hledat

Tags:

Proč stand up komikovi a moderátorovi Spinu Danielu Ferencovi svědčí Praha, čím naštval Viktora Sheena a jaké rappery má ve své TOP 5?

Sdílej

Daniel Ferenc je nejen stand up komik, o kterém je v poslední době hodně slyšet, ale už nějaký pátek moderuje ranní show Rádia Spin a kromě toho ho občas můžete vidět třeba po boku Refewa, se kterým se úspěšně trumfují v nekorektním humoru. Jak se nyní žije moderátorovi nejposlouchanějšího české rap stanice, jaký má vztah k žánru a jak se pere poslední dva roky s problémy, které přinesla pandemie? Vše se dozvíš právě teď…

LuC: Moderuješ na Rádiu Spin ranní show. Jak složitý pro tebe bylo si zvyknout na pravidelný včasný vstávání? Stalo se ti někdy, že jsi zaspal nebo že jsi svojí ranní show prošvihl?

Daniel Ferenc: Musím říct, že to složitý teda bylo. Předtím jsem vstával klidně i ve 3 odpoledne a najednou mi zvonil budík ve 4:30. Taky jsem vždycky pracoval sólově  a najednou jsem měl kolegyni a pracoval v týmu, což pro mě taky byla novinka, novinka na kterou jsem si musel zvykat a vlastně pořád ještě zvykám. A co se týká těch failu, tak jednou jsem zaspal a zrovna jsem měl tu smůlu že kolegyně Anežka byla nemocná a zaskakoval za ní můj šéf. Takže jsem volal do studia a vysílal po telefonu dokud jsem nedojel do práce a šéf mi říkal, že za každou minutu zpoždění, mám pokutu 1.000,- Kč. Dorazil jsem o 20 minut později, ale nakonec jsme to vyřešili. Ale musím říct, že mě překvapilo, že jsem zaspal jen jednou a díky radiu Spin jsem teď fakt zodpovědnější, i když jsem to nečekal. Ta Praha mi svědčí!

LuC: Je tvoje moderování na Spinu čistá improvizace nebo si připravuješ aspoň nějakou záchytnou osnovu? Co nejšílenějšího se ti za dobu tvého působení na Spinu stalo?

Daniel Ferenc: Tak samozřejmě, že se nějak připravuju. Večer před spaním si přečtu zprávy, co se děje ve světě, ale že bych si připravoval vtipy, to zase ne, to necháváme s kolegyní na improvizaci. A nejšílenější asi pro mě bylo, když jsme nedávno chtěli udělat prank call na Viktora Sheena,  ale probudili jsme ho a nebyl moc příjemnej… Byl to holt blbej nápad, protože se zase tolik neznáme a teď už se asi se mnou bavit nebude vůbec, což mě docela mrzí.

LuC: Spin poslední dobou balancuje na hraně rapu a mainstreamu. Jako v každém komerčním rádiu máte i vy playlisty. Můžeš ty osobně do vysílání rádia neplánovaně zařadit něco, co v playlistu není? A jak by sis ty osobně představoval hudební obsah rádia, které budeš pravidelně poslouchat?

Daniel Ferenc: Tak rap už je vlastně dneska mainstream a myslím si, že i přesto pořád na radiu Spin hrajeme občas i underground a i neznámé interprety, což je za mě skvělý. A ano, můžu něco zařadit do playlistu, co tam není a občas to dělám, když se to hodí. Co se týká hudebního obsahu radia, jsem spoko asi na 90%, jsou věci, který mě nebaví, ale sto lidí, sto chutí, takže asi v pořádku.

LuC: Jaký je vůbec tvoje top 5 v rámci hiphopoých interpretů? 

Daniel Ferenc: Mých TOP 5 to je otázka, kterou s kamarádama  často hrajeme a je to strašně těžký. Asi: Biggie, Supercrooo, Rytmus, Snoop a už i Drake.

LuC: Pocházíš z Ústí nad Labem a nyní žiješ už nějakej pátek v Praze. Proč ses rozhodl přesunout do matičky měst a co pozitivního a negativního ti tenhle přesun v tvém osobním i profesním životě přinesl?

