hledat

Tafrob: V kariéře jsem jenom zaspával, ale Brno je celkově na tom teď nejlíp, co kdy bylo

Sdílej

Není co ztratit 2 je hudebně zcela někde jinde než Katakomby. Je až takový rozdíl rukopisu mezi Danielem a Opiou, nebo jsi mu přesně určil, co ti chutná?

Daniel má určitě jinej rukopis než Roman (Opia). Ale hudby na desku jsme řešili spolu, od začátku jsme to chtěli cca 50/50 – půlka beats ve stylu afrotrap, rychlejší, energický a druhá půlka podklady spíš klasičtější. Začali jsme s nějakým “balíčkem” konceptů, kterej mi Dan na začátku poslal, a později už to bylo na “zakázku”. Já chtěl téma, řekl jsem, jaký chci tempo, atmo, a pak už se to ladilo. Hudebně nás baví podobný věci, takže spolupráce byla skvělá a šlo to hladce.

Na desce lze registrovat afrotrap, který má svou baštu především ve Francii, ale ty se hrdě hlásíš k německé scéně, což dokazují i temnější věci. Ovlivnili tě tedy Bonez MC s Rafem Camorou, Reda Rwena, Nimo a další nebo ti přeci jen zachutnal třeba Niska ze země galského kohouta?

Jo teď je to hroznej boom. Já tyhle rytmy jedu už přes dva roky a třeba první Palmen aus Plastik si dávám doteď. Ale zrovna Rafa jsem poslouchal už asi od roku 2009. No a Německo jedu prakticky od začátku, co poslouchám rap. Prostě byla MTV a byla VIVA 2, takže jsem to nasával paralelně. Osobně poslouchám tak 47% německou scénu, 40% US, 9% UK a 3% Francie a zbytek. Ale samozřejmě se to vychyluje, dle toho, co vychází zrovna.

V desce několikrát zmiňuješ, že rap není chleba, děláš ho bez naléhání hladových krků po dalším matru. Proč by sis ale nechal návrat do battle freestylu tvrdě zaplatit?

On hlavně ten freestyle už moc není trendy. (smích) Jsem rád, že jsem to tady nakopl a zažil tu super éru. Freestyle je královská disciplína rapu, je to magie, pořád to miluju, jen na battly už bych nelezl, to je celý. Ale do poroty jednou za čas usednu rád a poslechnu nějaký talenty. Ty první kola to dost bolí, ale pak třeba finále stojí fakt za to. Třeba ten malej cigán Black Star? Super freestyle talent.

Vnímáš nějaké etapy v kariéře, ve kterých jsi zaspal, nebo jsi už od počátku rozlišoval zábavu a řeholi? Lituješ nějakého takového rozhodnutí?

Já v kariéře jenom zaspával. (smích) Ale nelituju ničeho, dělám to, protože to miluju a myslím, že v tom nejsem špatnej. Když bude deska úspěšná, budu moc rád, ale když ne, jedeme dál. Nápady na projekty mám pořád a chuť makat je. Letos jsem to celkem rozjel a příští rok to nechci jinak. Hodně mě nakopli Michajlov s Danielem. Stali se z nás za dobu od Katakomb, kam jsem Michala poprvé pozval, dobří kamarádi a kluci jsou hlavně nadšení pro věc, a to mě baví. Brno celkově je na tom teď nejlíp, jak kdy bylo. Michajlov, Daniel, já, Maniak, Calin, Indigo…jede to a je to dobře.

Zmiňuješ velké plány i na další rok. V minulosti se v kuloárech hlasitě hovořilo o tvé desce s Michajlovem. Čeká se tedy jen na to, až bude propuštěn a můžeme také očekávat, že bude ve hře i Daniel? Nebojíš se týmové spolupráce za majkem, když si ji prakticky od dob ZW Cirkusu neokusil?

Deska s Michalem byla v plánu. Potom udělal desku s Danielem, a pak už se prakticky řešil kriminál. Nejsem ani na jeho desce a on na mé. Už se to prostě nestihlo. Tohle spojení by mě bavilo a týmovky na majku se fakt nebojím. (smích) Jedno je každopádně jistý, až vyleze ven, budou se dít věci.

Ve výpovědním obsahu připouštíš, že tě rap neživí, koncertů moc není a kluby plné nemáš. Kde se pak bere kapitál na studio, release desky a klipy? Měl jsi naspořeno nebo ses musel zadlužit a věříš, že se to vrátí?

Měl jsem naspořeno něco a do toho chodím makat. Takže jak rapuje Daniel: “za poslední love studio”. (smích)

Katakomby byly temnou deskou, ve které se promítnul i tvůj rozchod s dlouholetou partnerkou. I na nové desce otevřeně přiznáváš, že to máš stále v sobě. Odrazily se špatné zkušenosti i ve skladbě „Hodnej a pozornej“? Nebo jen doháníš to, co ve vztahu nešlo?

Ano, Katakomby jsem psal v hodně smutné části svýho života a je to z té desky cítit, myslím. Kryptonit zůstane Kryptonit. (smích) Takže čekám, až mi do života vstoupí trek číslo 8. V treku Harlekýn rapuju: “Směj se mi za to, že jsem podváděl a cítil se jako zrádce…” Takže ve vztahu jsem bohužel byl i nevěrnej a rozhodně na to nejsem hrdej. Ale karma mi to vrací, takže vesmír je v rovnováze.

Otevřeně se hlásíš k lásce k trávě a poukazuješ na fakt, že populární tváře naší scény sypou a nikomu to nevadí. Mluvíš jen obecně nebo můžeš ukázat i na konkrétní tváře a svá slova doložit? Někdo by tě mohl nařknout, že to jsou jen populistické fráze…

Haha! Haloooo. Rypák si futruje každej skoro, to se přece ví. Mě na tom spíš štve to “schovávání” na hajzlech a dělání, že nic. Máš to rád, rapuj o tom jak Sergei – paráda, tak to má být. Ale ve finále, ať si každej klidně láduje do nosu kočičí granule, je mi to fuk.

Barvité přirovnání tě drží nad vodou i díky tvé erudovanosti ve filmovém průmyslu. Opia chystá druhý díl svého Filmtapu… kdybyste se střetli ve vědomostní soutěži na toto téma, kdo by byl podle tebe vítězem?

Tak to byl hodně vyrovnanej souboj, Snejky je ten, kterýho cením přes kinematografickou knowledge fakt hodně a o filmech bychom se spolu mohli bavit hodiny a hodiny. Takže bych asi vyhrál, ale těsně, heh. Ale vím, že by mě asi vybattlil můj kamarád a tatér Bratr Víra, ten je úplnej magor.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz