hledat

SONA THE VOICE: Vymažu Mimsovo jméno

Sdílej

Po úspěchu singlu “Dreams“ a alba Man In The Mirror z roku 2007 se rapper s původem z Kamerunu a momentálně žijící v Milwaukee, Sona The Voice, vrací s novou deskou nazvanou Afrikan Juju, kterou vydává na svém vlastním labeu Intercession Records. Zapřísáhlý fanoušek 2Paca, o kterém stihl Sona natočit i dokumentární film, na desku upozorňuje prvním singlem “It´s All About Money“ a především pak skladbou “Monkey See Monkey Do“, ve které se verbálně opírá do jmen jako 50 Cent, Gucci Mane nebo Dispet. Myslíš, že Akon a K´Naan vydláždili cestu pro další africké rappery? Bez pochyb. Víš, když žiješ v Africe, tak vnímáš Evropu a Ameriku jako něco lepšího. Ať už ohledně vojenské nebo technické vybavenosti, protože oni vládnou světu. Cítíš se tak trochu bezbranně a nejsi si jistý, jestli můžeš stát na stejném pódiu jako američtí rappeři. A přesně takový signál Akon a K´Naan posílají. Ano, můžeš na tom pódiu být a dokonce v tom můžeš být lepší než Američané. Za to je ohromně respektuji. Především K´Naana za jeho poselství. Co myslíš, že je řešením na chudobu a další problémy v Africe? Pokud si lidé budou navzájem skutečně pomáhat. Africké vlády jsou do poslední zkorumpované. To mi je jasné i tady ve Státech. Je nutné tu starou generaci zbavit moci a dosadit mladé, nezkorumpované politiky. Posílat peníze do Afriky nemá smysl. Stejně si je rozdělí ti nahoře. Lidé se musí sjednotit a dát najevo nesouhlas. Spoustě jich kvůli tomu bylo vyhrožováno smrtí, ale i s touto hrozbou se musí změna provést.

„Spoustě lidem bylo vyhrožováno smrtí, ale i s touto hrozbou se musí změny v Africe provést."

Na co odkazuje název tvé desky Afrikan Juju? V Africe znamená juju maškarádu nebo ples. Je to něco tradičního a intimního pro každý kmen. Vždycky to mají na starosti vybraní muži. V Kamerunu jsme juju říkali někomu, kdo dokázal vynikat a být dobrý. V Monkey See Monkey Do, které se věnuje kopírování stylu, říkáš několik konkrétních jmen. Proč 50 Cent, který bývá považován za udavače trendů? To je pravda, že udává trendy, ale hodně jeho nových věcí je jen ohranou variantou na ty staré. Jiný beat, jiné video, ale pořád peníze sem, peníze tam. Kreativně jsou na tom lidi z major labelů dost bídně a nahoru je tlačí jen prachy. Hodně lidí je ještě horších. Vždyť třeba Mims prodal nové desky za první týden jen pár tisíc kusů. Jsem si jistý, že kdybys vzal normálního rappera z ulice, dokáže s těma penězma od labelu větší věci než Mims. On je přesně ten typ, co vidí něco úspěšného a hned to zkopíruje. Nemám osobně nic proti němu, ale využiju všechnu energii, co mám, abych vymazal jeho jméno. Zmiňuješ i Gucci Mane. Ten strávil poslední měsíce ve vězení a před tím měl beef s Young Jeezym, kde se i zabíjelo, což je dost surreální. Proč myslíš, že on kopíruje? Když si poslechneš tu moji skladbu, zmiňuju tam, že ti lidé mluví pořád o tom samém – peníze, kluby a tak. Nikdo nekupuje desky, protože ty alba nic nevyjadřují. Proto zmiňuji i Gucciho.

„Nikdo nekupuje desky, protože ty alba nic nevyjadřují."

Když budu hrát ďáblova advokáta, namítnu, že beat v Monkey See Monkey je dost podobný tomu ve What U Gon´ Do od Lil Jona, což jde proti tomu, co v té skladbě říkáš. Chtěl jsem dát lidem track do klubu s obsahem. Abys na to mohl tancovat a zároveň si sednout a zaposlouchat se. Zabít dvě mouchy jednou ranou. A máš pravdu s tím Lil Jonem. Ale je to kvůli sebevědomí toho beatu (smích). Co teda sám posloucháš? Všechno. Od Lil Jona a Eminema až po věci z Evropy. To platí i na žánry. Proč jsi založil svůj vlastní label? Pro mě to není jen o muzice, znamená to revoluci. Mám třeba kapelu Coalition Forces, do které vkládám velké naděje. Poznám talent. Chci dát šanci klukům z Afriky i Evropy, protože všichni mluvíme stejným jazykem, když přijde na muziku. Bude to invaze. Lidi se budou ptát: Odkud ten člověk vůbec je? Plánuješ tedy někoho upsat? Ano. Hodně těch kluků teď pracuje na desce. Pomáhám jim s tím, dokud nebudeme plně spokojení, a pak to bude velký překvapení. Rád bych upsal i producenty. Žiješ v Miwaukee. Jaká tam scéna vlastně je? Hip-hop tady roste. Byla tu některá velká jména. Třeba Coo Coo Cal, jestli si ho pamatuješ. Ne. In My Project se jmenoval jeho song a byla to fakt pecka (smích). Pomalu se v Milwaukee dereme nahoru. Minulý rok jsi natočil dokument o 2Pacovi? Co na něm tolik obdivuješ? Tupac je hip-hopová ikona. Byl lídrem a ty já uznávám, protože musíš mít srdce, abys byl jedním z nich. Doporučuji všem, aby se na ten film koukli.

Diskutuj na Bbarak.cz