hledat

Tags:

PSH – Debut (2019; Bigg Boss)

Sdílej

Jako bych večer vstal, oblékl si triko naruby a ve svém walkmanu si pustil „Debut“, jenž vyšel osmnáct let po první desce. PSH se po devíti letech společného ticha, sem tam narušeného sólovými projekty, vrací s novým materiálem, který by mohl být zároveň i poslední. Léta praxe a experimentování všemi směry, odříkání běžného života přecházejíc do rodinného zázemí, rock and roll střídající se s nutností dospět, vývojový kontrast, přesto loajalita až za humny. Tak nějak vypadají čeští rapoví „Highlandeři“ v roli praotců, kteří žánr vytáhli z jeskyně, ale na oko si nepřisuzují zásluhy za ten den 0. A pane Čtvrtníček, jak dopadl ten jejich „Debut“?

Ač jsem se před samotným releasem trochu obával, tak se o „transplantaci stolice“ nejedná. V autobuse bych je sednout nepustil, ale i na nich se promítl čas. Každý po svém již pochopili, že život není jeden velký mejdan, který jde tahat donekonečna jak splachovadlo na suchém záchodu. Dle výpovědní hodnoty „Debutu“ je patrné, že si všichni tři uvědomují, že se již láme čas, kdy je třeba se zamyslet nad existenčními hodnotami. Ale i tak je patrné, že Vladimir 518 má být v té tlupě studnice moudrosti, Orion zase králem mejdanů. A Mike Trafik? Ten má odborný dohled nad výsledkem.

„Debut“ se staví do opozice vůči konkurenci a vychází z filozofie nulových ambic, ale v žánru, kde ego je vždy na prvním místě, lze tyto pohádky povídat možná tak houfu, jenž se nechá opít rohlíkem. Retrospektivní záblesky, potvrzování a utvrzování, že stále do tý game patří. Co bude, až tu nebudou? To nevíme, ale jisté je, že se o nich bude mluvit vždy. Měli štěstí na svou dobu, vytěžili to na maximum a proč jim upírat koláče, které se bez práce neupekly. První deska, kterou mají dle svých slov pod kontrolou, ale v dobách, kdy jejich jméno funguje spíše jako nostalgická značka, vzpomínka, minulost.

Obsahově nemá nové album mladšímu publiku téměř co nabídnout, neboť se topí ve vzpomínkách a i hudebně je pojato tak, aby obstálo mezi vrstevníky. Plusem je, že si vzalo kousek charisma z „Repertoáru“, kousek dravosti z „Rap´n´roll“ a vyzrálosti „Epilogu“. Kvituji minimum industriálního a architektonického vlivu. Během stopáže se nic neboří, nebuduje ani nepřestavuje. Nutné též podotknout, že kontrasty osobností fungují spolu lépe než každý sám za sebe. A tak se nám do uší dostává dílo, kde DJ Mike Trafik ventiluje svůj instrumentální rukopis a odvádí zajímavou práci. Orion se svým žvatláním a komolením výslovnosti občas navodí zajímavou barvu, která rozhodně neurazí. I tak ale musím připomenout, že nejlepší sloku za posledních deset let nedal na této desce, nýbrž u Cut Dema na „Razii“. Vladimir zde projevem zní dosti bez barvy, ale zase je znát, že po technické stránce a slovní zásobě má v rukávu více es než jeho rapový parťák.

Čtvrtá studiová snaha PSH vykazuje silné momenty „Bony a Klid“, „Low Budget“, „Kdo já jsem“ nebo „Pěsti ve tmě“. Skvěle pobaví skit „Štvrtníček“, který poukazuje na fakt, že si i po letech stále umí udělat srandu sami ze sebe. Poněkud nešťastný byl výběr hostů, neboť ti z labelu působí nevýrazně, zatímco slovenští kolegové zase samotné autory releasu zastiňují. Jen čas ukáže, které části z tracklistu se uchytí, ale bohužel tu u tuzemských legend nenacházím hit, který by zase definoval žánr. Tohle není game o tom si něco dokazovat a někoho přesvědčovat. V této pozici by ale lídr neměl působit odevzdaně, ale spíše dál posouval limity.

„Debut“ je sympatický počin čtyřicátníků, kteří se mohou s úsměvem ve tváři ohlížet za sebe. Jejich poslední produkt nebude vzpomínán jako revoluční dílo, ale také se na něj nebude ukazovat skrze prsty. Společně jim to ale stále funguje. V kolektivu je potlačováno ego, sterilita, nasranost, ignorance i schopnost nepřijímat kritiku. Jsou o pár let vyzrálejší a asi i moudřejší. A některé věci se i po letech nemění jako ta láska k Ďolíčku a Klokanům. „Debut“ je upřímnou výpovědí starých rockerů v rapovém žánru, kteří tu svíci zatím zhasínat nemusí. Jen ten cover bych asi na první signální otočil nebo zcela nahradil.

5,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1