Daniel Ferenc: Tak do Prahy jsem se přistěhoval před rokem kvůli bejvalce, co tu žila. Neklaplo to a asi nějak v květnu jsme se rozešli. Chtěl jsem se vrátit do Ústí, ale hned na to přišla nabídka od Rádia Spin a to jsem prostě nemohl odmítnout. Moderovat na tomhle rádiu je můj splněný sen, protože ho poslouchám od mala a je to taková modla pro lidi v mém okolí a taky věřím, že má velký potenciál a chci u toho být. Co se týka pozitiv tak asi pro mojí karieru je to to nejlepší. Člověk tu udělá hodně kontaktů a co si budeme, to prostě v životě potřebuješ. Negativní asi to, že Ústí je prostě domov, takže asi stesk. Ale jezdím domů skoro 2x do měsíce na víkend. K**rva jsem asi jedinej člověk na světě, kdo jezdí na dovolenou do Úst).

LuC:  Jsi úspěšný stand up komik. Jak dlouho ti trvalo, než jsi se prosadil a než se stalo vystupování regulérním způsobem obživy? A napadlo tě, když jsi se stand upem začínal, že by ses tím mohl jednoho dne živit? Jsi překvapenej, že tvůj lehce nekorektní humor má takovej úspěch?

Daniel Ferenc: Jestli jsem úspěšný, to nevím, každopádně mě to baví a baví mě na tom hlavně bořit hranice korektnosti. Myslím si, že tahle doba to nutně potřebuje. A užívám si i na tom, že jsem asi jediný, který má koule na to, aby tu nekorektnost zkusil a nepadal pak do trapného humoru ve stylu „stara mě sere jdu na pivo“ nebo „jsem blba blondýna“,  protože v té nekorektnosti je vždy trocha pravdy, ve které se lidé poznávají, proto je to vtipné. Jinými  slovy z Ústi „ze života more“ a proto to lidi asi tak baví. Chvilku to samozřejmě trvalo, než jsem se tím začal živit a jestli se ptáš na to, zda mě někdy napadlo to, že bych se tím živil, tak jsem to určitě chtěl, protože na 12ku do Amazonu se mi fakt nechce…

LuC: Vím, že se kamarádíš s Refewem a jeho felláčkama a občas moderuješ nějakej ten mejdan. Je rapové publikum v něčem jiné, můžeš si před ním dovolit víc než jindy?

Daniel Ferenc: Jojo, z Refem jsme kamarádi spolu i s Járou Olahem a Rolexem a ostatními lidmi kolem něho. Dokonce se teď i bavím s Dollar Pryncem a musím říct, že všichni  jmenování jsou strašně v pohodě a jsem rád, že mám kolem sebe takové lidi, když jsem v Praze. Rád moderuju, je to o dost lehčí než stand up, teda aspoň pro mě. Rapové publikum je super a baví mě nejvíc, protože jsou to většinou lidi ze stejné sociální vrstvy. Prostě se tam cítím lépe, než když jdu dělat stand up na soukromou akci pro nějaké boháče. A máš pravdu v tom, že si můžeš dovolit mnohem víc.

LuC: Začátkem února (11.2.) budeš moderovat v Praze křest MVP, kde se objeví Refew, Rest nebo Jasmin. Jsou nějaké další akce, kam se třeba  rámci stand upu v nejbližší době chystáš a kde tě můžou lidi vychytat? A na čem všem aktuálně makáš a jaké profesní plány máš na rok 2022?

Daniel Ferenc: Ano, tuhle akci budu moderovat, moc se na ni těším. Snad nám to covid zase nezprasí. Co se týká stand upu, plánujeme s promotérem už dlouho další moji tour (Ti druzí), ale vždy zasáhne covid. Vypadá to, že možná v červnu bych mohl být už na cestě po celé republice, stačí sledovat můj Instagram a jak to bude potvrzené, budete o tom vědět.

Tagy: