hledat

Tags:

Tede: Až s příchodem HH Kempu polští fanoušci zjistili, že hip hop není jen o rapu z ulice

Sdílej

Polská scéna je široká jak obvod pasu Obelixe a nabízí pestré a výživné spektrum kapel, které by mohly zaujmout za hranicemi i přes svou jazykovou bariéru. Pamětníci starých časů dokonce našim severním sousedům bez obtíží rozumí, neboť v hlavě stále registrují spolupráce převážně pražských rapperů s těmi z Varšavy. Tede je v Polsku pojem a ve hře už více jak dvě dekády. Nezapomínejte na jeho stopu v českých vodách na deskách „Rok Psa” či „Orikoule”. Starý vlk, který však štěká v aktuálním jazyce. A když už jsme u té řeči, tak poznamenáme, že tento rozhovor realizovaný na Hip Hop Kempu vznikal tak, že na otázky kladené v češtině se odpovídalo výhradně polsky. Jasný signál, že tyto dva národy k sobě stále mají blízko. Ale nesmíme zapomenout Lauře Kszczanowicz poděkovat za pomoc s finální podobou polského překladu.

Tenhle festival znáš moc dobře a letos tu nehraješ poprvé. Jak se ti líbí zdejší atmosféra? Vracíš se sem rád?

Byl jsem tu už několikrát, teď jsem tady počtvrté. Letos hraju v brzkém čase než v minulosti. Je tu i méně lidí, ale to je asi proto, že se změnila i atmosféra. Poprvé jsem tu hrál myslím v roce 2001 a v Česku jsem měl první koncert v roce 1998. Pamatuju si, že to byl pro mě tehdy šok. Všem jsem ale doma říkal, že Hip Hop Kemp je hustej festival. Něco se dá vždycky zlepšit, ale tenhle festival dělá spoustu skvělých věcí pro tuto kulturu.

Loni si jel ke své desce tour nejen v Polsku, ale zahrál sis i v pražském klubu Chapeau Rouge. Jak si s touto zastávkou byl spokojený?

To byl koncert jen pro malou skupinu lidí z Polska. Moc Čechů tam asi nebylo. Atmosféra byla, jako bys hrál pro pár kamarádů, ale i tak jsme si to ohromně užili. Potkal jsem tam spoustu známých. Bylo to skvělé. Jak jsem už zmínil, první koncert v Čechách jsem měl v roce 1998 s Orionem a bylo to fantastický. Tehdy ještě neexistovalo ani album Warszafski Deszcz a my už hráli v zahraničí…

Ja jsem se na tvůj koncert přijel do Prahy podívat a byl tam i Orion či La4. S některými Čechy si dříve spolupracoval. Je ještě šance, že bychom vás ještě zaslechli na společné skladbě?

S Orionem se znám už od roku 1988. Byl to můj první kamarád z Česka. Vím, že byl na tom koncertě, když jsem byl ve vaší zemi naposledy. Mám skladby i s Hugo Toxxxem, hráli jsme i na jednom festivalu nedaleko Prahy. Tehdy tam hráli jen interpreti z Česka a my. Nikdo nás tady moc neznal, ale i tak se mi to líbilo. Pak jsme si udělali výlet na nějaké jezero. Řikal jsem si, že tam je nádherně. Jo, on to byl vlastně Balaton, tak jsme se asi trochu projeli… (smích) Určitě bych s nimi ale rád něco nahrál. Teď je to už trochu jiné, protože když jsme začínali, tak byli i celý polský hip-hop jiný. To byl jiný level než v Česku. Vy jste tu měli super bboys, graffiti. Jen rap se u vás vyvíjel pomaleji. Pak se to začalo měnit, ale s Orionem bych určitě rád zase něco udělal.

A jaké máš zkušenosti s ostatními elementy kromě rapu? Zkoušel jsi třeba graffiti nebo b-boying?

Dřív jsem tím vším žil mnohem více. Chtěl jsem si zkusit všechno, ale už jsem dospěl. Nemám na to čas. Bboyem jsem nikdy moc nebyl, jen když jsem byl opilý. (smích) V Česku jste to měli ale skvělé, tady se scéna budovala nejen kromě rapu, ale byl tu skvělý i beatbox, bboys či graffiti… V Polsku to bylo tehdy jiné, ale už se to také změnilo. Přišla doba Hip Hop Kempu a polští fanoušci tu viděli, kolik toho je. Uvědomili si, že hip-hopová kultura není jen o rapu z ulice, ale obsahuje i další věci.

Ve studiu jsi poměrně aktivní a desky vydáváš prakticky každý rok. Na polské scéně jsi zkušená Persona, ale oproti dalším veteránům jako Sokol nebo Eldo dělá nový zvuk. Čím si tě získal?

Já prostě miluju hudbu. Posluchám ji furt, a pak nahrávám svoje desky. Chci dělat hudbu, která je podle mě aktuální. Už moc neposlouchám věci, které se hráli před dvaceti lety. To, co slyšíme dnes, tak cítím líp a baví mě to. Ne všichni v Polsku si uvědomili, že doba jde kupředu, i když se to v posledních letech už zlepšuje…

Ale vydávat ty materiály jako na běžícím páse asi není příliš snadné…

Právě, že je. Proč by nebylo? Já jsem rapper. Mám rád, to co dělám, tak proč bych to nedělal? Vydat patnáct tracků za rok je moc? Sám víš, že není. Tohle je moje práce a já jsem rapper. Co víc si přát…

A jak bys české čtenáře tohoto rozhovoru nalákal na svou tvorbu? Proč by ti měli dát šanci i přes jistou jazykovou bariéru?

Myslím si, že by se Češi rozhodně měli kouknout na moje poslední desky. Jsou dobré. Moje poslední sólo je super. Uvidíte sami…

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1