hledat

Tags:

Token: Lidé občas říkají, že jim hudba zachránila život a změnila ho. Já to tak opravdu cítím

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Osmnáctý ročník nejprestižnější hip-hopové události v Česku je za námi. Každý si odnesl jiné zážitky, některé se prolínají s názory ostatních. Když přehlédneme ambice policejního státu ohrozit budoucnost tohoto festivalu, máme pocit uspokojení, protože jsme byli svědky celé řady dobrých show. O tu úplně poslední se postarala mladá krev, o které zřejmě ještě uslyšíme. Jeho talent je již nyní nepřehlédnutelný, ale stále jej ovládá skromnost, což bylo patrné i při tvorbě tohoto rozhovoru. A jen pár minut poté Token rozpoutal peklo, ze kterého byl areál Festivalparku rozpálený ještě další ráno…

Chystá se dokument o Wu-Tang Clanu, ale svých filmů se dočkali už i Eminem, 50 Cent, 2Pac, The Notorious B.I.G. nebo chlapci z N.W.A. Myslíš, že by i tvůj životní příběh obstál před velkým plátnem?

Myslím, že jo…bylo by to úžasné. Už jsem o tom přemýšlel a myslím, že by to byl dobrý příběh o někom, kdo přesně ví, co chce dělat, a ví to už od raného dětství. Už od té doby ví, jak si nastavit priority a co všechno musí obětovat, aby toho dosáhl. Občas se kvůli tomu cítí špatně, ale nakonec se to všechno vyplatí. Ale můj příběh ještě zdaleka není u konce, takže…možná to bude mít ještě špatný konec…nevím, ale doufám, že ne.

Není žádným tajemstvím, že jsi měl jako mladý zdravotní problémy. Jak se dospívající člověk s touto situací vyrovnává? Nepomáhá mu být třeba silnější i v žánru?

Už o tom moc ani nepřemýšlím. Myslím, že když se moc hnípeš v minulosti a nějak n a tom lpíš, tak to ničemu neprospívá. Já jsem rád, že mám v životě hudbu, která vlastně tvoří skoro celý můj život, takže je pak jednoduché na některé věci vůbec nemyslet. Občas, když v životě něčím procházíš, tak je nejlepší se zaměstnat něčím jiným a tím tak odvést pozornost od problému. A tím je pro mě hudba, a to není vůbec špatná věc, takže… Lidé občas říkají, že jim hudba zachránila život a změnila ho. Já to tak opravdu cítím. Hudba je pro mne víc než jen něco, co dělám. Je to také prostředek, který mi pomohl nemyslet negativně na věci, které se dříve v mém životě odehrávali.

Minulý rok jsi hrál třeba v Německu na festivalu Splash! a letos jsi na Hip Hop Kempu. Někteří rappeři z Americky upřednostňují vystupování v Evropě, že je ještě hudebně nezkažená a lidé tu stále vnímají srdcem. Jaké zkušenosti máš s koncerty na starém kontinentu ty?

Evropu miluju. Evropa se o mou hudbu zajímala daleko dříve než Amerika. Své vůbec první turné jsem absolvoval po Evropě, předtím, než jsem jel turné po Americe. A od té doby se tady cítím dobře a cítím, že lidé v Evropě mě opravdu podporují. Nejenom mojí hudbu, ale i mě osobně. A t a energie je prostě jiná, zdá se, že většina Evropy si tak nějak užívá tu hudbu a těch koncertů více, více to tu lidé prožívají. Rád vystupuji i v Americe, ale občas mám pocit, že tam lidi často znají jenom ty větší hity anebo chodí na koncerty, protože tam chodí jejich přátelé. V Evropě mám pocit, že jsou tam opravdu kvůli tobě a přijdou si to užít, sami za sebe.

Slyšel jsi o Hip Hop Kempu už dříve od někoho z hudebních kolegů, než až když projevil zájem o tvou show?

Neslyšel, ale to nic neznamená, protože je toho spousta, co neznám… (smích)

Spousta lidí tě ráda srovnává s Eminemem. Je to i díky kadenci a flow. Vnímáš to jako přítěž nebo jako výzvu?

Často se mi to stávalo především na začátku mé kariéry, nikdy mě to ale nějak zásadně neovlivnilo. Zaprvé, když jsem vyrůstal, tak byl Eminem jeden z mých nejoblíbenějších rapperů, takže by to dávalo smysl, že mě jeho tvorba ovlivnila. Zadruhé by mě asi znepokojovalo, kdyby to znamenalo, že jsem na vrcholu, co se týče kreativity.  Nechci, aby mé ambice končili tak, že chci znít jako můj nejoblíbenější rapper. Stále vnímám, že se jako umělec mám ještě co učit. I teď se neustále měním a vyvíjím a s tím porovnáváním se setkávám již méně než v minulosti. Možná bych si mohl říct „sakra, proč to lidi furt říkají“, kdyby to měl být vrchol mého vývoje. Já se ale stále posouvám jiná. Ještě mám život před sebou a mám se co učit. Mám před sebou nové kapitoly, takže mi to nějak nevadí.

Toto interview si možná budou číst i lidé, kteří se s tvou tvorbou ještě nesetkali. Co bys jim vzkázal?  Proč by si měli udělat na tvou hudbu čas?

To je dobrá otázka… Myslím, že pokud lidi opravdu zajímá hip-hop, tak ocení to, co dělám. Dávám do své hudby celé své srdce. A myslím, že když posloucháš mou hudbu, tak tam uslyšíš, jak hip-hop miluju, a že to dělám pro kulturu. Takže pokud jsi fanoušek hip-hopu, a i když se ti moje hudba třeba nelíbí, tak prostě oceníš to, kolik času jsem tomu věnoval.

Překlad: Anička Oravcová

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1