hledat

RITA J: Muži chtějí vidět ženy v jiných rolích než jako female MC´s

Sdílej

Po letech příprav a odkladů přináší tento podzim chicagská Rita J své debutové album Artist Workshop, inspirované uměleckým prostředím jeho vzniku. Dívka, která byla kromě krásy a inteligence obdařena i výjimečnými schopnostmi na mikrofonu, stihla během své dosavadní kariéry i spolupráci s dnes již zesnulým DJem Roc Raida z X-Ecutioners. Po letech nárazových kolaborací přichází nyní její nejdůležitější moment – vydání první desky. Členka kolektivu All Natural ji vyšle na scénu, kde v současné době počet alb s rapem žen dosahuje minimálního stavu. Co si o female MC´s na mikrofonu Rita myslí, jaké to je spolupracovat s Guilty Simpsonem i o tom, proč si Prodigy a T.I. musí stát za tím, co říkají, hovoří v rozhovoru pro bbarak.cz. Asi ti ta úvodní otázka bývá pokládána často, ale tvoje album bylo ohlášené už před několika lety. Co způsobilo to zpoždění? Nejsem si úplně jistá, co způsobilo tu prodlevu během posledních dvou let, ale hodně toho mělo společného s technologickými změnami a hledáním nejlepších možností pro mladou female MC. Šlo do toho hodně přemýšlení, aby Artist Workshop bylo co nejlepší. Ale je to obecně spíš otázka pro label. Co se vlastně děje s All Natural? Tvé album je první, které zde po roce vychází. Sledují teď hudební průmysl, protože se rychle mění a prodeje klesají. Hledají cesty, jak z toho nevypadnout a být úspěšní i v blízké budoucnosti. Jak jsi se dostala ke kolaboraci s Guilty Simpsonem? Jsem jeho velká fanynka, takže jsem jej oslovila a on s kolaborací souhlasil. Výsledek můžete slyšet v “Outlasted“. Jaké to bylo s ním nahrávat? Protože vaše styly jsou vzájemně dost odlišné. Jsme oba ze středozápadu, takže si to sedlo pěkně. Mám spoustu přátel z hip-hopového prostředí v Detroitu, takže to nebylo tak těžké dát celé dohromady. Někoho to možná překvapí, protože Guilty má hodně tvrdý styl a být v jedné skladbě s holkou je pro něj novinka. Guilty je ale hrozně v pohodě, dokonce přijel do Chicaga na oslavu vydání mé desky.

„Guilty (Simpson) má hodně tvrdý styl a být v jedné skladbě s holkou je pro něj novinka."

V roce 2003 jsi se objevila na albu Champion Sound od Roc Raida. Jak se vám tam spolu s Daily Planet podařilo umístit vaši skladbu? Díky labelu, který poslal Roc Raidovi pár tracků na zremixování a on si vybral “Love It“. Jaké jsou tvé vzpomínky na Roc Raidu? Skutečný hip-hopový DJ. Byl krutej na gramofonech. Bohužel jsem neměla příležitost jej potkat osobně, ale respektovala jsem jeho zručnost a energii, které byl vždycky plný. Odpočívej v pokoji, Roc Raida. Proč myslíš, že v současné době panuje v hip-hopu takový nedostatek female MC´s? Protože lidé ve vedení jsou muži a ti chtějí vidět ženy v jiné roli – třeba se kroutit ve videích. Ženy nejsou brány dostatečně vážně a ani nedostávají šanci a stejné příležitosti jako jejich mužští kolegové. Tím trpí, stejně jako v každém jiném muži-dominujícím prostředí.

„Ženy nejsou brány dostatečně vážně a ani nedostávají šanci a stejné příležitosti jako jejich mužští kolegové."

Myslíš, že ten nedostatek pracuje ke tvé výhodě? Částečně asi ano, protože to pole působnosti je otevřené a pokud to vyjde, může to mít obrovský dopad. Kdo myslíš, že byla v historii hip-hopu nejdůležitější female MC? Neřekla bych, že byla jen jedna. Mnoho známých i neznámých žen k hip-hopu za ta léta přispělo. Ale mezi ty skutečně zlomové patří Lady B, Roxanne Shante, MC Lyte, Queen Latifah nebo Lauryn Hill, abych jich alespoň pár uvedla. Vystudovala jsi obor masová komunikace a média. Jak moc jsou média důležitá pro úspěšnou kariéru rappera? V hudebním prostředí představují média základ, kolem kterého se to všechno točí. Nemyslím, že je možné se stát známým bez společnosti stojící za tebou, která disponuje určitým finančním základem. Potřebuješ peníze, podporu a silný tým, abys svoji značku dostal na trh. Ale tím, že se internet stává nejpopulárnějším komunikačním nástrojem, tipuji, že je asi možné všechno. Ale z toho, co vím, je určitě finanční zajištění třeba mít. Jaký je tvůj názor na: Rappery odsouzené do vězení za držení zbraní jako T.I., Prodigy nebo naposledy Lil Wayne? Život ti vrací, co do něj vložíš. Když o něčem mluvíš, musíš si za tím stát, každý si projde testem. Záležitost Chris Brown x Rihanna? Osobně je neznám, takže o tom nechci moc mluvit. Vztahy jsou ošidné. Ocenění Baracka Obamy Nobelovou cenou za mír? Skvělý!?

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?