hledat

Tags:

Sigr: V současné době je moderní a bohužel i oceňovaný dělat ze sebe kašpara, ale to není naše cesta

Sdílej

Každoročně můžeme registrovat tituly, které předchází slušný mediální humbuk. To pomůže následnému zájmu a zvýšení prodejů, protože vydat dnes album není ještě zárukou úspěchu. Máme tu ale i díla, která vykazují zajímavé poselství, ale zbytečně vyšumí v propadlišti dějin a většinu času pak stráví na skládce odložených releasů. Někdy je to způsobeno právě špatným promem, jindy nemá jméno takovou sílu, aby dokázal přitáhnout pozornost posluchačů. Nedělejme předčasné závěry v případě Sigra a jeho nového materiálu „Patriot“, protože už v recenzi jsme vám podali doporučení, že minimálně nějaký ten poslech byste mu měli věnovat. A pokud vás zajímá více, je tento rozhovor jako stvořený právě pro vás…

Jedna ze součástek Brno Reprezent, která zastupuje jihomoravský trueschool. Nejednoho čtenáře by zajímalo, jaké jsou aktuálně vztahy s Michajlovem a Danielem. Z jedné strany slýchávám, že hudební rozchod proběhl na bázi „sametové“ revoluce, jiní mluví o lehké žluči, která ve vašem táboře pamatuje. Mohl bys mi to uvést na pravou míru?

Popravdě se mi to nechce moc rozpitvávat. Je to interní záležitost a byl bych rád, kdyby to tak i dál zůstalo. Za mě můžu jen říct, že jsme se nerozešli v nějakým hejtu, normálně se dál mezi sebou bavíme, když se potkáme někde na akci. Každej z nás to cítil a vnímal trochu jinak, a to byl jeden z hlavních důvodů jejich odchodu.

Jaká je vlastně filozofie Brna Reprezent? Já tuhle bandu vnímám jako seskupení dlouholetých přátel, kteří jsou hudebně aktivní. Dá se ale hovořit o regulérním labelu, který pracuje na jistém zázemí a progresu svých členů?

Vnímáš správně, že jsme seskupení dlouholetých přátel. Label bych to zatím úplně nenazýval, ale pomalu se k tomu snažíme směřovat. Pracujeme na společným projektu Brno Reprezent, kde budeme poprvé v kompletní formaci. Někteří mají i rozdělaný sólo projekty a společný singly, který půjdou brzo ven. Určitě je se na co těšit, rozhodně nespíme a pracujeme dál na nových materiálech.

Úspěch pramení ve schopnosti zaujmout a osobitostí na scéně. Kdybys skloňoval každého člena Brno Reprezent, v čem tkví jeho síla a jedinečnost?

Určitě začnu tím, že vyjmenuju, kdo je součástí Brno Reprezent, protože lidi v tom nemají pořád jasno. Jsou to: Pasr, Rodny, Animo, Konig, Tomek, Dj Busteraz, já a od ledna nově Atiov Stavo. Teď zpět k otázce… Myslím si, že vsázíme dost na přirozenost a nesnažíme se hrát si na něco, co nejsme.  V tom je možná v dnešní době ta výjimečnost. V současné době je moderní a bohužel i oceňovaný dělat ze sebe kašpara, ale to není naše cesta.

Aktuálně máš venku nový materiál „Patriot“, který produkčně zastřešil Konig. Nejedná se ale o tvé první album, v paměti mám ještě „Segment“ z roku 2016. Mohl bys mi dát lepší osvětu tvé diskografie, abych si udělal obrázek, co máš vlastně všechno už za sebou?

Jo to nejedná, ale předtím to byly spíš dema a projekty. V roce 2011 jsme s Animem založili skupinu Prestiz, udělali jsme dva společný projekty, byly to první pokusy a nahrávky, ale nic velkýho, co by stálo teď za řeč, a co bych rád zveřejňoval. (smích) Ale pro mě rozhodně základní kámen všeho. V roce 2016 jsem udělal první sólový demo Segment, který vzniklo tak, že jsem dal do kupy pár singlů a featů. Nahrávalo se ve skříni u Michala (Michajlova) doma, takže žádná velká kvalita, bylo to v době, kdy začínalo Brno Reprezent, hrozně rád na to vzpomínám, byly to super časy a hafo prdel. První pořádnej projekt, kterej se nestydím nazvat albem, je právě Patriot. Je to pro mě odrazovej můstek a doufám, že mě posune dál.

