hledat

Tags:

Tafrob – Maraton (2022; 1312 Records)

Sdílej

Miluje tvrdej rap a rád si to ubalí. Jeho tělo zdobí hned celá řada obrázků vrytých pod kůží a i po letech si musí na chleba vydělat mimo studio. Máme rok 2022 a tenhle Sup stále krouží nad Špilberkem. Jméno, které je ve hře již více jak dvacet let a ještě nějaký ten pátek zřejmě bude. Připomíná se nenásilně, ale jen proto, že rap je součást jeho osobnosti, života. V historii brněnské scény bez nadsázky nenajdeme další takové jméno. Byli tu tací, kteří chvíli diktovali, ale pak se vytratili, zanechali výraznou stopu, ale opětovně ji pak nepotvrzovali. Kdo další se na této adrese těší hudební dlouhověkosti, pokud nebudeme skloňovat DJ Opiu? Může se ohlížet, může nostalgicky vzpomínat na časy, kdy mu šla karta, ale on žije přítomností. Nechce si nárokovat to, co už dávno patří mladým, prostě ho baví tenhle sport – lyrické derby. Jeho cesta je slušnej „Maraton“, což však neznamená, že by cílová rovinka byla už za rohem.

Na profesní důchod se ještě necítí, přestože oslaví za pár měsíců své čtyřicáté narozeniny. Není o něm slyšet jako o dekádu dříve, ale stále má co nabídnout. Zkušenosti, charismatický hlas a nadhled, který si udržuje. Mohl by spílat, že doba přeje tvářím, které staví svou osobnost na obdiv aspekty, kterými on pohrdá, ale nedělá to ani na šestém sólu. Jen si z nich vystřelí, vysloví disrespekt a jde bez zrychleného tepu dál. Diskografie tučná, plná silných momentů, ale i skladeb, na které usedl prach. Nevyhne se to nikomu, ale mnohem důležitější je holý fakt, že se může pochlubit věcmi, které fungují i s odstupem času.

Album „Maraton“ bylo ohlášeno již před pár lety, ale fanoušci se jej dočkali až v květnu tohoto roku. Nebylo by to o tom, že neměl ve studiu hlad, ale spíše si dal na čas, protože chtěl kvalitu, nikoliv jen pár drobných na chleba jako ti, co si vynucují pozornost tím, že vydávají každý rok. Také tohle album je striktní, tvrdé, nechybí skreče a tak nějak všechno, jak si služebně starší posluchači představují rapovou desku. Tafrob neuhnul od svých hodnot, aby se zalíbil. Vytvořil opis sebe sama a svých myšlenkových pochodů a stejně jako v minulosti se to buď na druhé straně uchytí anebo ne. Je to jeho cesta, do které mu byl vhozen nemalý počet klacků, ale tenhle osamělý chodec nelituje, neboť každý krok jej formoval.

Trueschoolový matador rád podniká na vlastní pěst, což však neznamená, že mu je pomocná ruka nesympatická. O tom se můžeš přesvědčit ve věci s Michajlovem, zatímco třeba s Regiem ve velice pohodovém duchu satiricky připomene svou lysinu, ale i to, že na tom krku je něco, v čem se ukrývá mozek. Když se ke slovu dostane Refew, sumarizují spolu lásku k tetování, stejně jako po boku Lata Gangu vyznává sympatie k čistým brkám bez tabáku. S Danielem Vardanem si postěžuje na špatné rappery a v přítomnosti Robina Tenta zase vyznává filozofii, že krysy je třeba si držet od těla. Pokud jde o hosty, byli vybráni s citem a přesně zapadají tam, kde mají byt. Nehrálo se na plusové body, jsou to témata, se kterými se vždy všichni ztotožňují.

V textech nechybí barvitá přirovnání, odkazy na filmovou kulturu, ale i láska k rapu z Berlínu. Hudební inspirace v německém rapu je lehce hmatatelná, nikoliv však v takové míře, že by se mělo říkat, že se jedná o repliku v českém kabátě. Jako sympatické vnímám také to, že Tafrob neusnul ve svém vývoji před patnácti lety a nenásilnou formou si udržuje zdraví kontakt se současným hudebním světem. To, že si drží od veřejnosti odstup neznamená, že by měl nos příliš nahoře, ale spíše proto, že společná fotka nebo nějaký zážitek ještě není známka velkého přátelství.

„Maraton“ je deskou plnou zkušeností jak po technické i obsahové stránce. Výpověď autora, který má možnost čerpat ze své vlastní sbírky. Tracklist si na nic nehraje, poutá na sebe pozornost svou upřímností. Nebyla to procházka růžovou zahradou, trnů bylo nespočet a šrámy lemují jeho osobnosti. Tafrob si však užívá, že může být stále studiu a prostě jen tvořit. To však neznamená, že by to nikoho nezajímalo. Má to svou neoddiskutovatelnou kvalitu a jedná se poctivou rapovou placku, která bude sympatická především těm, kteří s jeho hudbou vyrůstali, dospívali. A že jich nebylo málo…

7,5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1