hledat

Tags:

Sex prodává a v ženském rapu dvojnásob. Arleta to ví a rozbíjí klišé ženského rapu

Sdílej

Ženský rap má tradici stejně starou jako ten mužský. Však taky první song nahraný rapperkou Lady B s názvem „To the Beat Ya’ll“ vznikl už v roce 1979, krátce po vydání „Rappers Delight“. I přesto, že je ale rapu už téměř padesát let, je stále doménou mužů, což jenom neustále eskaluje jeho ego macho auru. To platí i pro český rap, kde vždy ženy citově chyběly. Už v 90s tu byla geniální Lela a po ní x dalších, ale málokterá se udržela na špici do dnešních dnů. 

V posledních letech probíhá takové malé obrození female rapu u nás. Vykvetlo tu hned několik rapperek, které jsou natolik progresivní, že je na čase sledovat a analyzovat jaký dopad na tuzemskou scénu mají. Mezi nejzajímavější newcomers patří Arleta. Zástupkyně „generace Z“, která umně míchá koktejl temnoty a uvědomělosti. Propojuje starý pohled na rapovou hudbu s tím novým a působí rebelsky a zároveň kultivovaně. 

Pokud jde o obsah, ví o čem mluví a pokud máte jako my silný problém s tím poslouchat mladé přebubřelé artists, tak Arleta je přesně ten případ, kdy nemá zapotřebí fejkovat moudrost, přesto víte, že rozumí nejen svýmu nitru, ale i světu tam venku. Její témata jsou typicky „mileniálská“, ale ne doslovná. Abstrakce zde ředí nalehává témata. Pokud jde o formu, střídá jazyky, hudební nálady i způsoby vyprávění. Není to jednotvárné, takže nelze určit s čím přijde příště.

Její novinka se jmenuje „Sex“ a titulní skladba je naprosto parádní záležitost. Určitě to není prvořadně líbivé a starší generace se do toho musejí trošku dostat a prokousat, pro ty mladé je to zase obohacení oproti standardnímu spotřebnímu rapu. Nejde o žádný mumble o koko*inách, Arletina osobnost naprosto splývá s její tvorbou a to je real. A co je nejdůležitější motto rapu? No „keep it real“ samozřejmě.

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit BBarak Obbama

  • 1