hledat

Tags:

Renne Dang – Navzdory (2023; Blakkwood Records)

Sdílej

Život není pohádkou, kde má každý na růžích ustláno. Na druhou stranu, kdyby bylo všechno ideální, byli bychom ochuzeni o ty pestré příběhy. Startovní čára začíná pro každého v podstatě jinde a v mnoha případech ji nemůžeme ovlivnit. Navzdory tomu však můžeme jít v průběhu té cesty štěstí naproti a zamíchat kartami. Mnozí si po něm vědomky šlapou nebo se bojí vystoupit z komfortní zóny, ale najdou se i tací, které vnitřně hlodají stojaté vody a k plnohodnotnému nadechnutí nemohou jen přešlapovat na místě. Navzdory nepřízni osudu, navzdory nedůvěře okolí, možná i navzdory dostatečné víry v sebe sama. Ta chuť něco změnit je však silnější. Není to gratis, ten pot a krev cáká neustále kolem, ale nebýt toho všeho, nevznikali by v našich očích hrdinové a jejich příběhy by pak nebyly vzorem pro nás samotné.

Lidský život je ve své délce jen pouhou stránkou v kronice s ohledem na dějiny, pro jednotlivce však pěkně tučným spisem plným zvratů a bojů. Do směru, jakým se děj vyvíjí, vstupuje nesčetně faktorů, proto se můžeme dostat do bodu, kdy i malý kluk z malého města může psát velký příběh. Navzdory tomu, že vyrůstal v neúplné rodině bez otce a navzdory tomu, že vyrůstal v okolí, které v něj nevěřilo. Vzešel z okolí, kde lidem chybí úsměv a pro chleba a výdobytky je nutné balancovat na hraně zákona. Ten příběh se ve svém počátku od jiných příliš nelišil, motivací byla plná kapsa, ale chleba se začal lámat tehdy, kdy ten nevybouřený klučina plný žluče a kopající kolem sebe z pouhého pocitu osudové křivdy začal měnit hobby ve svůj job. Sny se začaly měnit v realitu a životní cesta nabrala obrat o 180 stupňů.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

S hudebním vývojem Renne Danga se nemusí slučovat každý, přesto je jeho cesta pro mnohé inspirativní. Díky talentu a chuti něco změnit se dostal do bodu, kdy může být spokojen v osobním životě i s hudební kariérou. Pozornost a výsledky sebou přinesly peníze, které bylo možné investovat do další tvorby, ale i na pořizování snů, což se odrazilo poté i v obsahové stránce interpreta. Vyrovnanosti a důvěru v sebe sama. A album „Navzdory“ je již jen stvrzením dřívějších důkazů, že je s ním nutné počítat. Spolupráce s tuzemskou elitou, ale i schopnost obstát bez přítomnosti druhých.

„Navzdory“ možná nejsou hudebně tak experimentální jako předešlé releasy, přesto této desce nelze upřít pestrost. A pokud to bylo obsahově dříve spíše o té trnité cestě vzhůru a vyrovnávaní se s dospíváním, tak Renne Dang definuje trny i v další fázi svého života, dospělého muže. Není to jen o tom být obecně známou osobností, ale ustát i ten tlak a zůstat nohami pevně na zemi. Daň za komfort není malá a každý se s ní vyrovnává po svém. Ohlédnutí za tím vším je však v pohledu autora sympatické, neboť nejdůležitější je vždy si všechny klady a zápory na své cestě uvědomovat. A nezapomínejme na dávku pokory, která vás taktéž udrží v realitě a nedovolí soudnost vykrystalizovat se do role bezchybného hrdiny.

Zřejmě poslední rapové album východočeského rodáka nabízí kvalitní rap protkaný melodiemi a životním příběhem. Napomáhá tomu i tradiční přítomnost producentů Cehy a Leryka. Hostů tak akorát, jejich přítomnost je zpestřením a nestrhává pozornost směrem od Rendy. V roce 2023 má potenciál hned celá řada položek v tracklistu, ale některé z nich by se mohly udržet v podvědomí i po Silvestru. Nejzajímavější kousek v dosavadní historii člena Blakkwood Records? I přes několik žánrových klišé ano, protože to má svůj rukopis a hlavu s patou. Navzdory nedávno avizovaným rozhodnutím nebudu jako starej boomer skloňovat převlékání kabátů, když ten šatník možná byl už malý stejně jako žánrové vody. Za tuhle placku ale uznale přikyvuji, ačkoliv ne vše je mým šálkem kávy. Pokud se jednalo o „Bozk na rozlúčku“, tak se to povedlo.

9/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1