hledat

Tags:

Rest & Kato – A)Tým (2024; Ty Nikdy Label & Strojovna)

Sdílej

Konzumní posluchač dostává každoročně permanentku na spotřební zboží, které se po sezoně onosí a je potřeba obměnit šatník. Vlastně ani ne tak ten šatník, jako obsah přehrávače, neboť na množství hudby si rozhodně stěžovat nemůžeme, zato na její kvalitu ano. Kolikrát se přistihneš, že věc, jež tě chytne na první dobrou, po desátém protočení vlastně ztrácí lesk, stejně jako zájem konzumovat vatu v podobě zbytku tracklistu. Doba je uspěchaná, doba nutí, interpret musí, anebo vlastně nemusí, pokud nepřistoupí na hru, jakou od něj koncový zákazník vyžaduje. A koloběh se musí zákonitě vrátit jednou na startovní čáru, potykat si s historií a vzít si z ní plusy i mínusy. O to více, když se toho zhostí dvě staré páky, oldschoool a legenda, A & A, tedy vlastně Kato a Rest.

On je ve výsledku cítit sec sakra rozdíl v tom, jaká byla pohnutka k naběhnutí do studia. Čirá láska k řemeslu pohladí po srdci, mysli a uších vždy více než jen podnikatelský záměr. Možnost dostat se do podvědomí není složitá, stačí poutat pozornost, ale stejně jako Adolfeenovi nemusí jít karta donekonečna. Cesty jsou různé, někdo je musí prosekat prvně, jiný následně využije berliček poznaných. I přes generační rozdíl však může být hudba dokonalým koníčkem, který dává, který bere. A)Týmu bude fandit ten, kdo chápe, dokáže číst mezi řádky a třeba zažil tu dobu, kdy scéna byla čistá a zároveň špinavá ve své neopotřebovanosti.

Přijít na chuť novému projektu Resta a Kata je snazší, pokud jsi starým dobrým známým jejich dosavadních diskografií. A)Tým má v sobě klasického Adama a Adama, nebylo třeba hledat přehršle kompromisů. Rest je ve svém projevu ráznější, technicky zdatnější, Kato zase proplouvá většinou v poklidných linkách jak bóje v zálivu, jeho hlavní devizou je zase brilantní čeština a hrátky se slovy. Není to ale tak, že by jeden zaostával za druhým v tom a tom, z výsledku je hlavně cítit ta chemie, která se do zvukové stopy přelije jen tehdy, pokud to funguje i mimo studio.

A)Tým se zaobírá nejen obecnými tématy a nářky na současný stav scény a hodnot jejich lídrů, odpovědnosti vůči posluchači, ale i neduhům autorů. Třeba věc „Hodiny“ je skvělá ve své podstatně a zpracování, „Místní úřad“ zase vykreslí svůj hood, čtvrti matičky stověžaté tak, jak by to turistický průvodce nikdy nezvládl. Nechybí ani motivační řádky, které staví především na vlastních spálených prstech. To všechno v celkem obstojném hudebním podhoubí, jež ve větší míře obstaral sám Kato.

Rest & Kato jsou A)Tým, ale především je to óda na žánr a potěchu z tvoření. Doba plyne a pozornost společenstva se upírá možná už trochu jiným směrem, což však výsledku nepřidává na vráskách. Právě ta čistota a nevtíravý moment dělá z tohoto alba titul, ke kterému je možné se vracet i s odstupem času. A pohodová atmosféra spojená s vydařenou obsahovou stránkou dává předpoklad, že při domácím poslechu se z nenápadného tracklistu stane vyhledávaný nadčasový materiál. Ne vždy musí veteráni ve zbrani koketovat s trapností jako devadesátkové akční legendy v béčkových filmech. A velké plus i za booklet, který vlastně mluví za vše.

9/10

Originál alba EP „Nahoru na dno“ si můžeš pořídit na shopu Ty Nikdy.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1