hledat

Tags:

Radimo zachránil moje album, udělal ho dvakrát tak tvrdší a bez něj by to tak nebylo, posílá R.A. The Rugged Man kompliment do Čech

Sdílej

Jsem na Hip Hop Kempu, píše se rok 2006 a odcházím si odpočinout po koncertu. Na stage ale naběhne někdo, kdo vypadá jak newyorský bezdomovec, který si zrovna dal neznámou látku. Zelenou – stává se z něho Hulk, nebo spíš Godzilla a roste do neuvěřitelné výše. Bere si do ruky lidi z davu a okousává jim hlavu a hází bezhlavá těla mezi lidi. Lidi šílí, chtěj víc krve, víc ukousnutých hlav. Sem zmrazený a nechápu, co se to děje. Na stage naběhl někdo, o kom sem nikdy předtím neslyšel a zabijí to tam. Takhle bych popsal první setkání s tebou a tvojí nezaměnitelnou flow. 

RA: Pravda, trochu jsem to tam rozjel, Muselo to vyděsit slabší povahy.

JPQ: Dnes už je z tebe gentleman. Jaký je rozdíl mezi koncertem Ruggedmana před 15 lety a teď, když má 2 děti? 

RA: Po smrti mého otce v roce 2010, jsem se rozhodl, že se kvůli němu začnu oblékat trochu lépe. Jinak jsem pořád stejně zkurvenej mentální pacient uvězněnej v mém dementním mozku. Nic se nezměnilo.

JPQ: Na dalším Hip Hop Kempu si hodil do davu svůj invalidní vozík. Jaká byla pro tebe nejvíc šílená věc, kterou si na koncertě udělal?

RA: 4 dny před Hip hop kempem jsem si zlomil 2 kosti na noze. Všichni říkali, že bych tu show měl zrušit, ale já se na ně vysral. Naběhl sem tam tvrdší, než kdy předtím. Většina lidí říkala, že to byla nejlepší show večera. Každopádně nejvíc šílených věci se dělo na začátku devadesátek, na každý show byla, krev, moshpit, peklo.

JPQ: Často se odkazuješ ke kořenům rapu, můžeš nám sdělit, která jsou za tebe 3 nejlepší alba? Proč?

RA: Brand Nubia – One For All, tvrdej rap, flows, beaty a znalosti. Guy – Guy, to je album, který si můžu kdykoli v životě pustit a cejtim se dobře a užívám si tu muziku. Všechno od Marley Marl, Big Dady Kane, Kool G Rap, MC Shan, Biz Markie, Masta Ace atd. Celá Juice Crew éra, jejich alba mají nezaměnitelný zvuk.

S Rugged Manem jsme si v dubnu popovídali kvůli jeho zbrusu nové desce „All My Heroes Are Dead“, která vyšla na Nature Sounds Records a s níž mu vydatně píchl Radimo z Champion Soundu. Kromě něj jsou v tracklistu velká zvířata jako jako Chuck D, Ghostface, Slug, Immortal Technique, Ice-T, Brand Nubian, Vinnie Paz, Inspectah Deck, Kool G Rap, Dj Jazzy Jeff, Onyx, Chino XL, Masta Killa, M.O.P. nebo A-F-R-O.

JPQ: Se kterými MCs na albu byla nejhorší spolupráce a v čem? 

RA: Neměl sem problém s žádným rapperem na albu. S každým z nich to byla radost pracovat.

JPQ: Myslíš si, že dnes má smysl dělat dlouhou desku, když dnes většina interpretů dělá desky kolem 30 minut?

RA: Ať si dělá každý dělá dlouhá alba jak chce. Není ideální délka, pro umění neexistují pravidla. Dělej, co myslíš, že je správné. Ne co ti říkají ostatní, že je správné!

JPQ: Většina posluchačů dnes desky poslouchá z mobilu, notebooku, kde nevynikne zvuk všech nástrojů. Na čem ty posloucháš nové desky a jak je pro tebe důležitý zvuk tvojí desky?

RA: Všechny nahrávky a všechny mixy dělám ve správném studiu, kterému věřím s legendárními zvukovými inženýry. Kdybych to tak nedělal, asi bych nemohl pokračovat v hudbě.

