hledat

Tags:

Refew – 777 (2020; Blakkwood)

Sdílej

Co je štěstí? Muška jenom zlatá, přelétavá, vratká a nelítostná ke každému. Jednou můžeš být na samém vrcholu a než v roušce opojení rozkoukáš, můžeš padat střemhlav dolů. Štěstí lze definovat různými úhly pohledu, někomu k jeho dosažení stačí málo, jiní se neustále honí za lepším. Najít tu rovnováhu není jednoduchou disciplínou, stejně jako vnímání okolí, zda se o něj skutečně jedná. Nepředpokládáme, že cover šesté studiovky Refewa má odhalit jeho slabost pro výherní automaty, ale spíše vnímáme tu každodenní loterii a tužbu, aby tam nějaký ten bonus padl. A v jaké tvůrčí formě se aktuálně udržuje? Je produkt „777“ doposud nejsilnější záležitostí, kterou ve studiu vyplodil?

Součástka Blakkwoodu hned v úvodním tracku neopomene poukázat na workoholické nasazení a dravost ve své DNA. Lehké popíchnutí na adresu Vladimira 518, že i bez něj by prosadil, nechybí, ale zároveň registrujeme i pokoru, že je nutné postupovat systematicky a krůček po krůčku. Nová deska čítá celkem 12 stop a účast třech hostů, bez kterých bych se ale obešel, neboť příliš velkým přínosem nejsou.

Refew vsází od úvodních vteřin na své silné stránky a také zde se dočkáme skvělé práce s hlasovým rozsahem a propracované flow. Často slýchávám názory, že rap bez emocí je jak psí čumák, ale mnohdy vnímám také silné ataky na fanoušky, mnohdy až zbytečné. I proto mě například skladba „Zprávy“ nebo „S tebou“ příliš nepřirostly k srdci. Na druhé straně ale vnímáme i holý fakt, že Refew u psaní svých skladeb přemýšlí a vnímá, co se kolem něj děje. Plusové body určitě nabízí věci typu „Co bude za 20 let“, retrospektivní funky věc „Vrátit zpět“ či „Prachy a slávu“. V celé řadě pasáží je očividné, že Refew není pouhým sprinterem za hmotnými statky, ale přistupuje ke svému řemeslu k láskou a odpovědností k odkazu, který s její pomocí generuje.

Už jen kvůli tomu nesmí v tracklistu chybět pohled na současnou situaci v Česku a ve světě způsobené vinou pandemie. Nelogické tahy a přešlapy vlády vyvolávají obavy v řadách společnosti, lidé přicházejí o práci, přesto se na oko mocipáni tváří, že se vše činí v naprostém pořádku. Aby však Refew nebyl jen negativní, výstavním kouskem může být hitová záležitost „Dobrej den“. V blížícím závěru tracklistu se dočkáme i reggaetonu, který potěší spíše posluchače z řad něžného pohlaví.

„777“ je opět velmi pestrou záležitostí, na které by si každý mohl najít svou oblíbenou věc. Celek jako takový však asi neobstojí ve sluchovodech všech, neboť se hlásí o preferenční hlasy všemi směry. Refew ale rozhodně nezklamal. V závěru roku nabídl desku, která je vyspělá, poodhalí jeho myšlenkový tok a donutí i nad některými věcmi přemýšlet. Vykazuje dávku motivačního rapu, nabízí strikci, stejně jako cloumá city v otázce lásky k ženám či ve svých vzpomínkách. Možná se skutečně jedná o jeho zatím nejlepší kompozici, přesto pár hluchých momentů po několikátém poslechu přeskakuju. Naleznu zde i pár slušných věcích, ke kterým se bez problémů rád s odstupem času vrátím. Refew tak potvrdil, že generovat dobrou hudbu umí.

7/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1