Tracklist a výpovědní hodnota desky jasně vypovídá, za kterou adresu kopeš. Sám také otevřeně přiznáváš, že jsi lokálním hráčem. Neobával ses pak, že deska tak striktně geograficky zasazená je primárně cílená na své krajany, a možná bude hůře stravitelná za hranicemi svého města?

Ne, protože v době, kdy jsem psal tohle CD, nebylo naším cílem zaujmout posluchače z celé republiky. Šlo nám hlavně o to, abychom se dostali do podvědomí v našem městě a kraji. Samozřejmě, když se to dostane dál, tak budeme jenom rádi, ale nebyla to primárně naše ambice. Nečekám, že po pár trackách z nás budou hvězdy a budou nás znát široko daleko. Všechno má svůj čas a základ je si udržet progres a posouvat se dál, všechno ostatní postupně přijde. Zároveň si myslím, že je na albu různorodost a každej si najde to svoje. Jestli bude hůře stravitelné pro posluchače z jiných krajů, to už je o lidech samotných, ale doufám, že ne, já s nikým problém nemám.

A jak se vlastně žije v Brně? Ekonomové ukazují na blahobyt a dobré podmínky, pak tu máme rapovou scénu, která často ve své strikci ukazuje stíny, temné uličky a prakticky za hranou zákona. Kdo je tedy blíže pravdě?

Je to těžká otázka, každej vnímá blahobyt jinak. Řekl bych, že je to u nás stejný jako v každým jiným městě. Nemyslím si, že by se tu žilo líp než jinde. V blahobytu si žijeme v dnešní době všichni. Je to na každým, jak se k tomu stavíme. Mně se žije v Brně dobře, miluju to tady a zároveň mě to tady někdy sere. (smích) Řekl bych, že hodně zaleží, jak se díváš, na jedné straně krásný místa jakou Petrov, Špilberk, přehrada… na straně druhé zaplivanej nádr plnej bezďáku a smažek. Dlouhou dobu tu v mých očích převažovala spíš ta špína, ale v poslední době se to zlepšuje.

Také výběr hostů jsi zúžil především na své kolegy z bandy. Jak ses ale dostal k jediné pražské návštěvě Johnyho Bosse? Měl jsi v merku třeba i další jména, která by ten disk okysličila?

Přesně tak, chtěli jsem na spolupráce jenom lidi, který ceníme ze svýho okolí. Nechtěli sme se zviditelňovat na známým jméně. I když by to nebyl špatnej krok pro promo, ale máme to tak už nastavený. Johnyho tvorbu jsem sledoval už delší dobu a byla mi blízká. Oslovil sem ho, proběhlo pár telefonátů a vyšel z toho dobrej track na CD za což sem rád. Do budoucna chci oslovit pár lidí, až přijde vhodná chvíle a skills.

Co bude následovat? Máš nějaký feedback a ohlasy, že by si mohl své město hudebně přerůst? Zkusíš to nejprve koncertně, anebo se soustředíš na další materiál, který by se mohl ve zbytku země uchytit?

Teď se soustředím na novej materiál. V plánu mám dělat spíš jednotlivý tracky, ubrat na kvantitě a přidat na kvalitě. Hlavní prioritou je pro mě teď už zmiňovaný společný projekt Brno Reprezent, na kterým se pracuje. Pár koncertů už proběhlo, včetně křtu, další se řeší. Regulérní turné nebude, na to nemám ještě jméno. Feedback na CD byl a stále je pozitivní. Jestli jsme hudebně přerostli své město, težko říct, asi jsem měl větší očekávání. Do podvědomí se to dostalo, a to je dobrej základ.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1