hledat

Tags:

Řezník: Konečně jsem si pořídil do studia sluchátka. Dřív jsem v podstatě na hlucho řval do mikrofonu a doufal, že se trefím

Sdílej

Duplikáty registrujeme na každém rohu, ale vnímáme i jména, která prostě nezaměníš. Však i za hranicemi, dokonce i za velkou louží, poznali, že Řezník je blázen s charismatickým projevem a specifickým humorem. Dříve znám jako M.Engele má na svém kontě početnou diskografii, která vzbuzuje úctu, stejně jako šíře jeho posluchačské základny. ZNK Family je dav ortodoxních fans, před kterým by se zalekl možná i průvod TroubleGangu. Anebo ne?  Odpověď se asi nikdy nedozvíme, ale jsme rádi, že mocipán tuzemské horrorcore stáje ZNK poskytl Bbarak.cz další z výživných rozhovorů nejen o své nové desce a doprovodnému EP. Posaď se, uveleb se a pokochej se řádky níže, neboť tě rozhodně nenechají klidným.

Na začátek bych se chtěl zeptat, jak lukrativní byznys je z tvého pohledu české pohřebnictví? Změnila se nějak zásadně ta profese od dob tvé diplomové práce? Napadají tě i dnes nějaké inovativní postupy, díky kterým bys byl o krok napřed před konkurencí?

Slyšel sem, že se teď neoblíbený rodinný příslušníci nechávají naložit do kyseliny fosforečný a z výslednýho rosolu se pak odlejvaj dilda. To aby mohli s lidma vymrdávat i po smrti. To mě láká a baví.

Je na české rapové scéně někdo, komu bys funus neudělal ani za přemrštěnou sumu?

Naopak, tam bych milerád pohřbil skoro všechny!

Nacházíme se v době, která nepřeje shromažďování lidí. Jak citelně se ta koncertní pauza dotkla tebe? Je to náročnější s ohledem na příjmy anebo umělecký půst, že nemůžeš svou tvorbu prezentovat na stagích?

Tak samozřejmě na těch financích je to znát… abych uživil rodinu, tak sem si musel najít novej byznys a rozjel sem cestovní kancelář. To se nakonec ukázalo jako ne moc dobrej nápad, a tak sem byl nucen prodat nadvarlata.

A teď upřímně. Kolik privátních mejdanů jsi absolvoval v časech lockdownu?

Pár jo, ale zase to tak nehrotím. Hodně piju o samotě, to mě teď baví. O to víc si ale teď každej takovejhle mejdan užívám.

Celá řada rapperů využila ten čas navíc na okupaci studií a chrlili jednu desku za druhou. Proč ZNK v roce 2020 nevykázalo žádný release?

Tak já v prosinci 2019 vydal Život a Smrt Alberta Hersche a trvalo mi chvíli připravit nový věci. Máme to celkem často, že jeden rok je slabší a ten další je úroda! Letos bude určitě nová Sodoma, DeSade taky něco chystá, Evil Dope má připravený nový věci a přibrali jsme mezi nás Astrala z Alfa Sekty, tak ten taky připravuje svoje sólo. No a snad i ten bláznivej Haades udělá to slibovaný album.

Zmiňuješ bláznivého Haadese, o kterým se špitá v kuloárech, že v tom zase lítá o sto šest. Dává si zase dýchánky na psychiatrii s Pavlem Bémem, jak popisoval v rozhovoru po poslední desce?

Myslím, že na to by ses měl zeptat přímo Haadese, nechci rozšiřovat drby. Nedávno sem ho viděl a byl v pohodě, na moje alba dal teď dvě super sloky, takže minimálně z uměleckýho hlediska o něj strach nemám. Jestli přežije zimu? Kdo ví…

Při pohledu na tvou diskografii je to ale slušná sbírka disků. Nedostáváš se občas do bodu, kdy si řekneš „sakra, o tomhle už jsem psal, o tomhle taky…“

Většinou, když už sem něco zpracoval, tak mě nenapadne to dělat znova. Minimálně třeba hledám na to téma nějakej jinej úhel pohledu. Ale obecně myslím, že o inspiraci a nápady nouzi nemám. Vlastně už mám téměř rozplánovaný další album.

Pro své příběhy často používáš třetí osoby, do kterých se vžíváš nebo souvisejí s postavou Řezníka. Motá se i nový produkt kolem někoho, jako byl Patrick Bateman či Albert Hersch?

