hledat

Tags:

PTK: Problémy byly a budou. Často je to ale vytrženo z kontextu a ne všechno se dostane na povrch

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jen stěží byste mezi mladou generací hledali konzumenty domácího rapu, kteří by neznali rodáka z Chebu s hudebním pseudonymem PTK. Někteří jej dokonce v poslední době označují za nekorunovaného krále českého undergroundu a věští mu velkou budoucnost. Pravdou je, že tak raketový vzestup u nás zažil jen málo kdo. Ještě, než budeme pečlivě sledovat jeho další kroky, které potvrdí nebo vyvrátí jeho postavení na scéně, zkraťme si ten čas lehkým rozhovorem realizovaným na letošním ročníku Hip Hop Kempu.

Loni jsi hrál na warm upu, letos jsi bavil návštěvníky na prvním oficiálním dnu tohoto ročníku. Jaké jsi měl ze své show pocity?

Minule jsem hrál o půl druhé ráno, letos v deset večer. Nevím, co z toho byl lepší čas, ale užil jsem si oba roky. Jsem šťastný, že tady můžu hrát a moc se mi líbila ta atmosféra tady.

Tento festival je zaměřen na jeden žánr, který se však za ty roky vyvíjel a větvil. Jak kvituješ tu myšlenku, že i přes různorodost se tu mohou na podiích sejít stará a nová škola, tuzemská jména, ale i ta zahraniční?

Jsem rád, že se tady vůbec něco takového děje. Může se tu sejít víc lidí a dělat bordel do více věcí. Taky to sem natáhne lidi ze zahraničí, natáhne to sem lidi odsud, což znamená, že to je cool. Má to hlavně spoustu let tradice. Cením to. Jsem rád, že něco takového existuje.

Byl jsi zde v minulých letech třeba i jako fanoušek hudby?

Nikdy jsem sem nejezdil jako fanoušek. Řekl jsem si, že sem chci jezdit jen jako interpret. Byl to takovej můj cíl jako na všech dalších festivalech, na který jsem jel. Jsem takovej míň společenskej typ, spíš čekám doma, až udělám banger, a pak to chci lidem představit na stagi. Je to pro mě lepší než být jen pod tím podiem.

V posledních letech si zaznamenal raketový vzestup a plníš do posledního místa všechny kluby, kde se objevíš. Co tvá hudba nabízí oproti konkurenci? Čím jsi třeba vyplnil tu mezeru na trhu?

Asi ani nevím, jestli jsem vyplnil nějakou mezeru. Dělám prostě to, co mě baví, to co chci a necenzuruju to žádným způsobem. Myslím, že lidi cení to, jak je to striktně podaný. Dělám hudbu bez cenzury a na rovinu.

Neunikly mi videa, kdy si při svých shows řešil i problémy s některýma fans docela striktně. Myslíš, že to k té tvé imagi a rap game?

Beru to jako součást, protože kde nejsou problémy… problémy jsou všude. Musíme s nimi počítat a umět se s nimi vypořádat. Ano. Problémy byly a problémy budou… (smích) Je to v pořádku. Problém ale vzniká v tom, co se dostane na povrch. Často je to vytržené z kontextu a mnozí nevědí všechny souvislosti. Ber to takhle, děláš akci s technikou za x tisíc, která je stará sotva 24 hodin, a někdo ti ji během show třikrát poleje. Asi tušíš, že bys pak reagoval stejně striktně.

Jsi součástí generace, která už preferuje digitální platformy a streamy. Co pro tebe v dnešní době znamená vydané album ve fyzické podobě?

Já to upřímně beru už jen jako sběratelskej kousek. Od svých počátků jsem měl v hlavě, že alba vydávat nechci. Nejsem ten typ, který chce hned vydat desku a tlačit ji, aby byly prodeje. Na cédéčka v dnešní době už stejně nikdo moc nehraje, když máš všechno online. Je mi jasné, že by to chtěli mít někteří fanoušci ve své kolekci, ale já si cestu zvolil takhle. Moje hudba je dostupná na internetu a lidé k ní mají blízko. Pokud mě chtějí podpořit, ať dorazí na moje koncerty, nebo kupují merch.

V Čechách se ti dostává zajímavých čísel, máš ambice to zkusit prorazit i v zahraničí? Popřípadě, láká tě oslovit nějaké významné třeba americké jméno na spolupráci?

Určitě tam bude problém s jazykovou bariérou. Čeština je pro cizince složitá a neznají ji. Nechám tomu ale volný průběh a uvidíme, co se bude dít. Zatím jsem objel jenom Česko a byl jsem na pár zastávkách na Slovensku. Byl jsem rád, že lidi dorazili a udělali bordel. V hlavě mám pár jmen, se kterými bych chtěl něco udělat, ale nebudu ti je teď říkat. Žádný námluvy zatím ale neproběhly a nic konkrétního jsme neřešili. Tohle má na starosti Element (Captian Elda), já řeším jen to, abych vydával shit a byl pořád fit.

Shut out pro BBR (bude s dalšími rappery v samostatném článku na tohle téma)

Přeju vám hlavně, ať to pořád funguje dál, a ať se vám daří. Ať dál přinášíte zajímavej obsah a vznikaj tu akce jako Hip Hop Kemp, protože právě tohle je tu potřeba pro lidi.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1