hledat

Tags:

Pil C – 2086 (2019; Comebackgang)

Sdílej

Jedna z nejosobitějších postav rapové scény u našich východních sousedů. Již při této charakteristice by se dalo jednoduše odtušit i bez titulku, o které tváři je řeč. Nestává se příliš často, že kariéru začínáte v letech, kdy většina těch, jež cestu ke slávě a úspěchu nenalezli, hru opouští. Nestává se příliš často, že vaši tvorbu pojí moderní zvuk s obsahem, kterému porozumí spíše ti starší. Kdo je ten muž v kapuci, který popírá klasické šablony a teorie. V minulém díle nám ukázal éru, kdy v rádiu hrál Elán a za velkou louží zemřel Tupac. A co přináší dnes? Možná nadčasovost zpoza Tater, možná je slovenský Total Recall, anebo jen pouhý nadhled…

V roce 2020 se již neodvažuji selektovat hudbu podle subžánrů. Primární mají být její atributy, zda splňuje to, co jste od ní očekávaly. Vyhledávám věci, které disponují zajímavou textařinou, nebrání se vystoupit ze stínů svých předchůdců, čti komfortní zóny, a neztrácejí se sami v sobě. Ono je pak úplně jedno, jestli se jedná o devadesátkový buben lemovaný pár rytmickými posuny vinylové desky za doprovodu lámaných tónů, anebo o moderní zvuky, které rezonují v celém vašem těle. Hudba musí vyvolávat emoce a pak poznáte, zda je dobrá nebo špatná. A co tedy nový tovar Pil Cho, kterého jedni milují a druzí mu nemohou přijít na jméno?

Představte si živy organismus, podobný svět, který sám dýchá. Není to Avatar od Camerona, hvězdná galaxie od Lucase či kraj dobra i zla od Tolkiena. Otevřeně kvituji, že i z třetího studiového snažení Pil Cho cítím to buněčné dýchání, chuť posouvat, přesto zůstat věrný a vyjadřovat respekt základům. Každá rostlina začíná u kořene, proto nelze začít pěstovat od květu. A jakou podobu bude mít hudba v roce 2086? Zřejmě v tu dobu bude i inovátorský Pil C starým pardálem, na kterého si vzpomenou jen vášniví sběratelé žánru, ale člověk zapálený a ochotný naslouchat může stejné pocity nalézt i v té vzdálené budoucnosti.

Hudebně je to vyzrálé, možná až trochu depresivní, ale každý tón zde má smysl a zasloužené místo. Do toho tu máme barvitý hlasový projev, který se nebrání ukázat svůj potenciál a fond v plném rozpuku. A jak jsem již vzpomínal, nechybí zajímavá textařina, která kloubí sociální problémy mladých i starších s barvitými přirovnání. Ta synergie posluchače možná až zarazí, ale postupem času ji propadne a přichází na chuť. A není nutné tu začínat od začátku v tracklistu, ale můžeme i od prvního zveřejněného singlu, kde výraznou stopu zanechal i pozvaný Viktor Sheen. Téma je jasně dané, ale zabalené tak, že plně nevyzní pro toho, kdo v minulém roce neklopýtl o seriálovou lahůdku „Černobyl“. Není třeba se v tom asi plně hnípat analyzovat každý jinotaj, název skladby hovoří sám za sebe. A u výsledku se houpu jak Legasov. Dobře, tenhle vtip byl fakt black.

Kvituju výběr hostů, neboť je už na trhu strašně málo desek, na kterých by nebylo možné registrovat stále dokola ty stejné tváře. Viktor Sheen s Ektorem jsou milým zpestřením, takový příspěvek Sak10denze pak milým překvapením. „2086“ ve mně zanechalo silný dojem a opravdu nebudu řešit přirovnávání na sociálních sítích, kdy někteří poukazovali na jistou podobu coveru s jednou zaoceánskou tváří. I ta hudba možná může v některých místech být povědomá, ale výsledek je autentický a má emoce. To je přesně to, co některým plagiátorům na scéně chybí.

Pil C opět přinesl na trh dílo, které se zapíše do podvědomí a má sílu přivábit mladší i starší generace. Vnímáte tu energii a nasáváte rozhled a inteligenci, kterou autor vykazuje. Jen budu muset absolvovat pár live přednesů, protože nabývám dojmu, že se jedná o věc k domácímu poslechu, naslouchání a vnímání. Koncert by pak mohl vyznít sterilně, ale to ukáže až čas. Šanci a prostor ve vašem přehrávači si tento disk rozhodně zaslouží.

9/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1