Na týhle desce ani vyloženě ne, snad jen track Poslední Výlet je taková příběhovka o člověku, co je na dně a rezignuje na vše.

Z obsahové stránky by se dalo říct, že tvé experimentální EP „Traumaplan“ právě čerpá z toho lockdownu mysli a strachu o budoucnost. Nahrálo to inspiraci do karet?

Asi by se to tak dalo říct. Je to taková vize hroutící se planety, kdy se na tebe z jedný strany valí zprávy o nenávratným znečištěný planety, z druhý smrtící virus a do toho se většina lidí chová jako totální dementi. Tady prostě nechceš bejt.

Když už jsme zmínili jeden z nových disků, dá se vůbec mluvit o chuti experimentovat v nových vodách? Když se v tvé diskografii ohlédneme zpět, každý disk vykazoval signály a chuť zkoušet něco nového…

To sem rád, že to tak vyznívá.  Je pravda, že to určitě není nějak radikálně jiný než ostatní věci, na druhou stranu jsou tam třeba tracky, kde rapuju téměř  “normálním” hlasem a není to vůbec vyřvaný. To sem nikdy dřív moc nedělal.

Na to jsem se chtěl přesně zeptat. Překvapivě jsi svůj chraplavý hlas v některých místech tracklistu odložil a nabídl i barvy, které doposud nikdo neznal. Bylo složité vystoupit z komfortní zóny a přiblížit se více klasické rapové komunitě?

Cejtil sem, že by to do toho tak sedělo nejlíp. Ty tracky si o to řekly samy. Trochu sem upgradoval studio, takže mi to umožnilo si s tím trochu víc hrát. Dřív sem v podstatě na hlucho řval do mikrofonu a doufal, že se trefím. Teď sem si konečně pořídil sluchátka.

Kde vznikla myšlenka nové album pojmenovat Straight Outta Sklep? Má to nějakou spojitost s filmem o N.W.A.?

No jasně, vychází to z týhle klasický hlášky – Straight Outta.. Compton, Hustopeče… Sklep. Sou to prostě smrdutý fláky ze sklepa. Žádnou velkou myšlenku za tím nehledejte.

Zatímco o EP jsi hovořil jako experimentálním počinu, deska má nabízet tradiční sklepní rap, jaký mají fanoušci rádi. Jak zásadní podíl má při tématech a vzniku nových skladeb ohlas publika a poptávka? Řídíš se pravidlem, že se to líbí tobě a jim bude určitě také, anebo sem tam vsadíš i na něco, co má primárně fungovat u posluchačů?

No mě se právě líbí oboje – líbí se mi dělat klasickej sklepní wicked shit a zároveň experimentovat s novym soundem. Ale tady mi to teď přišlo tak nespojitelný dohromady, že sem to rozdělil na dva projekty. Moc si to nedokážu představit. Vždycky mě ta věc musí na 100 procent bavit, jinak to nemá cenu a myslím, že by to z toho bylo znát.

V předchozích případech si tasil z rukávu velká jména nejen z Ameriky, která ti musel zbytek tuzemské scény tiše závidět. Byl někdo v plánu i nyní? Proč v tracklistu nějaká podobná zásadní tvář není?

Tentokrát sem to pojal trochu komorněji a pozval si lidi, který třeba nejsou až tak známý, ale baví mě. Upřímně pro mě je velkej úlovek Ouija Macc, ale to tady toho moc lidem neřekne. A vono taky už těch lidí, se kterejma sem chtěl kdy spolupracovat, moc nezbejvá, tak je to těžký. Na Sodomu máme zase jeden pěknej úlovek.

Kdo takový ještě tedy zbývá, když už jsi využil například přítomnosti Necra, Madchilda či Kinga Gordyho?

Tak třeba ICP, Tech N9ne, Ill Bill, Rugged Man, Hopsin, Ghostemane… těch jmen je víc, ale některý jsou nedosažitelný. Každopádně nikdy neříkej nikdy…

Úvodní singl „Děvky musej škemrat“ vyvolal silné emoce nejen díky svému vizuálnímu zpracování. Fans jsi slíbil v den vydání desky i necenzurovanou verzi. Nebojíš se, že by v táboře ZNK Family mohla stoupnout rozvodovost a zvýšit se poptávka po tvém režijním debutu v porno průmyslu?

Tohle téma už sem načnul v legendárním videu Drtič Sanic a teď sem jenom oprášil svoje prasácký fantazie. A bylo to vskutku parádní natáčení. Jedno péro nezůstalo suchý.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1