„Většina mých hrdinů ke mně přistupovala s respektem a byli neuvěřitelný, když jsem se s nimi potkal. Kool G Rap je nejskromnější týpek, ale na mikrofonu by jeho bars porazily kohokoli v historii. Rakim, Chuck D…všichni mě podporovali a bylo neskutečné je potkat.“

JPQ: Proč si vybíral svůj nový label tak dlouho a proč zrovna Nature sound?

RA: Dali mi svobodu v kreativitě. Neříkali mi sračky typu, co a jak mám dělat, nechali mě dělat můj shit!

JPQ: Máš nějakého svého rapového hrdinu, kterého si obdivoval, ale jako osoba tě zklamal a v čem?

RA: Naštěstí většina mých hrdinů ke mně přistupovala s respektem a byli neuvěřitelný, když jsem se s nimi potkal. Kool G Rap je nejskromnější týpek, ale na mikrofonu by jeho bars porazili kohokoli v historii. Rakim, Chuck D…všichni mě podporovali a bylo neskutečné je potkat.

JPQ: Jak v dnešní době přemýšlíš o své kariéře. Máš v hlavě ještě nějaké mety, kterých bys chtěl dosáhnout? Jaké?

RA: No, největší výzva bude corona virus. Já sem MC, který jezdí tour a tím platím svoje závazky. Teď jsem v ohrožení, protože nemůžu na tour a nikdo neví, jak dlouho to může trvat.

R.A. je mimochodem velkým fanouškem béčkových hororů. Jaké tři jsou pro něj nejzásadnější? „Miluju všechny filmy, teď mám nový seznam filmů, co mi doporučili. Bohužel jsme nedávno přišli o skvělého režiséra Stuerta Gordona. Můj nejoblíbenější film od něj je Ze záhrobí. Měl skvělé další filmy jako Re-animator. Taky před rokem umřela legenda Larry Cohen, který dělal klasiku za klasikou Black Ceasar, It´s Alive, Trilogie, The Stuff, Hell In Harlem, God Told Me Too, Q the Winged Serpent. Ten týpek byl králem béčkových filmu,“ ozřejmil v rozhovoru pro bbarak.cz šestačtyřicetiletý mistr ceremonie.

JPQ: Udělal si v minulosti nějaký track, který zpětně hodnotíš, že to byla sračka? Proč? 

RA: Mám pár starších songů, u kterých vím, že jsem se s nimi snažil šokovat. Nemyslím si, že to jsou sračky, ale myslím si, že jsem to mohl napsat trochu jinak. Zasáhnout je z jiného úhlu. Byl sem proti společnosti, chtěl jsem všechno říct, tak aby mě celá planeta nenáviděla. Teď když poslouchám ty bars, řikám si, že je více cest, jak nakopávat prdel.

JPQ: Všiml jsem si, že v credits je i rodák z Čech Radimo, což mě překvapilo. Kde jste na sebe narazili, v čem tě zaujal?

RA: Radimo zachránil moje album. Opravdu doslova zachránil, udělal ho dvakrát tak tvrdší, bez něj by to tak nebylo. Poslouchal track za trackem a dával mi nápady, jak zlepšit některé momenty, aby se stali ještě více dramatickými. Jsem opravdu rád, že jsem ho potkal. Potkali jsme se na show, kde hrál s live bandem a pozvali mě na pódium, abych taky něco dal, on byl jeden z muzikantů.

JPQ: Plánuješ nějaké online streamy živého vystoupení? Máš něco, co bys vzkázal českým fanouškům?

RA: Ano plánuju hodně streamů, protože muzikanti nemůžou jet tour z města do města jako obvykle. Online stream je jedna z věci, kterou se teď musíme naučit. Miluju hrát v ČR na živo. Nemůžu se dočkat, kdy se svět vrátí do normálu a já se zase rozjedu na tour.

R.A. The Rugged Man je blázen. Jsme svědky jedné z nejlepších otevíracích skladeb v historii hip hopu?

R.A. The Rugged Man nemusí vždy jen bláznit jako smyslů zbavený a utržený ze řetězu…

R.A. The Rugged Man už našel label a svůj návrat začal propagovat ve velkém stylu s beatem Psycho Lese z Beatnuts

Tagy: