hledat

Tags:

Spirit & Grimaso – Artist (2020; Spirit Enterteiment)

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Těžko se hledá motivace tam, kde si už člověk splnil většinu osobních cílů. Být na vrcholu znamená, že výš už to asi moc nejde, zato dolů vede cesta snadná. Je třeba najít motivaci do další práce a se ctí a grácií obhájit své pozice. Upřímně se přiznám, že poslední album Majka Spirita „Nie som tu náhodou“ se mě prakticky nedotklo, stejně jako koncerty, které postrádaly  energii, hlad po dalším úspěchu. Někdo by se mohl obávat, že přední tvář bratislavské formace H16 přenechá v poklidu popředí zájmu jiným, dravějším, ale pak se objeví nový disk s Grimasem, který signalizuje, že ten hlad v něm přeci jen stále je…

V jednom z rozhovorů Majk Spirit připustil, že se tentokrát oprostil od předsudků a kalkulů, co by mohlo fungovat. V minulosti možná až příliš lpěl na tom, jak budou na jeho skladby lidé nahlížet či co by mohlo fungovat a být aspirantem na hity. Postupem se vytratila ta živá voda a výsledek působil sterilně, vyumělkovaně, mnohdy až nudně. Zřejmě právě tento obrat o 180 stupňů zapříčinil fakt, že nový materiál je opět více stravitelný pro hip-hopovou komunitu, ale vrací se i stará osobitost, která není jen uměle šponovaná sílou brandu, jména jako takového.

Nevnímej to tak, že by se vytratil ten pozitivní vibe, že by Spirit už neventiloval svou lásku k životu a lidem. Spíš se více zaměřil na to, jaký z výsledku cítí pocity on sám, nikoliv okolí. Svou roli sehrála i spokojenost v soukromém životě, stejně jako nerozlítaný rukopis produkcí. Tentokrát vsadil na jedinou tvář, a tak je dílo více celistvé právě tím, že je prací pouze dvou lidí. Dialekt mezi dvěma dlouholetými parťáky vyznívá v jasnou výhru, na které by se mohlo stavět i do budoucna. Zvuk koketující s moderními prvky, ale i tradičními žánrovými pilíři nabízí ve spojení s jeho lyrikou výživnou porci nejen pro náročnější posluchače, ale především pro ty, co chtějí stále mezi řádky číst.

Z pozice témat se nejedná o žádnou revoluci, ale směs zkušeností a inteligence kloubí výsledek do slibné roviny a osobitého pohledu na určité momenty v životě. A tak se zde ohlédneme za těmi, kteří tu již mezi námi nejsou, a nemusí se jednat jen o veřejně známé osobnosti jako Kobe Bryant či Karel Gott. Jako nejsvěžejší část tracklistu pak shledávám Surf, který kloubí letní nádech s typickým spiritovským pojetím. Je to fresh a má to potenciál zafungovat na venkovních, ale i vnitřních pódiích nejen v horkých dnech.

Veškeré strasti a problémy musí člověk nejprve řešit sám se sebou a nehledat chyby jen v okolí. Proto vám Mindset poradí, že vnitřní vyrovnanost je tajemstvím osobního úspěchu. Pokud se člověk vyrovná se sebou samotným, pak může čerpat vnitřní energii. Negativní přístup pak zapříčiní jen to, že se člověk ponoří do tmy a dovolí parazitům tu energii odčerpávat. Možná až zbytečně se pak jeví věc Gucci, která jen zbytečně cílí na hmotné statky a luxus. Člověk si rád dopřává, ale v momentě, kdy vše staví na obdiv okolí, se konzumace požitků mění spíše ve vychloubání.

Pokud se ohlédneme za hosty, tak se vsadilo na osvědčené tváře, u kterých se neočekává přehmat.  Někteří zůstali zalezlí v průměru, ale jiní zase odvedli velice slušnou práci. Dá se říct, že nikdo pozvání neodflákl, ale… Rozhodně kvituji přítomnost jmen Pil C, Samey či Dame. Jistým překvapením je pak týmovka H16, kde Cigo nehraje jen druhé housle a Otecko diktuje tak, že to i starší posluchačskou základnu rozhodně neurazí. Návratem ke kořenům může být pak věc Ufo, ale výsledek samozřejmě nemá v plánu se jen koupat v nostalgii.

Silné momenty střídají některé slabší, ale i tak lze výsledek hodnotit pozitivně. Spirit dokázal, že stále umí udělat ještě silnou desku a nemusí se na něj koukat jen skrze prsty. Osobitá zpověď, která se ale nestará jen o sebe, ale na paškál si bere například i celosvětovou problematiku covidu. Výsledný dojem pak odráží nejen autora, ale i leckterý posluchač se do této role dokáže vžít. Všední problémy, které zažívá každý z nás a je jedno, jestli se jedná o veřejně známou osobnost nebo Pepíka z té nejzapadlejší dědiny. Artist je cestou lídra, který se ale nepasuje do role generála, nýbrž nastaví i svou lidskost.

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1