je nepopiratelný. A je škoda, že si toho převážná většina obecenstva nevšimla, nebo na jeho hru nechtěla přistoupit. Westside Gunn je cenněný dost, ale zrovna tohle album jaksi zapadlo a to je velká škoda, protože je skvostné!

10/10

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit BBarak Obbama

  • 1