hledat

Tags:

Porsche Boy – Z domu preč (2022; Ruka Hore)

Sdílej

Vývoj žánru sebou přináší generační výměny, které sebou ruku v ruce nesou i názorové střety posluchačů. Zatímco mladí inklinují ke svým vrstevníkům, služebně starší konzumenti mohou spílat nad tvorbou některých noviců na scéně. Někdy je to způsobeno pouhým nepochopením někoho o dekádu či dvě mladší, jindy se jedná o způsob zpracování, který může vyznávat jinou filozofii postupů a přístupů. Řešení se v tomto bodu nabízí jen tehdy, pokud se jedna strana oprostí od předsudků a zkusí se pochopit message, jež chce interpret skrze své dílo vyslat do světa. V případě debutu Porsche Boye je výstup poměrně čitelný, s ohledem na jeho věk věrohodný a navíc hudebně stravitelný.

Vžijte se do života dnešní mládeže, která čelila odmlce ve společenském životě. Stačí zavzpomínat na své vlastní dospívání, kdy přednost dostávaly časté výpravy mezi vrstevníky, vymetání parties s rozličnou tématikou. Důležité bylo nedřepět doma na prdeli a užívat si života. Jen pokrytec by pranýřoval mládež, která se chce opět nadechnout a nebýt zavřená mezi čtyřmi stěnami. „Z domu preč“ vykazuje chuť se vrátit do běžného koloběhu a opět využívat svobody rozletu, projevu a možností.

První kontakt s touto deskou ve vás vyvolá myšlenku, že by se mohl Porsche Boy označit za dítě éry Gleba. Nemusí tomu tak ale zákonitě být, pokud autor čerpá inspiraci v podobných vodách. „Z domu preč“ není klasický hiphopový produkt, ale využívá možností, které za hranicemi nejsou tabu. Zvuk příbuzný tomu, který se line z Ostrovů, ale zpracován po svém. Nedílnou součástí výsledku je obsahová stránka, která není ve všech stopách perfektní, ale vykazuje potenciál a příslib do další práce.

Titulní skladba „Backinthedayz“ se ohlíží do minulosti, která není autorovi vzdálená, přesto reflektuje holý fakt, že stačí pár let a bezstarostný život se mění v boj o důstojné žití. Právě tato skladba rezonuje přehrávačem ve velmi sympatickém módu a dá se označit za to, na čem je možné stavět. Celkem deset stop vtěsnaných do necelé půlhodiny je celkem bída, neboť se výsledek může poměrně rychle oposlouchat. Několik hostů je známého formátu, ale odhaluje i další nováčky ve hře, přesto si dovolím poznamenat, že jejich přítomnost není nikterak zásadní a nenahání husinu v dobrém slova smyslu. Neurazí, neohromí, prostě tam jen jsou.

Máme tu přítomné věcičky, na které by se mohlo nahlížet skrze prsty, neboť svým zpracováním se jedná o typické klubové záležitosti. Na jednu stranu při hlubším poslechu v pokoji mohou nudit, ale live naopak dostanou přítomné do varu. Po technické stránce ale opět vykazují vyzrálost autora a potrhávají názor, že je nelze označit za netalentovaného. Na můj vkus je tam party věcí více než těch poslechových, ale jak se zdá, tenhle materiál má šanci být koncertní, vhodný na živý přednes.

Z výsledku mám rozporuplné pocity, neboť silné momenty střídají mladická klišé, ale na startu kariéry se jim asi nevyhnul nikdo. Forma je stravitelná, pro vrstevníky přípustná, což značí, že své místo si to na scéně najde. Porsche Boy sice nemá zatím svůj charismatický rukopis, ale na druhou stranu se vydal cestou, kterou zatím příliš jeho profesních kolegů nekráčelo. Na debut je to slušně odvedená práce a palec hore dávám především za vizuální zpracování desky, neboť kreslený cover i potisk samotného alba poutá pozornost a zvýšil můj zájem zjistit, zda i obsah reflektuje smysl pro detail.

5/10

Originál alba „Z domu preč “ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1