hledat

Tunelář v Polsku na konto povodní

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Polští rapeři nemají srdce? Ukazuje se, že je mají, ale přesto se stává, že jsou okrádání organizátory akcí. Příkladem toho je festival Teraz Krosno! organizovaný agenturou Kuźnia Muzyczna, která je řízená na první pohled skvělým organizátorem Piotrem Berdechowským.

Akce se konala na pozemku krosenského stadiónu MOSiR. Už první setkání umělců prezentujících polské hip-hopove skupiny jako např.: DHO, BRZ, THS, Gorzki, Elita Kaliska… a zahraničních hostů Rhymes Street Squad (Čechy) a Diaspora (Francie) s nepoctivým organizátorem, nevěštilo nic dobrého. Přesto, že ve smlouvě bylo zajištěno jídlo a pití, tak se nic takového nekonalo. Peníze, které organizátor určitě obdržel (bylo prodáno 3000 lístků za 7 zlotych na 1 den. a 5000 lístků za 25 zlotych na 2. den) měly být rovněž předány pro Čechy postižené povodněmi, protože jen pod touto podmínkou byli vystupující ochotni hrát za menší honoráře.

Ukázalo se ale, že zmíněná charitativní akce byla pouze marketingovou akcí s cílem zverbovat umělce a diváky. Ze získaných informací také vyplývá, že Piotr Berdechowski je narkoman, což ještě víc zmenšuje šanci na zdravý rozum u tohoto jedince. Druhým cílem akce měla být podpora kompilace Hip Hop Rasizm Stop! vydávanou labelem MGK Records, v souvislostí s čímž byli pozvání černí rapeři z Francie (Diaspora). Nejhorší je to, že nejenže nedostali peníze, ale ještě k tomu neměli šanci si ani zahrát, protože už během koncertu Peji (Slums Attack) byl z rozhodnutí vedení města vypnut proud. Rhymes Street Squad se dohodli na zaslání peněz poštou a odjeli hned po akci. Ostatní čekali na peníze do dalšího dne pod plotem, ještě k tomu obtěžováni ochrankou posílanou organizátorem. Padajíc hlady, jedinou podporou jim byli super fanoušci, kteří jim zorganizovali v rámci možností peníze, a také sehnali konzervy a začali společně s nima žebrat o peníze aby se mohli vrátit domů. Pomohli jim také (rovněž okradeni) zaměstnanci Kuźni Muzycznej, tím že jim dali svoje poslední soukromé peníze.

Podobná situace se stala skupinám dalšího dne Golec uOrkiestra, Piotr Lato (který ani nevystoupil) a Kapela Pieczarków.

Toho dne se hip hopoví umělci rozhodli nahlásit celou věc na policii, která byla v té době jejich jedinou nadějí. Ta jim však nemohla pomoct, protože celý tento proces trvá a v souladu se zákonem byli bezradní. Aby pomohli alespoň zahraničním hostům, rozhodli se kluci kontaktovat s ambasádou, která však toho dne byla zavřena. Takže – mají naivní a féroví rapeři (kteří chtěli pomoct obětem záplav v Čechách) šanci vyhrát s polským zlodějem?

zdroj: MGK Records

RUKAHORE_SHOP_BANNER

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?