hledat

Tags:

Rest & DJ Fatte – Premiéra (2010; Ty Nikdy)

Sdílej

Před pár měsíci sfoukli deset svíček a stále rozdávají radost. V roce 2010 se tenhle disk protáčel v přehrávačích jak řetízkáč na Matějské a není se čemu divit. Nemalý počet hlav na tom vyrostlo, nemalý dav ty songy vyžaduje na koncertech dodnes. „Premiéra“ se „možná“ nevklínila do kolonky legendárních disků jako „Repertoár“, „My3“, „HDP“ či „Toxik Funk“, ale rozhodně do zlatého fondu českého rapu patří. Rozhodli jsme se oprášit tento disk, nebo spíše nasát zvuk z asfaltu vydanému k tomuto výročí a podívat se mu na zoubek.

Někdo by mohl říct, že už je to neaktuální, ale asi by se divil. Samozřejmě jsou tu pasáže, které po těch letech přejedete s úsměvem a zavzpomínáte na starou dobu, ale výsledek v konečném součtu zase až tak zastaralý není. Stále se jedná o upřímnou zpověď dvou bláznů s čistým zapálením pro žánr, kteří mu chtěli něco vrátit. Možná, že právě ta čistota si získala srdce fanoušků a nesmazatelně se vryla do jejich myslí.

Autoři vsadili na všední život a nehledali fiktivní svět, ve kterém by ze sebe udělali superhrdiny. Taky měli svoje mouchy, lenost se kloubila s láskou k nezdravým látkám, práci ve studiu střídaly nohy na stole a řádný zewling. Rozhodně ale deskou nezapomněli vzdát hold kořenům a tomu, na čem vyrostli, nezapomněli na svou rodnou hroudu a své fellaz.

Po těch letech se vám zřejmě na první signální vybaví „Balkónovka“, ale tento disk vykazuje i další nášup nezapomenutelných hymen. Vzpomínka na ty, kteří tu už nejsou, pokládání panáků na zem a obrazy v nadživotní velikosti, jak řekl Kato z Prago. To jsou momenty, které neomrzí. A stejně jako v roce 2010 máme i nyní každý pátek sucho v krku a chceme se přiblížit k vytouženému pivu. A ta láska k weedu? „Kuřivoj vysajbong“ je jedna z ikonických věcí, kterou by měl znát každý konzument bez ohledu na stáří skladby.

S odstupem času ale nacházím i místa, která nedocením úplně jako regulérní tracky. Některé skity jsou na mě až příliš dlouhé, ač bych tím nechtěl snižovat chytlavost některých bubnů. Tenhle disk je vykoupanej v trueschoolu a je potřeba si vzpomenout, že takhle se ty desky prostě tenkrát dělaly. A tak rapové pasáže střídají místa, která vás nechají vydechnout a zase se nadechnout. Taktéž se přistihnu, že u některých věcí se mnou necloumá výsledná kvalita, ale spíše nostalgie.

Děkujme Adamovi a Davidovi, že vytvořili před deseti lety placku, která možná ani netušila, že tu s námi takhle dlouho zůstane. Když vyšla, byl kolem ní velký poprask, ale doba přála i jiným projektům. Některé z nich ale odvál čas, zatímco „Premiéra“ zůstala. Nikoliv jako celek, ale skrze početnou armádu singlů, které v přehrávačích nerezaví. Odstartovala i sólo kariéru Resta, který na ní demonstroval, jak velký potenciál v něm dřímá. Jak by se historie vyvíjela, kdyby tenkrát nevklouzl pod křídla Ty Nikdy a nenahrál tento disk? Neodvažuju se tipovat, možná by ta cesta byla diametrálně odlišná, ale osud tomu chtěl takto, a je to jen dobře.

8,5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1