hledat

Tags:

Puškyn Nikodem: Dnes už tolik neprožívám srážky s debilem a nenechávám se pohltit neřešitelnými situacemi

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Divokej Západ, ti krátce po startu nového milénia nedovolil chrápat. Pak bylo dlouho ticho, než duo Kenas a N8 začalo vysílat dohádatelné signály a vyslovilo ambice okupovat i hlavní stage na Hip Hop Kempu. Nestalo se a bylo zase ticho. Plzeň vyklízela pozice a plácala se v lokálním písečku a nostalgických vzpomínkách. Možná se ale blýská na lepší časy, což deklaruje nejen reinkarnace projektu Mad Cirkus. Zvýšený hlad a kavitu vykazuje taktéž Puškyn Nikodem, jehož otisky v kronice tuzemského rapu nalézt můžeš, i když doposud nevykazovaly ambice být na svých stránkách korunovány záložkou pro snadnější dohledání.

Jméno, které bedlivější pozorovatelé scény znají, přesto se zdá, že doposud celou tu dobu kopal jen lokální píseček v Plzeňském kraji. Cítíš na tom díl viny, anebo jsi v hudbě neměl ty správné ambice?

Asi ve 14ti jsem po poslechu kazety půjčený od kámoše zjistil, že hip-hop je to, co miluju. Tak jsem ho dělal snad ve všech elementech, který existovaly, až jsem zakotvil u rapu. Asi před 5ti lety jsem si myslel, že nechci ten fame, hrát a dělat hudbu. Vlastně jsem neměl směr a nevěděl, jak to ani dál dělat a nechtěl jsem prostě vydávat věci, za kterýma si nebudu stát. Tenkrát jsem začal dělat „Klid“ a nechal ho nedotaženej, což bylo signum pro to, jak jsem žil.

Narážím na to i díky tomu, že na novém EP hovoříš o logice vzít si pauzu, a pak dupnout na plyn. Proč jsi vycítil, že ten čas je nyní?

Začalo mi to chybět, a když mi před rokem a půl Kenas zavolal s nápadem udělat studio, byl jsem nadšenej. Jsem zastánce názoru, že všechno má svůj pravej čas. A já ho cítím teď… už rok a půl. (smích)

Mohl být i novým odrazovým můstkem ten „Klid“ v hlavě? Nejen název EP tomu napovídá, ale i dle celého tracklistu se mi zdá, že si konečně došel k vyrovnanosti, srovnal si priority a naučil se na některé věci říkat ne…

Stoprocentně. Dneska už mám srovnaný, co dělám a proč. Někdy prostě zažíváš různý situace pořád dokola, abys pochopil, jak se do nich nevracet. Dneska už tolik neprožívám běžný srážky s debilem ani se nenechávám pohltit neřešitelnejma situacema. Pořád se živím rukama, takže moc času není, ale snažím se ho co nejvíc trávit s rodinou a makat na muzice.

Stále častěji se objevuješ po boku Kenase. Kdy vykrystalizovalo to pevnější hudební pouto a dá se časem skloňovat třeba i společná deska?

Známe se už x let, ale největší boom společných věci přišel až se studiem. Myslím si, že společná deska na sebe nenechá dlouho čekat. V tuhle dobu máme rozdělaný společný EP, takže jestli někdo nevěděl, jestli se muže těšit…tak může. (smích)

Jaká je aktuálně situace v Plzni? Oproti dalším velkým městům typu Praha, Brno či Ostrava zde je poměrně ticho, nic zásadního či republikového významu. Mění se situace z posledních let a vsázíš dnes třeba na mladou krev?

Vnímám, že tu jsou mladý a občas něco zaregistruju, ostatně i proto vzniklo naše studio. Ale jsem z toho trochu smutnej. Občas se ozve výstřel ze tmy, a pak dlouho ticho. Je tu jen pár jmen, který mají talent. Tímhle bych chtěl vyzvat boys, ať jsou vytrvalý a nechtěj všechno hned. Pokoru soudnost a makat!

A staří vlci vykazující aktivitu kopou za společnou věc? Loni vydali desku De Curz, Žil Moc aka Raek také před dvěma lety porodil disk, ticho není ani u Zkrata… Jaké mezi zkušenými veterány panují vztahy?

Myslím, že mírumilovný. (smích) Na desce De Curz „A.S.“ jsem si s velkým potěšením dal osmičku. S Bůčkem se moc nevidíme, protože se odklonil od plzeňský osy, a se Zkratem si občas napíšeme. V květnu psal, že v červenci bude mít volnějc. (smích) Jo, a v sobotu jsem potkal Blaaballa. Jinak se tu nic moc mezi náma veteránama neděje…

Vraťme se ale k samotnému EP. Proč padla volba jen na jediného producenta? Čím si tě Freedope získal natolik, že dostal monopol?

Pro mě momentálně neexistuje producent, kterej by dokázal líp spolupracovat, měl pořád tak neskutečný rakety beats, a řešil se mnou hudbu tak do hloubky. Dostal mě hned na začátku, když jsem mu poslal trek z mýho oblíbenýho filmu z dětství, a on mi během chvíle poslal absolutní bombu. Před ním to žádnej beatmaker neudělal tak, jak by mě to bavilo. Absolutně jsme si sedli. Neznám většího pána.

Kromě těch bubnů se jedná ale o ryze plzeňskou aktivitu, což je možná trochu škoda, neboť s dalšími hosty by se mohla zvednout ti pozornost ve zbytku republiky. Jaké má toto EP cíle? Chtěl jsi jen ukázat, že jsi tu?

Chtěl jsem dotáhnout něco, čím uzavřu tu starou kapitolu. Nemám nějak v plánu s tím jezdit hrát. Soustředíme se teď s Freedopem na další EP a mezitím jsme stihli udělat desku, z který je už venku singl s klipem od Vojtěcha „Mobyho” Gibfrieda na našem YouTube kanálu Cannaland Music (CNLND). Na desce bude par hostů, ale z většiny mě baví dělat treky sám. Chci, aby lidi věděli, že jsem tu. Novej Puškyn s novým soundem.

Ve tvém blízkém okolí jsem ale zaslechl, což jsi mi již stihl sám potvrdit. Aktuálně jsi celkem při chuti, když avizuješ desku. Můžeš k ní prozradit i něco více?

Chystáme album, který orientačně vyjde na přelomu září/října. Bude to něco jinýho, než na co jsou lidi u mě „zvyklý“. Prozradím jen, že když dorazíte na koncert, užijete si ho.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1