hledat

Tags:

Radikal Chef – Slovenský Hollywood (2021; F*CK THEM)

Sdílej

Jeho hudební cesta čítá hezkých pár kilometrů příběhů, zásadních momentů a událostí. Už je to hezkých pár let, co se jako Lil Idea proháněl po freestylových stagích, diktoval první týmové hymny s bandou Dramatikz, anebo metal blesky směrem ke Gramo Rokkaz. Vzpomínám na společnou placku s Tafrobem, profesorské přednášky na téma technika rapu skrze jeho sloky, ale i výrazný tvůrčí obrat a možná patřičně nedoceněnou trilogii „Freeride“. Radial Chef by měl rozhodně dostatek materiálu na celovečerní film, ale tak nějak se stále domnívám, že patří mezi jedny z nejvíce nedoceněných tváří československé scény. Pomohou mu v nápravě přizvaná jména, která jsou aktuálně v kurzu, anebo vsadí sám na sebe?  Jaké jsou přednosti nového alba „Slovenský Hollywood“ a má nějaké hmatatelné nedostatky?

Hned na startu si upřímně nalijme čistého vína. Na otisk svého chodidla v notoricky známém chodníku slávy to rozhodně není, i když při jeho příchodu by se slušelo minimálně červený koberec rozhrnout. Jako zapeklitá disciplína se nakonec ukázalo slepit všechny nabyté postřehy a umět je správně pojmenovat. Radikal Chef se za ty roky stylizoval do specifického projevu a atmosféry, proto jsem hned od začátku vnímal většinu hostů jako rušivý element. Nedovolím si tvrdit, že někteří nejsou ve výsledku přínosem, ale mnohdy jsem nedokázal vypozorovat tu přirozenou synergii, která by nabudila dojem aspiranta na disk roku.

Příjemným překvapením je rozhodně příspěvek Fobii Kida, v dobrém rozmaru přispěchali pomoci i Indigo, Matěj Straka, Separ či Dame, naopak Frayer Flexking potvrdil status neobyčejně přeceňovaného hráče na scéně. Dokkeytino nabídl o něco větší dávku srozumitelnosti a i jeho specifická flow je stravitelnější, přesto se však stále jedná o hosta, bez kterého bych se v tracklistu obešel. Zatímco Hugo Toxxx neurazil ani nikterak nezazářil, King Dubaj či Alegz zaostali za ostatními o parník, stejně tak jsem nenašel nic pozitivního na účasti  Severgangu.

Kvituji opět početný tracklist s chutí přesvědčit o aktuálním workoholismu, ale u některých skladeb jsem se načapal s pocity, že mi přijde jejich přítomnost lehce zbytečná. Na vině byl především způsob zpracování vsázející na aktuálně fungující věci a až tužebnou snahou vygenerovat hit (Čaká nás Hollywood, V mojom BMW). Pokud se však Radikal Chef ponořil do svého světa a vykázal sólo práci, neslo to ovoce (Slovakz in Praha, Wasted).

Stále cením zapálení tohoto newschoolového mecenáše z oldschoolové doby, který neopomíjí do svých věcí vkládat zřetelnou message a nevsázet jen na flow a atmosféru. Nechybí mu zdravé sebevědomí (Ostrieľaný hráč), ale také pociťuje ten hektický životní tok, hledá vnitřní mír (Fukk Stress) a sleduje život kolem sebe. Koho už mu doba vzala (Zentiva), vzdává hold svému rodnému hoodu (Made in Sever), ale i druhé matce Praze (Slovakz in Praha), kde nalezl azyl. Stále reflektuje lásku k fotbalu, pozdravuje fellaz v nápravě, vykazuje i dávku sarkasmu na adresu zlatokopek (Všetky Baby). I když nechce hýbat ledy, občas se přistihne, že rád ovládal a tahal za nitky, (Voodoo Story) i když se zrovna jedná třeba a jen o ženy.

„Slovenský Hollywood“ je deskou, která mohla být v konečném součtu o něco kratší a bez menšího zastoupení hostů. Přestože vykazuje celou řadu chytlavých a dobrých momentů, po výborné trilogii „Freeride“ se jedná o lehké zklamání. Pokud zmíněné trio placek se stejným názvem bylo zlatým fondem newschoolového undergroundu, tak jejich mladší bráška se vydal do světa být slavnější a uznávanější, i když za jakou cenu či oběť…

6/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1