hledat

Tags:

Rosy: Naši politici jsou strašně nenažraní, vždyť náš stát je 20 roků za opicemi

Sdílej

K příležitosti prezidentských voleb na Slovensku jsme si pro vás připravili netradiční rozhovor, kde se prolíná politika a rap. Sice vznikl jako školní projekt, ale proč se s vámi o tento materiál nepodělit. Rosy je totiž jeden z malého vzorku rapperů, kteří se k politice vyslovují nejen ve svých textech. My jsme ho vyzpovídali o politickém rapu, situaci na Slovensku, přístupu ostatních rapperů, ale i jeho životních zkušenostech.

AG: Před nějakou dobou jsem zaznamenal na IdeaFatte FB page status ohledně slovenských voleb. V jednom z komentářů bylo doporučení, aby si nedávali na fanpage politiku, jinak si nahněvají fanoušky… Co si myslíš o takovém postoji?

Je každého věc, co si na svůj fb zavěsí, ale určitě je třeba rozumně zvážit, co tam dáš, protože to, s čím se ztotožňuješ a v co věříš (když se bavíme o politice), se nemusí pozdávat a líbit každému. Proto je pravdou, že tímto způsobem si můžeš některé fanoušky dost naštvat. Ale zase na druhé straně si někdo může říct, že je to jeho názor, ztotožňuje se s ním a absolutně jej nezajímá názor ostatních.

Zaznamenal jsi sám negativní reakce na to, že se v rapu vyslovuješ k politice?

Přišlo mi pár zpráv v tom smyslu, že se na to mám vykašlat, že se tím nic nezmění. Ale jinak nic strašidelného.

Před Vánocemi ses vyjádřil směrem k poslancům Národnej rady, když si nezmrazili platy jako dosud v posledních letech a naopak si je navýšili o stovky eur. Video se kvůli upřímnému tónu začalo šířit po internetu a na facebooku ho zhlédlo přes 200 tisíc lidí. Bereš to jako jistou povinnost, vyjádřit se k situaci, protože jako rapper máš určitý mediální dosah?

I když nemám statisíce fans a milionové zhlédnutí na internetu, tak určitě moje jméno v hudbě na pár tisíc lidí dosah má. No, a protože mě to tehdy pořádně vytočilo, tak jsem ten svůj „dosah“, jestli to tak můžu nazvat, využil a to video udělal. A jestli to beru jako povinnost? Ta zase ne, jen jsem to tehdy tak cítil a tak jsem to i udělal.

Jaké padly na toto video reakce?

Nic zas tak negativního, maximálně že to nemá smysl atd., tak jak jsem se vyjádřil výše. Na druhé straně mi došlo množství pozitivních zpráv, že konečně někdo sebral odvahu a řekl tak jak to je a že za to mám jejich obdiv. Já jsem ale neudělal nic výjimečného, jen jsem vyjádřil svůj názor podle svého úsudku, zdravého myšlení a vnímání toho, co se kolem nás děje.

Při volbách 2016 jsi zremixoval skladbu Vy*ebanci politicki z roku 2011. Nemáš problém využít ostřejších slov na adresu politiků? Neubere podle tebe expresivita na váze názoru?

Možná některé starší osoby, které by to poslouchaly, by to v půlce vypnuly a řekly by si, že to jsou samé nadávky. Já s tím ale určitě žádný problém nemám, ale ještě jsem v žádné skladbě jmenovitě žádného politika přímo neurazil.

Víckrát jsem se setkal se zjištěním, že názory rapperů na vážnější témata (politická, sociální atd.) nebyly brány vážně a předem odsouzeny jako výplody povrchního žánru. Myslíš, že i v dnešní době vůči rapu stále působí stereotypy? Pokud ano, co je podle Tebe jejich příčinou?

Možná kdysi, když se u nás rap teprve rozbíhal, tak ti, co ho ignorovali, jej nebrali vážně. Ale myslím, že v dnešní době když nahraje kvalitní umělec kvalitní skladbu ať už na sociální nebo politické téma, tak lidé to spíš přivítají a podpoří, než odsoudí.

Separ se v rozhovoru pro web Aktuality.sk vyslovil v tom směru, že se politice nevěnuje a nevyzná se v ní natolik, aby svůj rap na tomto poli angažoval. Jakým způsobem hodnotíš tento postoj?

Jestli mám být upřímný, tak Separ je v rapu tak vysoko, že i kdyby se v ní vyznal, tak mu to může být v podstatě jedno. Ale pokud by se k něčemu takovému vyjádřil, mělo by to obrovský dosah. Ale to už je každého věc, jak se k tomu postaví…

Naproti tomu se například další slovenský rapper Sociopat Kuna (DK) v písni Veznení štátom vyjadřoval k sociálně-politické situaci v hesle „Nie som politolog, nevidím do politiky, vidím len zk*rvenú biedu bo som občan republiky.“ Oceňuješ váhu kritického hlasu pocházejícího z chudších vrstev obyvatelstva, který si získává svou cílovou skupinu, aniž by byl více teoreticky vzdělán?

Ano, určitě to oceňuju a to velmi, protože lidé z nižších vrstev tu negativitu pociťují nejvíc a často do toho vidí víc než nějaký vzdělaný člověk, protože se v tom prostředí nachází a žijí v něm.

Jsi spoluautorem silně emotivní písně Chudoba, kde rapuješ o životě ve špatných finančních a sociálních podmínkách nejen na východě Slovenska. Co je podle Tebe příčinou takové situace a jak by se dala vylepšit?

Příčinou toho je, že naši politici buď zaspali dobu, nebo jsou strašně nenažraní, vždyť náš stát je 20 roků za opicemi oproti západní Evropě. Naši páni ve vládě by se chtěli rovnat s Evropou ve všem možném, co jen jde, jen ne v tom nejdůležitějším – a to jsou žebrácké platy pro naše lidi. Vždyť na východě Slovenska lidi doslova pracují za 450€ na měsíc. V našich končinách když ti zaměstnavatel dá 3,5€ na hodinu, tak to můžeš, jak se říká, dávat z ruky do nebe. A to, jak by se to dalo zlepšit, nechám na odbornících. Samozřejmě, že i já mám svoje myšlenky, ale to by i tak nic neznamenalo a musel bych tu rozepsat jednu A4ku…

V singlu také rapuješ: „Kvoli něj (chudobě) sú rodiny rozvrátené a dětské sny navždy zatratené…“ Nevytváří podle tebe právě rozklad tradičních hodnot už v dětství cyklus, který udržuje takovou část populace ve zhoršených podmínkách?

Poznám lidi, resp. páry, z nichž oba jsou ze slušných rodin, kde si celý život žili v pohodě, ale když se osamostatnili, pořídili si vlastní rodinu a bydlení a nepomohli jim rodiče (což není vždy jejich povinnost), tak to jednoduše vedlo k rozkladu té rodiny. Oba pracovali, nestíhali z těch příjmů platit hypotéku, energie a další potřebné věci, vznikaly hádky, neshody a spousta jiných negativních věcí…Potom kvůli tomu trpí i nevinné děti a častokrát jsou tak jejich sny ztracené.

Sám ve svých textech otevřeně mluvíš o zkušenostech z pouličního života mezi panely, o drogách, automatech atd. Vedla k tomu cesta skrz špatnou sociální situaci nebo neperspektivní možnosti vzdělání a práce?

Ano, mluvím o tom v textech, protože jsem to všechno zažil. Měl jsem doma milující rodinu, rodiče, kteří celý život pracovali a snažili se mi dát jen to nejlepší, i když jsem je mockrát zklamal. Nebyli jsme milionáři, ale v pohodě jsme vyžili. Ale jak se říká, s kým jsi, takový jsi, a přesně tohle platilo u mě. Od malého chlapce po dospělého muže jsem vyrůstal venku mezi paneláky a tam venku jsem to všechno poznal a zažil a učil se na vlastních chybách.

Snažíš se jako umělec, který se k vyjadřuje k politickému dění, zůstat nestranným glosátorem nebo se kloníš k určité straně či proudu?

Momentálně nemám žádnou svoji oblíbenou politickou stranu nebo politika, spíš bych řekl, že názory některých jsou mi sympatické víc, některé míň.

Jaký efekt vlastně očekáváš od angažovanosti svého rapového projevu?

Velmi mě potěší, i když se tím nějak na sociálních sítích nechválím, když mi někdo napíše, že ho moje hudba povzbudila, dala mu sílu jít dál, pomohla v těžkých časech anebo že zažil to samé a je rád, že o tom někdo mluví.

Jak vnímáš současné kroky ruského ministerstva vnitra proti rapperům a jejich „závadným“ textům?

Nedokážu ti k tomu nic říct, protože o tom slyším od tebe poprvé, ale když už politika omezuje hudebníky, v tomto případě rappery, tak to už je fakt zle.

V důsledku událostí ohledně Jána Kuciaka došlo k demisi Fica a rezignaci na funkci u Kaliňáka a Gašpara. Vnímáš to (i přes smutnou cenu) jako první kroky k pozitivní změně?

Určitě to vnímám jako první krok, ale jen aby nebyl krokem do prázdna, jak se u nás říká z kaluže do bláta…

Věříš tomu, že za vraždou v pozadí stojí i politické kruhy? A dojde podle Tebe ke zdárnému objasnění případu?

Každý věří něčemu a nikdo si nemůže být ničím jistý, ale podle mě v tom určitě hrála roli politika. A o tom, že se to objasní, až tak velmi přesvědčený nejsem.

Autor: AG

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz