hledat

Tags:

Schizofrenní Slovensko? Demokracie volá Čaputovou, pak radikály… a rap v tom má bordel taky

Sdílej

V červnu minulého roku jsme závistivě sledovali prezidentskou volbu na Slovensku a gratulovali k vítězství Zuzany Čaputové. Demokracii se blýskalo na lepší časy, lidé se opíjeli spokojeností, že se něco změní. Možná tomu napomohla vražda Kuciaka a jeho partnerky, ale zdá se, že na minulost se rychle zapomíná. Pod rouškou strachu a zvýhodňování menšin hrozí, že se v nadcházejících parlamentních volbách dostane k moci radikální Marian Kotleba se svou Lidovou stranou Naše Slovensko. A co bude pak? Začne se opakovat historie, kdy se rovnost ocitne na bodu mrazu a menšiny budou ještě více kastovány a odsouvány na okraj? Snad žijeme v době, kdy se ve vyspělé Evropě již nebudou opakovat přešlapy fanatiků z 2. Světové války, ale není to varovně zdvižený prst?

Vzniklý problém je hluboce zaklíněn v mnoha úhlech pohledu, ale je třeba si uvědomit, že právě rozmanitost a pestrost dělá lidi lidmi. Pojďme si to vyobrazit v hudebním průmyslu, který nám je tak blízký. Ta pestrost na hudebním trhu je přeci krásná. Každý si může poslouchat, co chce, tvořit co chce a nepřizpůsobovat se nikomu a ničemu. Přeci nechcete, aby tu pestrost nabouralo jedno vydavatelství s monopolem na trhu, které by hlásalo, co je přijatelné, a které umělce umlčet. Vnímáte tu message? Ona i ta demokracie je hodně vratká a není dobré zapomínat, že to cinkání klíči nám nabídlo spoustu benefitů, o které se možná dnes až lacino a dobrovolně připravujeme.

Moloch Vlavo čtvrtého únorového dne opět vyvolal emoce u veřejnosti, ale i u svých hudebních kolegů, když vypustil do éteru skladbu „Co keby“. V doprovodném vizuálním zpracování nabádá k hlasování právě pro stranu Kotleby, která by mohla i dle průzkumu získat nemalé množství hlasů. Vyhlašuje boj za pravou demokracii, ale nemalý počet oponentů se začal ozývat. V první řadě tu máme bizár, že radikálně pravicovou stranu podporuje umělec z žánru, jenž vznikl v rukou potomků otroků a rasově utlačované menšiny za velkou louží.

Sociální sítě zaplavily diskuze, které se v mnohém stavěly na odpor Molocha. „Nikdy jsem s tebou nebyl nějaký kámoš…prostě jsme si podali ruce a prohodili pár slov. Občas jsi udělal pár tracků, které byly i dobré, ale právě si jednou jedinou smazal celou svou historii. Můžeš podporovat nácky, pokud jsi nácek, anebo děláš třeba například rock, ale podporovat to v rapu je podpásovka,“ komentoval skladbu Zverina. A nebyl zdaleka sám. „Zvykl jsem si říkat, že by se měli rappeři na Slovensku ozývat, vyzývat lidi volit… Hlavně dnes, když hrozí, že fašisti, neonacisti a jim podobní budou spolu s dalším zlem rozhodovat o naší budoucnosti. Po tom, co jsem dnes viděl, beru zpět. Někteří by radši měli zůstat ticho,“ přidal reakci Tono Suchota z GR Teamu či projektu Ultrazvuk. „Vážil jsem si tě jako kamaráda, jako umělce také, ale tomjto kroku nerozumím.  Je mi z toho nap**u a doufám, že s i to časem uvědomíš, že si to dojebal. Ta banda, kterou jsi dal na konec svého klipu, mě a moje kámoše dlouho naháněla a mlátila jen za to, že skateujeme. Ta odnož kok**ů, která zabíjela miliony lidí, hlavně cigáni, tvoje houmies. Doufám, že si aspoň koupíš něco pěkného za sebe za to…,“ dával volný průchod emocím Hafner.

A nezůstalo to jen u napsaných slov. Dlouze na sebe nenechaly čekat ani zvukové odezvy, ve kterých se slovenské rapové tváře pustily do Molocha. Prvním byl skrze YouTube kanál tuzemské stáje Ty Nikdy Prezident Lourajder, který nahrál odpověď „Hanba! (Moloch Ultravpravo)“. Na stejném internetovém serveru pro sdílení videosouborů se objevila i skladba „Nehanební bastardi“, kterou mají na svědomí Decko a Slavoj. Přestože se jejich výsledek snaží nevyjadřovat sympatie k žádnému politickému subjektu, autoři zde jasně vyjádřili svůj názor. A kdo je tedy vítězem? Žijeme v době, kdy můžeme říkat názory, jak je cítíme a vnímáme. Vše je ale o schopnosti vstřebávat konstruktivní kritiku argumenty, nikoliv si jen na sílu prosazovat svůj úsudek. Z morálního a historického hlediska moc dobře víme, na kterou stranu se postavit, ale vědí to i voliči na Slovensku, kteří budou v závěru února rozhodovat o budoucnosti své země? Odpověď na tuto otázku se dozvíme až po volbách…

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1