hledat

Tags:

Rapová hudba k zamyšlení nebo k úplnému vypnutí. Může alternativní P/\ST pokračovat v odkazu a dědictví kultovních WWW?

Sdílej

Potkali se na DAMU, dneska nahrávaj tracky, které neurazí posluchače WWW. Na koncertu vás strhnou svou energií, ať už posloucháte techno, rock nebo rap. Nyní ti P/\ST přináší první klip z jejich desky „Expedice do vnitrobloku“, který byl vybraný na festival animovaných filmů Anifilm, kde bude soutěžit v mezinárodní soutěži videoklipů!

JPQ: Naši čtenáři vás nejspíš ještě moc neznají. Co by o vás měli vědět?

Ivo: Jsme dva strašně fajn kluci, co se potkali na DAMU. I když každý přichází z trošku jiného hudebního světa, moc nás spolu baví tvořit. Děláme rapovou hudbu, takovou víc k zamyšlení. Nebo k úplnému vypnutí.

Dan: Já myslim, že je lepší nic nevědět a vrhnout se do našich věcí po hlavě. Buď to sedne, nebo ne. Nabízí se takový to rapový klišé „měníme rap game“, ale ve skutečnosti se jenom snažíme to dělat po svym, přemejšlíme co chceme posluchačovi sdělit a snažíme se vytvořit z tracků nějakou ucelenou výpověď. A taky sme herci. To že pocházíme z divadelního prostředí má na naši tvorbu a hlavně živou performance velkej dopad.

Často je vaše kapela spojována s přídavným jménem „experimentální“. Jak jste se dopracovali k tomuto zvuku a formě textů?

Ivo: Já jsem nikdy rapové beaty moc nedělal, ani jsem ho moc neposlouchal (až na pár vyjímek, které na přelomu 21. století museli poslouchat snad všichni v mém věku) takže na to jdu dost odjinud. Dan si nějaký čas hromadil materiály, které jsou literárně a obsahem hrozně zajímavé, v žánru neotřelé řekl bych. Dohromady tak vzniká kombinace, která se nedá úplně lehce zařadit.

Dan: Já myslim, že experimentální v tomhle případě znamená, že prostě nezapadáme do klasický český rapový kolonky. Na textech sem pracoval celkem dlouho. Většinou vyšli z nějakýho pocitu, kterej sem si v pár obrazech napsal a potom sem je rozvíjel, dosazoval do struktury atd.. S hotovejma věcma sme se s Ivem zavřeli do skladu rekvizit pod divadlem Disk a makali sme společne na první verzi setu. To sme dali dohromady cca za tři dny. Bylo to hodně intenzivní. Pak na tom bylo samozřejmě ještě hromada práce, hlavně pro Iva, kterej si na tom hrozně máknul, ale nějakym způsobem to zafungovalo a začalo nám to hořet pod rukama.

V hudbě cejtim vliv elektroniky, ale i rocku. Máte i rapové kořeny, které vás ovlivnili, jaké?

Ivo: Jak jsem říkal, já měl z rapové hudby akorát období The Fugees, The Black Eyed Peas, Eminema, pak z těch rokovějších Hed PE, Limp Bizkit, Korn, R.A.T.M., P.O.D., což už myslím mnohé vysvětluje.

Dan: Já sem na rapu vyrost. Od Chaozů, starýho dobrýho Ema, přes NWA, Snoopa, a jiný ameriky až po WWW (což je pro mě obrovskej milník), JPEGMAFIA, Thierru Wack, Shabazzz Palaces, nebo cliping. Rock sem vlastně nikdy moc, narozdíl od Iva, nejel. To je hlavně jeho vlna, ale myslim, že se to hezky doplňuje. Měl sem období, kdy sem jezdil s partou ještěrů na akce do polí a elektro nade všechno miluju, takže to by se dalo považovat za naši spojku.

Myslíte, že vaše hudba osloví klasického posluchače rapu?

Ivo: To netuším. Ale řekl bych, že má větší šanci oslovit spíš posluchače, který obvykle rap moc neposlouchá.

Dan: Já si myslim, že spíš ne. Obávám se, že v čechách je klasickej posluchač rapu zvyklej na zajetej a osvědčenej styl a neni moc ochotnej přistoupit na jinou cestu. Na to, že je rap psanej v obrazech, v metaforách nebo že nese nějakej politickej statement. Je možný, že se pletu a sypu si popel na hlavu, že se tu dopouštim takový generalizace, ale mám za to že průměrnej posluchač českýho rapu rozhodně u tracku nechce přemejšlet a potřebuje mít podtrženo: tohle je party track. Ale každej člověk je jinej a myslim, že svýho posluchače si P/\ST najde a nachází. Jen si myslim, že skoro víc jich bude z jinejch stylovejch vod.

Mám pocit, že vaší kapelu si člověk užije nejvíc naživo. Má to neskutečnou energii a ještě to zvládnete udýchat. Trénujete to nějak nebo to prostě máte v sobě?

Ivo: Trénujeme. A snažíme se v den koncertu omezit kouření.. To první nám jde lépe, pár dnů před koncertem si to vždycky celé dáme. Pak na stage je hodně adrenalinu, jdeme do toho naplno a sami si to hrozně užíváme, takže to pak má dobrý dopad na posluchače. Ovšem otázku na to, jak to Dan celé udýchá, zodpovědět nedokážu.

Dan: Vždycky máme před koncertem zkoušku. Bez toho to nejde. Je to i daný tim divadelním backgroundem, ale i tim, že už víme, že divák ti nic nedá zadarmo. A co je důležitější, koncert je úplně jiná platforma. Už nejsi jenom zvuková stopa na soundcloudu, ale živej interpret, kterej by měl naživo přinýst něco navíc. Nás baví dělat show, urvat se a jít do toho na 200%. To s tim kouřenim neni moc pravda. Já sem velkej kuřák a půl hodinu před koncertem nekouřit je pro mě utrpení. Je pravda, že udejchat to je oříšek, ale dodává to do těla obří dávku potřebnýho adrenalinu!

Jaký pohled máte na to, že spoustu dnešních rapperů nezvládne koncert na živo a pomáhá si playbackem?

Ivo: Tak to určitě nebudou jen rapeři. Je to zvláštní zvyk, který musí každý na konkrétním příkladu posoudit sám. Performer něco prodává, když je divák spokojený, není co řešit. Já jsem rapový koncert s playbackem snad nikdy nezažil, tak asi vlastně ani vůbec nevím, o čem mluvím.

Dan: Přijde mi to trapný. Byl sem teď o svátcích za rodinou v Šumperku a s bráchou sme šli na místní show. Byl tam dorian a musim říct, že horší performance sem snad nezažil. Normálně si pustil track i s hlasem a občas do toho něco plácnul. Ani se nesnažil. Žádná energie. Žádná komunikace s divákem. Nula. Smutek. Pak tam naštěstí nalítnul Maniak, kterej mě vlastně dost potěšil. Já tohle nedělám a neuznávám. Snažim se člověku, kterej si zaplatil lístek přinýst plnohodnoutnou show a vypotit trochu tý krve na stagi. To je nutný a důležitý.

Jaké jsou plány do budoucna?

Ivo: Chceme ještě pár videoklipů, koncertovat a pomalinku se zamykat nad novým materiálem.. prostě jedeme dál

Dan: Celkem pěkně se rozjíždíme. Koncertů nám přibejvá a pomalinku začínáme pracovat na novejch věcech. Určitě přibudou nějaký klipy a možná vymyslíme nějaký koncertní speciály. Uvidíme.. Všechno začíná. Energie bublá a chce to všechno ven. Rozhodně bude hořet a vy chcete bejt u toho. BRAP!

Autor textu: JPQ (quaiserpavel@gmail.com)

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1