hledat

Tags:

Refew – J.T.K.D.M. (2021; Blakkwood Records)

Sdílej

Lidské životy a osudy jsou příběhy, které mnohdy vypadají podobně, ale vždy se jedná o unikátní cestu plnou nástrah, překážek, ale i radostí a úsměvů. Zatímco rodinu, do které se člověk narodí, si nikdo nevybírá, jak jít svému štěstí a snům naproti ale ano. Dobré konce z pohádek nejsou v realitě pravidlem, stejně jako holý fakt, že pečení holubi do huby nelétají. Život je jeden velký boj a je jen na tobě, jak se dokážeš vzepřít nepřízni a prát se za lepší zítřky. Tohle téma je dost možná starší jak hudba taková, ale cílevědomost a ctižádostivost lemuje rapový průmysl i dnes. A máme tu tváře, které v dospívání neměly na růžích ustláno, zatímco nyní si na hmotnou nouzi stěžovat rozhodně nemohou…

Čerstvý tracklist nového alba Refewa odpálí pasáž z kultovního snímku režiséra Ridleyho Scotta a zvěstuje opětovný nástup gladiátora z Blakkwoodu do hudební arény, kde je publikum vrtkavé a z minuty na minutu může být všemu jinak. Otvírák nám připomene, jak se z průměrného výrostka z Libně, který propadl automatům a vydělával si prodejem drog, vzešla výrazná osobnost naší rapové scény.

„J.T.K.D.M.“ dává výrazně nahlédnout do soukromého života autora a kromě jeho samého se řeší i rodina a vztahy mezi ním a některými členy. Nejedná se o nic nového, neboť Refew již na předešlých releasech poukazoval na svou stinnou minulost, stejně jako otevřeně hovořil o zahořklosti vůči otci, který o něj nejevil zájem. Po dvou letech od skladby, která byla synonymem pro odpuštění, se v textech ve větší míře dostává prostor i pro ostatní členy. Zatímco matka je bohyní, na kterou nedá Refew dopustit, s bratrem je to již trnitější cesta, která má světlejší i temnější momenty.

Zabezpečit rodinu v sobě nezahrnuje se postarat jen o svou drahou polovičku a potomky, ale pomoci i těm, kteří tě vychovávali. Již samotný název desky naznačuje, čeho by se jeho matka mohla a měla dočkat. Vesmír je občas krutý, někdy i spravedlnosti není učiněno zadosti, ale víra v lepší zítřky a snaha jít štěstí naproti pomohla Refewovi tam, kde je nyní. O koncerty není nouze, pokud zrovna covid nezavírá společnost do svých domovů bez možnosti požívat doušky kultury, merch a disky se prodávají. Mohlo by být samozřejmě líp, ale také o dost hůř.

Stejně jako v případě stájového kolegy Renne Danga s dobrým finančním zázemím a spokojeným životem vymizí ta zahořklost a zapšklost vůči společnosti, minulosti či původu. V tomto bodu dokáže reflektovat svou dosavadní cestu a být zároveň nad věcí. I proto z desky „J.T.K.D.M.“ cítím tu myšlenkovou vyrovnanost a chuť bavit se životem a hudbou. Pokud si se svým osobním životem OK, musí se to notně projevit i ve studiu. I proto padla volba jen na hosty, se kterými je ta studiová synchronizace přirozená a ladí spolu i po lidské stránce. I když třeba takový přizvaný Majk Spirit je možná pro některé překvapením…

Devatenáct stop je dnes již nepříliš častým jevem, ale když je hodně na srdci, projeví se to i na jazyku. Není třeba zde diskutovat o kvalitě na peru i v hrdle, neboť součástka Blakkwoodu již několikrát doložila svůj talent. Refew nám servíruje celou řadu svých podob, striktnějších i melodických, temných i světlých. Jak je již na této adrese zvyklostí, výsledek je velmi pestrý a je dost možné, že si každý nalezne v tracklistu něco zajímavého, zatímco něco se ho zase nemusí vůbec dotknout. Slyšel jsem názory, že četností releasů a záplavě skladeb v posledních letech Refew zevšedněl, ale musím také oponovat, že se to na kvalitě neprojevuje. Aktuálně žije život, který se možná jeví jako jedna velká party, ale i za oponou se něco děje. A to je právě to, o čem se Refew snaží na „J.T.K.D.M.“ mluvit.

7/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1